0
0

3 گام زنجیره متوالی احساس شادمانی

374 بازدید

زنجیره متوالی احساس شادمانی

آیا می توانیم زنجیره ای از احساس را در خودمان برنامه ریزی کنیم؟

جواب این سوال صد در صد بله است.

شما با مغزتان می توانید کاری را انجام دهید که یک مهندس برنامه نویس کامپیوتر انجام می دهد.یعنی می توان به مغز برنامه و فرمان داد، تا یک زنجیره متوالی از احساس شادمانی را هر لحظه حتی در شرایط ناگوار هم ایجاد کند.

این کار راه حلی است برای کسانیکه درصدد مدیریت استرس های خود هستند و می خواهند شرایط زندگی را برای خود مطلوب کنند.

گام اول  ایجاد شرطی خودخواسته

برای شرطی کردن اولین کاری که باید انجام دهید این است که دنبال اتفاقی بگردید که قابلیت تکرار شدن بصورت متوالی را دارد. مانند شب و روز، صدای طبیعت، روز بارانی .

اگر دقت کرده باشید در روز بارانی یکی از اتفاقهایی که می افتد،گروهی از آدمها به محض دیدن بارندگی از حالت غم و اندوه دور می شوند و می گویند هوا چقدر خوب است و زیر باران می روند. این افراد به طور ناخواسته از گام اول پیروی کردند یعنی همیشه در هوای بارانی یک واکنشی را نشان دادند. البته ممکن است واکنش مثبت و یا منفی باشد. مغز این واکنشها را ثبت می کند و دفعه بعدی که این اتفاق رخ می دهد اگر حتی تجربه قبلی تکرار نشود همان احساس در شما تداعی می شود.

تمرین : پدیده ای را که مکرر اتفاق می افتد و به شما حس شادمانی می دهد انتخاب کنید. تا بتوانید خود را شرطی کنید. مانند بهار، باران و یا بعضی ها تمام تمرکزشان را روی جفت شدن اعداد ساعت می گذارند.

گام دوم- تداوم شرطی شدن

هر وقت شرطی شدن اتفاق افتاد و وارد نیمه آگاه شد کاری که باید انجام دهیم این است که شادمانی خود را ابراز کنیم و بگوییم حتما خدا می خواهد یک اتفاق خوب برایم بیافتد. و هر لحظه اتفاق خجسته تری از قبل برای من می افتد. و چند روزی این کار را تکرار کنید. خودتان را دائم شرطی کنید.

اتفاقی که در گام دوم می افتد این است که وقتی احساس شادمانی ایجاد شد، در اطرافمان بگردیم و موضوعات ساده خوشایند و تصادفی را که هم زمان با آن اتفاق می افتد پیدا کنیم. بعد از مدتی مغز یاد می گیرد تمرکز را به سمت حال خوش و اتفاقات خوشایندی که در اطراف می افتد ببرد. مغز یاد می گیرد بدون زور زدن شما زنجیره متوالی احساس شادمانی را برای شما بچیند.

گام سوم  تغییر مدار زندگی

در این مرحله مغز دائم برای شما احساس شادمانی تولید می کند. چون احساس شادمانی در شما بیشتر از حس های دیگر اتفاق می افتد . جایگزینی مدار اتفاق می افتد یعنی شما از مداری که روی آن بودید و تعداد زیادی احساس منفی  و کمی احساس مثبت را با خود حمل می کردید و با آدمهای این چنینی هم فرکانس می شدید. حالا با آدمهای با عادتهای مثبت اجتماعی هم فرکانس می شوید.

زنجیره متوالی احساس شادمانی

زنجیره متوالی احساس شادمانی

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که مغز تنبل است و فقط دنبال این می گردد که برنامه ریزیش کنید و اگر این کار را انجام دهید و شرایطی برایش ایجاد کنید که لذت ببرد خودش را توی شرایط اتوماتیک قرار می دهد و مدام اتفاق مثبت می آورد که لذت ببرید. و وقتی این حال را داشته باشید شروع به انجام کارهای نیمه کاره خود می کنید.

این یکی از لذت بخش ترین اتفاقهای زندگی است. اینکه شما مثل یک مهندس کامپیوتر که برنامه ریزی بلد است، کد می زند و سایت یا اپلیکیشنی بالا می آرود با کدی که برای مغزتان ایجاد می کنید. می توانید روالی از احساس شادمانی را برای مدت طولانی در خودتان ایجاد کنید.

این شروع زندگی دوباره است. شروع رژیم و یا ورزشی است که همیشه می خواستید انجام دهید. یا خیلی چیزهای دیگر.

در این وضعیت خیلی از آدمها از زندگی شما بیرون می روند چون در مدارتان نیستند. کلی آدمهای جدید مثل خودتان وارد زندگیتان می شوند.

نکته : از زمان باستان تا به امروز انسانهای خردمند همیشه توصیه می کردند اگر اتفاق بدی می افتد نسبت به آن هیجان نشان ندهید و اگر اتفاق خوبی می افتد نسبت به آن هم هیجانی نشان ندهید. یعنی نسبت به اتفاقات خنثی باشید. اما تا زمانی باید خنثی باشید که بفهمید رسالت شما در زندگی چیست.

پس می گویند کمی عقب بایستید و نسبت به اتفاقات خنثی باشید و نظاره گر باشید و بعد فکر کنید تا متوجه رسالت زندگیتان بشوید و بفهمید نقش حقیقی شما بعنوان یک انسان چیست؟ وقتی متوجه شدید حالا فقط نسبت به آن واکنش نشان دهید. در این صورت زنجیره احساس شادمانی که اتفاق می افتد براساس دارما زندگی شما است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=2087
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 3 گام زنجیره متوالی احساس شادمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.