0
0

یوگا_ تیپ های بدنی

378 بازدید
یوگا تیپ های بدنی

در آیورودا انسانها بر اساس تیپ های بدنی شناخته می شوند. هر تیپ بدنی یک مشخصه جسمی و روانی دارد.

شاید در بدنسازی با تیپ های بدنی و سه کلمه اکتومورف، اندومورف و مزومورف آشنا شده باشید.

تیپ بدنی اکتومورف

این افراد، بدنهای لاغر و کشیده ای دارند. دیر وزن می گیرند و خیلی زود وزنشان را از دست می دهند. آدمهای ذهن گرایی هستند .می توانند بسیار ظریف بیاندیشند.

افراد با این تیپ بدنی استخوانهای نازک و ماهیچه های بسیار کمی دارند و سطح چربی در بدنشان بسیار پایین است.آدمهای بسیار احساسی هستند. تیپ بدنی اکتومورف یا همان سودایی در آیورودا واتایی نامیده می شوند.

آیورودا طبی است که شما بر اساس آن می توانید بفهمید. واتایی که در بدن آن فرد وجود دارد در تعادل و یا خارج از تعادل است .آگاهی از این موضوع به شما کمک می کند بدانید از چه دسته غذاهایی استفاده کنید. چه ویتامینها و مواد معدنی میل کنید و یا چه ورزشی انجام دهید.

تیپ بدنی مزومورف

این افراد بدنهایی پر از ماهیچه ، شانه های کشیده و ستبری دارند .بسیاری از بدنسازهایی که در ذهن شما بدنی خوش فرم و تراشیده ای دارند از تیپ های بدنی مزومورف هستند. این تیپ های بدنی در طب ایرانی صفراوی نام می گیرند و در طب آیورودا به آنها پیتایی گفته می شود. دوست دارند همه کارها تند و سریع اتفاق بیافتد. همیشه عملگرا هستند از حرف زدن و فکر کردن اضافه پرهیز می کنند و بیشتر انرژی خود را برای انجام کار میگذارند. پیتا ناسالم سریعا واکنش و یا دعوا می کنند.

تیپ بدنی اندومورف

این تیپ بدنی که در طب ایرانی به آنها بلغمی گفته می شود و در طب آیورودا کافایی نام می گیرند. در حالت کافا سالم خیلی آینده نگر و بر اساس برنامه پیش می روند. کند ولی با دقت زیاد حرکت می کنند. اگرکافا ناسالم باشد می تواند فرد را به آدمی سست و تنبل تبدیل کند.

اگر بعنوان یک مادر و یا پدر و یا معلم همه این تیپ های بدنی و شخصیتی را بشناسید می توانید آنها را به تعادل برسانید. از سنگ، رنگ، مدیتیشن و شناخت مراکز انرژی و همه و همه در اصول آیورودا به آنها آگاه شوید و سبک زندگی خود و اطرافیانتان را اصلاح کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1850
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد یوگا_ تیپ های بدنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.