پرانایاما مفرح قلب

فواید پرانایاما بر قلب

در این مقاله می خواهیم درباره تاثیر تکنیک های پرانایاما (هنردم گستری) بر تقویت قلب صحبت کنیم.

تاثیرات “پرانایاما مفرح قلب”را از چهار منظر بررسی می کنیم:

دانستن این نکته بسیار حائز اهمیت است، در طب ایرانی اعتقاد بر این است هر آن چیزی که باعث تقویت فیزیکی و بهبود عملکرد قلب شود و از نظر روانی حس نشاط را زیاد کند، حاصل تقویت صحیح قلب است.

هر تقویت کننده‌ای حکم مفرح دارد. به‌طور مثال زعفران مفرح قلب است و از خواص علمی آن به تقویت ماهیچه های قلب می‌توان اشاره کرد. همچنین خندیدن، آرامش، کار و تلاش بدون چشمداشت مفرح قلب است.

مفرح بودن یکی از مزایایی است که تمام تکنیک های دم گستری از آن بهره مند هستند.

از منظر طب چینی  

قلب، مادر بزرگ ریه است. اعتقاد بر این است همیشه نوه و مادربزرگ تاثیر به سزایی روی هم دارند. بنابراین هر چقدر روی ریه کار شود، تاثیرش را روی قلب خواهید دید. از طرفی روی کبد هم تاثیر دارد. به خاطر اینکه ریه مادربزرگ کبد است. در واقع کار کردن روی ریه‌ها به گسترش انرژی در قلب و تنظیم انرژی در کبد منجر می‌شود.

از طرفی هر زمان آنزیم‌های کبدی بهم بخورد، فرد دچار به خشم آمدن‌های آنی، مود پایین و بدخلقی می‌شود. پس کار کردن روی ریه باعث تنظیم انرژی کبد می‌شود.

براساس نگاه طب چینی اگر ریه تنظیم باشد، قلب هم تنظیم و در تعادل است و انرژی بیشتری دارد و اگر همه اندام‌ها صحیح کار کنند، امپراطور که همان قلب است به راحتی می‌تواند حکم‌فرمایی کند.

از منظر طب ایرانی

اعتقاد بر این است اگر قلب در تعادل باشد، حس فرح و شادی در انسان زیاد می‌شود.

رابطه‌ای هم بین خشم‌های بسته، کینه‌ها و انتقام در فرد با انرژی پایین قلب و کبد اتفاق می‌افتد و ذهن تصمیم می‌گیرد کینه، ناراحتی از کسی و یا چیزی داشته باشد.

بنابراین انجام تکنیک‌های تنفسی پرانایاما این تعادل انرژی را بسیار آن و سریع برقرار می‌کند.

از منظر پزشکی نوین  

دو نوع گردش خون داریم که دور کوچک و دور بزرگ نام دارند.

دور کوچک گردش خون، زمانی است که خون از قلب به ریه پمپاژ می‌شود تا دی‌اکسیدکربن و گازهای سمی که درونش وجود دارند از طریق بازدم خارج شوند و اکسیژن جایگزین شود.

در مرحله بعدی از ریه مجددا وارد قلب می‌شود که از آن‌جا به کل بدن پمپاژ شود که این بخش دور بزرگ نام دارد.

در اینجا رابطه قلب و ریه بسیار جالب است. هر چقدر این رابطه بهبود پیدا کند، هر چقدر قلب و ریه هماهنگ‌تر باشند بیماری‌های ریوی با پایه مشکلات قلبی و بالعکس، بسیار کاهش پیدا می‌کند. از طرف دیگر این هماهنگی باعث می‌شود اکسیژن محلول در خون، بیشتر باشد و به این واسطه بدن میل بیشتری به ترشح هورمون‌هایی شادی بخش و نشاط آور پیدا می‌کند.

بنابراین از منظر علمی هم می‌توان گفت تکنیک های تنفسی و دم گستری، بسیار در سلامت فرد و مفرح قلب بودن موثر هستند.

از منظر آیورودا و یوگا

همیشه چاکرای قلب سالم و پرتوان، مربوط به اندام پرتوان و سلامت است. این معقوله یک رابطه دو طرفه است و یک چاکرای با انرژی متعادل و هماهنگ باعث فیزیک قوی تر و سالم تری می‌شود.

بنابراین هر تکنیکی که باعث برداشته شدن فشار از روی قلب و هماهنگ کار کردن آن بشود، آناهاتا چاکرای جلویی و پشتی بسیار بهتر و متعادل‌تر خواهند بود. پس اگر ریه بهتر کار کند ، قلب بهتر کار می‌کند و در نهایت چاکرای قلب قوی و متعادل‌تر خواهد بود.

یک تئوری در آیورودا وجود دارد که اذعان می‌کند هر اندامی در شما با یک کنتور و عدد خاصی بوجود آمده ، به طور مثال قلب شما تعداد بار خاصی می‌زند. این تعداد بار را تا چهل سالگی ، شصت سالگی و یا نود سالگی می‌تواند بزند که این عدد بستگی به میزان استرس شما دارد. هر چقدر میزان استرس شما کم‌تر و ریتم قلبی آرام‌تر باشد طول کارکرد قلب افزایش و طول عمر بیشتر خواهد بود.

حتی اگر نخواهیم به افزایش طول عمر اشاره کنیم ، می‌توانیم بگوییم پرانایاما باعث سلامت تمام اندام‌های داخلی می‌شود.

در نهایت اگر بخواهیم کل نگر به پرانایاما یا همان هنر دم گستری نگاه کنیم، به این موضوع باید اشاره کنیم در درمان‌های کل نگر تکنیک و درمانی موفق‌تر است که دارای آرای مشترک بیشتری در طب‌های گوناگون باشد. به طور مثال چرا می‌گوییم بادکش درمانی موفق است؟ چون اگر اصولی انجام شود در هر طبی می‌توانید رای و سندی برایش پیدا کنید.

درست است که پرانایاما و تنفس همراه با آگاهی در یوگا تعریف شده ، اما می‌توانید در طب‌های چینی، ایرانی و پزشکی نوین نیز سندی برای تاثیر این تکنیک‌ها پیدا کنید و متوجه چرایی تاثیرش می‌شوید.

بنابراین به عنوان فردی که دیدگاهی کل نگرانه دارد و متقن فقط آیورودایی و یوگایی نیست، می‌توانم بگویم پرانایاما مفرح قلب و جان است.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید