0
0

پراتی هارا

391 بازدید
پراتی هارا

این مقاله از اهمیت پراتی هارا در مدیریت ذهن برای شما می گوید.

یک ادعایی وجود دارد که خانمها می توانند هم زمان چند کار را باهم انجام دهند. همین ادعا در مورد مردانی که رانندگی می کنند هم وجود دارد. که همزمانی که رانندگی می کنند موسیقی گوش می کنند با تلفن حرف میزنند و حتی پشت تلفن یک معامله ای را جوش می دهند و با سرعت هم سبقت می گیرند.

کل این ادعاها بواسطه یک فرضیه ای بوده که می گفته خانمها از دو نیمکره مغزشان استفاده می کنند و آقایان هم هوششان نسبت به خانمها بیشتر است . یعنی تئوریها قبل از اینکه حتی مبنای علمی داشته باشد رد شده است . نه خانمها از دو نیمکره مغزشون استفاده می کنند و نه آقایان هوش سرشارتر از خانمها دارند.

همه اینها بر میگردد به اینکه مغز آدمها آیا برای کارهای متفاوت تربیت شده است یا نه و اگر تربیت شده به چه شکلی تربیت شده است؟

 نقش رادیکالهای آزاد در مغز چیست؟

کلا وقتی در بدن شما سوخت و سازی اتفاق بیافتد یکسری زباله الکترونی و یا مولکولی و یا رشته شیمیایی به نام رادیکالهای آزاد بوجود می آید. هر چقدر رادیکالهای آزاد در مغز یک انسان زیاد باشد، تعداد کارهایی که همزمان می تواند به آنها فکر و مدیریت کند به شدت کاهش پیدا می کند. معادل سودای ناسالم در طب سنتی است. پس هر چقدر رادیکالهای آزاد کمتر ، کارایی مغز بیشتر است.

آدمهایی که کارایی مغزشان بیشتر است دو ، سه تا کار را همزمان می توانند انجام دهند. اما هنوز نمی توانیم بگوییم آنها را با یک درصد از مهارت و هوش انجام می دهند ولی فقط می توانی بگویی تعداد کارهایشان بیشتر است.

اگر که شما چند کار را انجام می دهید و یاد گرفتید که انجام بدهید . مثل یک مادر، شوهرش را باید آماده کند حین این کار بچه کوچکش را باید شیر دهد ، بچه دبستانیش را باید آماده کند که به مدرسه بفرستد و اینها همزمان اتفاق می افتد. بعدازظهر همه این کارها را به اضافه مهمان و چندین کار را با هم انجام می دهد.

لحظه ای که پرکار می شود چون زیربنای کارهای که انجام می دهد به نوعی این است که از زمان جلو بیافتد ، پایه استرسی است. پایه استرسی راننده استرسی، مادر استرسی، معلم استرسی ، میزبان استرسی می شود. اینکه با عجله و تند کارها را انجام دهیم ، ضریب خطای شما در هر کاری یک ضریبی است و نمی توانید بگویید خطا ندارید. خطا دارید.

اصولا افرادی که می گویند من چند کار را باهم انجام می دهم وقتیکه بهشون می گویی خطا دارید نمی پذیرند و مثلا می گویند من هرگز در رانندگی تصادف نکردم. یعنی مقدار خطایش در رانندگی هنوز منجربه این خطا نشده است. ولی شما خبر ندارید آیا تمام نکاتی که همزمان باید در مورد بچه اش هم انجام دهد را درست انجام داده است یا نه ؟

پژوهشگرها می گویند مغز روی یک چیز می تواند متمرکز باشد و اگر روی چند چیز متمرکز باشد روی یک چیز بیشتر است و روی بقیه چیزها به مراتب کمتر است. ولی اینکه با هیاهو شما بخواهید کار را انجام دهید در نهایت این است که لحظه ای که یک کار را انجام می دهید تمرکزت از یک کار دیگر کم است. اگر اینگونه نبود قانون صحبت کردن با موبایل ممنوع هنگام رانندگی اصلا وجود نداشت.

دسته کارهایی که را که شما انجام می دهید اگر از قانون تکنیکهای مدیریت ذهن استفاده کنید ، مهارت انجام دادن و مدیریت چند کار را یاد می گیرید، نه اینکه شما ژنتیکی و بالقوه بتوانید این کار را انجام دهید.مثل خلبانها که مهارت انجام چند کار را همزمان در کابین را یاد می گیرند.

پژوهشگرها هم همین را می گویند که قابل آموزش دادن است به شرط اینکه ذهن از پیرامون خودش که اطلاعاتش به دردش نمی خورد روی همون چند کاری که اطلاعاتش به دردش می خورد متمرکز شود. این دقیقا شبیه یکی از تکنیکهایی است که ما توی مدیریت ذهن و یوگا به اسم پراتی هارا انجامش می دهیم.

پراتی هارا

پراتی هارا

مزیت پراتی هارا چیست؟

معمولا دیده شده کسانیکه که پراتی هارا کار می کنند ، می توانند پروژه های کاری متفاوتی را همزمان باهم استارت بزنند بدون اینکه توی آن دچار مشکل شوند. هر چقدر این پراتی هارا و تکنیک مدیریت ذهن بهتر اتفاق بیافتد اینها می توانند موازی با هم همه چیز را پیش ببرند. یک مهارت کسب شدنی است نه لزوما یک چیز ژنتیکی که به شما رسیده و برایش فخر می فروشید. شما باید برای بدست آوردنش زحمت بکشید. چهار مرحله پراتی هارا را باید بگذرانید و تمرین انجام دهید تا بتوانید ذهنتان را همزمان روی چند پروژه با همدیگر و مسلط داشته باشید و پیش ببرید.

مقالات خیلی زیادی راجع به اینکه تکنیکهای ذهن افزایش هوش می دهند وجود دارد اما مقاله ای که بگوید شما بدون انجام دادن و بدون اکتساب کردن تکنیکی خیلی آدم موفقی هستی و ذهن چند قسمتی عجیب و غریبی دارید در دنیا اصلا وجود ندارد. بنابرای مهمترین کار این است که شما فرضیه های که توی همان لحظه اول باطل بودند را هیچ وقت ازشون دفاع نکنید بلکه به دنبال تکنیک های نابی که این کار را برایتان انجام می دهند بروید.

اختصاصا برای مدیران موسسه ها ، مدیران کارآفرین و مدارس ، مدیری که  در زیردستش تعداد آدمها و نیروی انسانی زیادی وجود دارد معمولا توصیه می شود از تکنیکهای مدیریت ذهن و مدیتیشن بخصوص پراتی هارا استفاده کنند برای بهبود عملکرد مغزی خودش.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=2083
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد پراتی هارا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.