0
0

رفع 6 مشکل ذهنی با یوگا

374 بازدید
رفع شش مشکل ذهنی با یوگا

در این متن می خواهیم توضیح دهیم یوگا چگونه و به شکل می تواند 6 مشکل ذهنی متداول را برای همیشه از ما دور کند.

رفع 6 مشکل ذهنی با یوگا:

  1. هجوم افکار منفی : زندگی مدرن امروز و استرسهای ناشی از آن باعث بوجود آمدن زندگی های پرتنش شده است. وقتی ما بعنوان درمان از تکنیکهای یوگا استفاده می کنیم بدلیل اینکه حین انجام تمرینات یوگا تمام توجه و حواس ما به تکنیکی است که انجام می دهیم و اصطلاحا دید درونی خودمان را فعال می کنیم یعنی آگاهانه حرکات بدنی و یا ذهنی را انجام می دهیم، این آگاهی و توجه برای مغز شیرین است و باعث ترشح هورمونهای آرام بخش می شود، بنابراین مغز تصمیم می گیرد از هجوم افکار منفی دست بکشد و این یعنی اینکه آساناها ( حرکات جسمی یوگا) ، تمرینات ذهنی باعث جلوگیری از این موضوع می شود.
  2. عدم انطباق زندگی و هدف : هر کدام از ما اهدافی را در ذهن داریم. اینها وقتی در مغز ما شکل می گیرند براساس میزان سلامتی ما افکار جهت پیدا می کند. هر چقدر اندام و ذهنی سالمتری داشته باشیم این جهت دهی صحیح تر است. انجام یوگا باعث می شود ما از خوردن خیلی از غذاها پرهیز کنیم و غذاهای بهتر و مفیدتری وارد چرخه غذایی خود بکنیم این موضوع به سلامت تن و روان ما کمک میکند. وقتی از نظر جسمی و تغذیه ای میل به سلامت پیدا کنیم در نتیجه متوجه پتانسیل حقیقی خود می شویم اینکه چقدر باید تلاش کنیم، به چه چیزهایی باید فکر کنیم، بهترین آرمانی که می توانیم انتخاب کنیم چیست؟ این فرایند باعث انطباق آرزوها و اهداف ما با انرژی درونی می شود، وقتی آرمانها به حقیقت بپیوندد باعث رضایت درونی ما می شود و یوگا را مرتب تر انجام می دهیم.

مشکلات ذهنی

  1. مسیر عدم موفقیت : هنگام انجام تمرینات یوگا متوجه می شویم استمرار در تمرین پله پله شرایط جسمانی و ذهنی ما را بهبود می بخشد و ادامه می دهیم و از شرایط لذت می بریم و به موفقیت های در بعد جسمی و روانی می رسیم و مغز این شیوه پلکانی را می فهمد و چون به نتیجه رسیده است، این الگو را به کارها و موفقیتهای دیگر تعمیم می دهد. برای مغز هر چیزی که تکرار شونده باشد و مرحله به مرحله پیش رود مثل تمرینات یوگا خوشایند است. مغز می آموزد برای موفقیت گاهی لازم است کمی به خودمان فشار بیاوریم تا پیشرفت حاصل شود.
  2. اعتماد به نفس پایین : تمام کسانیکه تمرینات یوگا را انجام می دهند. چه مربی هایی که مدتی از یوگا دور بوده اند و چه شاگردانی که تازه شروع به تمرینات کردند وقتی اولین بار تمرین را انجام می دهند ذهنیات غلط در مورد بدنشان اعم از انعطاف و قدرت بدنی ، همه این ها شکسته می شود. اما شکل درونی تمرینات یوگا این است که نوید و امید را می دهد که با کار و تمرین درست موفقیت حاصل می شود. این اتفاق فقط در یوگا دیده شده است. بعد از مدتی وقتی این آدمهای را می بینید متوجه این موضوع می شوید که از درون شاد و قوی هستند و نسبت به استرسهای محیطی واکنش قبلی را نشان نمی دهند. همیشه در مورد عزت نفس گفته می شود سایز عزت نفس شما قابل اندازه گیری نسبت به اتفاقات بیرونی است. هر چقدر اتفاقهای بیرون کوچک باشند و شما نسبت به آنها واکنشهای شدید نشان دهید، یعنی دارای عزت نفس پایین هستید. هر چقدر اتفاقها بزرگ باشند و شما نسبت به آنها دچار بهم ریختگی نشوید ، حاکی از آن است که شما عزت نفس بالایی دارید.
  3. اندیشه منفعت طلبانه :انجام تکنیکهای یوگا به شما هم گروه شدن ، هم تیم بودن و کمک رسانی را یاد می دهد. این باعث می شود اندیشه ای که فقط همه چیز را برای خودتان بخواهید را نداشته باشید. به این فکر کنید که همه چیز می تواند برای همگان باشد و این همان اتحاد و یگانگی مدنظر یوگا است.
  4. عدم انعطاف ذهنی و جسمی: قانونی در یوگا داریم و آن این است که اگر ما بنشینیم و جسم را ساکن کنیم آرام آرام ذهن ما هم ساکن می شود و به مرحله ای در تکنیکهای مدیتیشن و مدیریت ذهن به نام سکوت می رسیم که مرحله بسیار قدرتمندی است. برعکس این هم رخ می دهد وقتی با جسممان حرکات را انجام می دهم و آرام آرام جسم منعطف می شود، افکار ما هم منعطف می شود و چارچوب خشک ذهنی خارج می شویم و به سطحی از شعور و آگاهی می رسیم که ترجیح می دهیم ذهن ما مانند آب روان و پرنفوذ باشد. ذهن ما مثل باد سیال و در حرکت باشد اما مثل یک طوفان قدرتمند باشد و این اتفاقی است که با انجام تمرینات یوگا رقم می خورد. توضیح دادنش سخت است اما وقتی یوگا انجام می دهیم بدون هیچ تلاشی اینگونه رفتار می کنیم.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1828
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد رفع 6 مشکل ذهنی با یوگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.