0
0

ارتباط نیدرا و یوگا

376 بازدید
ارتباط نیدرا و یوگا (1)

در این نوشته به تفاوت و ارتباط نیدرا  و یوگا خواهیم پرداخت.

بدن و ذهن در ارتباط نیدرا و یوگا

در یوگا شما با بدنتان آشنا می شوید و به آنچه در بدنتان اتفاق می افتد آگاه می شوید ولی در نیدرا تک تک موارد  را می سازید و توانایی تغییر در افکار و بدنتان را دارید.تغییرات به این صورت است که میتوانید یکسری از موارد را محدود کرده وموارد دیگر را گسترش دهید.

 فرآیند جریان یوگا و نیدرا

مراحل یوگا از سر به ته است یعنی شما از ابتدا شروع و مرحله به مرحله پیش میروید تا به ذهن و کنترل ذهن برسید. ولی در نیدرا مثل اینست که مستقیم سراغ ذهن رفته و از آنجا شروع میکند. در یوگا تمرینات جسمی و ذهنی را انجام میدهید تا بتوانید جسم و ذهنتان را با هم یکی کرده و درکش کنید و با آن آگاهی ارتباطی بگیرید ولی نیدرا اول ذهن را  می سازد و ناخودآگاه بقیه موارد درست میشود.

فرم آغازین تا پایانی

در یوگا شما با اخلاق (یاما – نیاما) شروع کرده با تمرینات بدنی(آسانا) ادامه می دهید یعنی با فرم دنیای مادی شروع سپس وارد فرم پرانیک و انرژتیک میشوید و بعد تعادل بین دنیای فیزیکی و دنیای انرژیتیک را تمرین می کنید و در انتها آرام آرام وارد دنیای آگاهی میشوید.

انرژی در حالت تاماسیک دنیای مادی را شامل می شود که  با انجام  آساناها و رعایت اخلاقیات می توانید به راحتی به زندگی دنیوی بپردازید. در حالت راجاسیک و بینابینی دنیای انرژیتیک را شامل میشود که با پرانایاما و تکنیکهای این چنینی آن را درک میکنید. در حالت ساتویک شما با تکنیک های پراتی آهارا،دارنا،دهارنا جلوه متعالی آن آگاه شده و به آن میرسید.

یوگا ابزار و نیدرا معمار

در یوگا با این هشت وجه به عنوان  ابزارهای مورد نیاز آشنا میشوید. اما در نیدرا معماری را یاد می گیرید. دائم در حال نظاره دنیا هستی، خودت را در دنیای کبیر(دنیای بیرونی) می بینی و در نیدرا  به دنیای صغیر (دنیای درونی) رفته و موانع و مشکلات را اصلاح میکنید(تغییر می دهید) .مثل اثری که هنرمند خلق می کند،عقب می ایستد و اثر را از دید ناظر نگاه می کند و بعد دوباره جلو رفته  و تصحیحش می کند.

تجربه کنید تا اتفاق بیافتد

وقتی شما یوگا و یا نیدرا را انجام می دهید خیلی متفاوت است تا اینکه در موردش بنویسید و آدمها را با خواندنش متوجه اینکه چه اتفاقی میافتد بکنید. تعریف کوه ها و آبشارها برای آدمهایی که در اتاق سیمانی زندگی می کنند و تا بحال طبیعت را ندیده اند هیچ معنایی نخواهد داشت.

این فقط یک شکل ظاهری است که خیلی هم قشنگ نیست و نمیتوان ذهنیت افراد (با رنگ ها و عمق متفاوت) را متوجه آن کرد . وقتی تمرین را انجام می دهید تازه،کلمات معنای خودش را پیدا کرده و جانی دوباره میگیرد. مثلا وقتی نیدرا انجام می دهید و هدایت کننده یادآوری می کند که  به جسمت دقت کن که به خواب رفته است،شما یکدفعه متوجه می شوید که جسمتان واقعا خواب است و این شمایید که کاملا رها و آزاد هستید  و بدون کمترین آزار و ممانعتی به راحتی می توانید فکر کنید. فکرتان را گسترش دهید، هر جایی که می خواهید بروید.

نتیجه را خواهید دید

همانطور که میدانید بازیابی و بهبود انعطاف بدنی ،گسترش احساس رهایی و آرامش ، افزایش قدرت بدنی و کاهش  درد ، هماهنگی جسمی و روانی از فواید مهم یوگا است، به همین جهت  بسیاری از پزشکان امروزه بیماران خود را به سمت یوگا و انجام تمرینات آن سوق میدهند و این در حالی است که روانشناسان مراجعین خود را به انجام تمرینات فکری و کار بر روی ذهن خود فرد تشویق میکنند.

بازیابی و بهبود هوشیاری ،توسعه حافظه و خلاقیت،قدرت تصمیم گیری و مدیریت صحیح ، هماهنگی فردی و اجتماعی و یکپارچگی درونی و بیرونی ازکارکرد های مهم نیدرا است که با انجام درست به آن دست خواهید یافت.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1930
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ارتباط نیدرا و یوگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.