کاسه تبتی

کاسه تبتی چیست

در این مقاله می خواهیم راجع به کاسه تبتی با شما صحبت کنیم.

کاسه تبتی، کاسه هایی است با سایزها و صداهای کاملا متفاوت.

کاسه های تبتی در آیین باستانی شرق معمولا یک ابزار موسیقایی عصر حجری بوده است. یک ابزار باستانی برای ایجاد اصوات و ارتعاش‌ها در مراسم مذهبی و آیینی.

بعد از حدود چندین هزار سال آرام آرام به یوگا، مدیتیشن و علوم در ارتباط حتی طب سوزنی، طب فشاری و حتی ماساژ، چاکرا درمانی و گیاه درمانی هم راه پیدا کرد.

تکنیک‌های متفاوتی در شرق با این کاسه ها انجام می‌شود. اگر که بخواهید جنس کاسه را بررسی کنید، بهترین جنس آن کاسه‌ای است که از جنس فلز است و از آلیاژ هفت جوش برای آن استفاده شده است.

یعنی تمام آن فلزهایی که شما هفت‌تای آن‌ها را در زندگی روزمره‌تان میبینید و بیشترین وسایل زندگی شما از تزئیناتی و کاربردی با آن‌ها ساخته شده؛ مثل آهن، مس، سرب، نیکل، طلا، نقره.

هرچقدر که این آلیاژ به هفت جوش یعنی هفت فلز نزدیک‌تر باشد، صدای خالص تر و اصطلاحا پرتری دارد. اما اگر با یک فلز ساخته شده باشد طنین کمتری دارد. و اگر با 2 یا 3 فلز ساخته شده باشد صدای زیرتری دارد.

نحوه استفاده از کاسه تبتی

داخل هر کدام از این کاسه ها به نسبت این که مریوط به چه قومی یا چه قبیله‌ای بود نگاره‌ای وجود دارد. نوشته‌هایی هم معمولا روی آن نوشته شده که در همه‌ی کاسه‌های تبتی که شما در ایران به شکل تزئینی می‌بینید به زبان‌های شرقی نوشته شده.

نگاره‌هایی که در کف هر کاسه‌ی تبتی است، بستگی به این دارد که آن کسی که کاسه را ساخته فقط یک کاسه‌ی دکوری ساخته یا با آن کار کرده است. مثلا فرکانس‌های مرتبط با هر کدام از چاکراهای بدن در شرق یک معقوله‌ی بسیار بزرگ است. ممکن است که آن افراد از گل نیلوفر متفاوت در کاسه‌ها استفاده کنند.

شاید شما با کلیپ‌هایی روبرو شده باشید که برای مثال صفحه ی بزرگ مشکی رنگی که روی آن شکر یا نمک می‌ریزند و بعد فرکانس مختلفی را برایش ایجاد می‌کنند و این شکرها و نمک ها شکل های متفاوتی پیدا می‌کنند.

در شرق و باستان هم نظرشان همین بوده است که ارتعاش های مختلف می‌توانند، روی عملکرد سیستم عصبی متفاوت افراد اثر متفاوت بگذارد.

کاسه تبتی

بعضی‌ها برای نمایش ممکن است در این کاسه های تبتی مقداری آب بریزند و بعد با مرتعش کردنش جوشش آبی را ببینید.

این هم حالت نمایشی دارد هم این که در بعضی از تمدن‌ها به عنوان آب مقدس از آن استفاده می‌کردند؛ زیرا متون مقدس‌شان را درون آن می‌نوشتند و مثل کاسه‌های چند کلید دوره‌ی قاجار که بعضی از ادویه‌ها، شعارها یا بعضی از جملات کلیدی نوشته می‌شد.

در روی هر کدام از آن ها 40 کلمه کلیدی نامی نوشته می‌شد. در شرق هم تقریبا همچنین استفاده‌ای از آن میشد و اشعار و اذکار خودشان را داخل آن می‌نوشتند و آبی داخل آن می‌ریختند و آن را مرتعش می‌کردند.

آن‌ها اعتقادشان به این بود که خوردن این آب می‌تواند انرژی داخل بدنشان را متفاوت کند.

کاسه تبتی چیست

فردی به نام ایموتو حدود 10-15 سال پیش شروع به مطالعه روی کریستال های آب کرد و اعتقادش بر این بود که حتی گفتن جملات خوب و بد میتواند روی کریستال های آب اثر بگذارد.

در شرق این کاسه ها به عنوان یک کهن الگو وجود دارد که ظرفی که برای عبادت‌شان یا برای تغذیه استفاده می‌کنند. کاسه تبتی می توانسته یک ابزار درمان معنوی و روحی برایشان باشد.

حال وقتی این کاسه ها وارد آیورودا و یوگا شدند، در ابتدا ستیزه اتفاق افتاد. زیرا ما همیشه باید نگران این باشیم که مورد حجمه‌ی اطلاعات یک آیین قرار نگیریم و ثبات اجتماعی خود را از دست ندهیم.

اما اکنون می توان کار پژوهشی روی آن انجام داد و تشخیص داد که آیا کارآمد هستند یا خیر.

بعضی از درمانگرها در شرق برای این که یک پاکسازی چاکرایی یا مریدینی مثلا در طب سوزنی داشته باشند، کاسه‌ی تبتی را به نیت آن مریدین متفاوت فعال کنند.

گروهی به نیت مریدین کبد، کاسه‌ی تبتی را به صدا درآوردند و از آن فرد خواستند که روی مسیری که روی بدنش نشان می‌دهند توجه بکند و همزمان به صدای کاسه ی تبتی هم گوش کند.

قبل از آن هم با دستگاهی که اکثر پزشکان با آن طب سوزنی انجام می دهند، اندازه گیری کردند و دیدند ارتعاش مریدین کبد مثلا با مشکلی همراه است و بعد گفتند به نیت پاکسازی مریدین کبد ما فلان کار را انجام می دهیم و بعد آن مسیر را به مریض نشان دادند و گفتند روی آن متمرکز باش.

کاربرد کاسه تبتی

بعد از این که چند دقیقه ای کاسه تبتی را به ارتعاش درآوردند و سپس با همان دستگاه آزمایش انجام دادند؛ متوجه شدند که مشکل مریدین کبد برطرف شده. این آزمایش ها هم زیبا هستند هم دارای خطا.

مثلا در روانشناسی بالینی ما تحقیقات زیادی را داریم بابت این که اگر شما به عضوی از بدن توجه بکنید، آگاهی تان در آن عضو بیشتر می شود، آن عضو فعال تر و حساس تر می شود و جریان خون، غذا و اکسیژن در آن قسمت بیشتر می شود.

خیلی از درمانگرها برای پاکسازی اتاقی که مثلا در آن دعوا و جروبحثی اتفاق افتاده، از همین روش استفاده می‌کنند.

اگر ما به این فکر کنیم که می‌تواند روی باورهای ما اثر بگذارد. بنابراین توصیه می‌شود که هیچ وقت از وسایلی که در جاهای دیگر و تمدن‌های دیگر میبینید استفاده نکنید و اصلا راجع به آن فکر هم نکنید.

اما اگر می‌توانید به عنوان یک شی پژوهشی با آن سر کنید و اطلاعات خود را با آن بیشتر کنید و منجر به ابتکاری شود. در این صورت وسیله ای است بسیار جذاب و شما می توانید هر لحظه در کنار خود داشته باشید و به نوای آن گوش دهید و در تمرکزهایتان با مرتعش کردن آن و حالات روحی خودتان قیاسی داشته باشید، که آیا می‌تواند روی بدنتان اثر بگذارد یا خیر.

کاربرد کاسه تبتی

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید