0
0

کاسه تبتی

361 بازدید
کاسه تبتی

چرا در طب شرق از کاسه تبتی استفاده می کنیم؟

در این مقاله می خواهیم راجع به کاسه تبتی با شما صحبت کنیم.

کاسه هایی با سایزها و صداهای کاملا متفاوت.

کاسه های تبتی در آیین باستانی شرق معمولا یک ابزار موسیقایی عصر حجری بوده است. یک ابزار باستانی برای ایجاد اصوات و ارتعاش ها در مراسم مذهبی و آیینی. بعد از حدود چندین هزار سال آرام آرام به یوگا، مدیتیشن و علوم در ارتباط حتی طب سوزنی، طب فشاری و حتی ماساژ، چاکرا درمانی و گیاه درمانی هم راه پیدا کرد.

تکنیک های متفاوتی در شرق با این کاسه ها انجام می شود. اگر که بخواهید جنس کاسه را بررسی کنید بهترین جنس آن کاسه ای است که از جنس فلز است و از آلیاژ هفت جوش برای آن استفاده شده است. یعنی تمام آن فلزهایی که شما 7 تای آنها را در زندگی روزمره تان میبینید و بیشترین وسایل زندگی شما از تزئیناتی و کاربردی با آنها ساخته شده؛ مثل آهن، مس، سرب، نیکل، طلا، نقره.

هرچقدر که این آلیاژ به هفت جوش یعنی هفت فلز نزدیک تر باشد صدای خالص تر و اصطلاحا پرتری دارد. اما اگر با یک فلز ساخته شده باشد طنین کمتری دارد. و اگر با 2 یا 3 فلز ساخته شده باشد صدای زیرتری دارد.

داخل هر کدام از این کاسه ها به نسبت اینکه مریوط به چه قومی یا چه قبیله ای بود نگاره ای وجود دارد. نوشته هایی هم معمولا روی آن نوشته شده که در همه ی کاسه های تبتی که شما در ایران به شکل تزئینی می بینید به زبان های شرقی نوشته شده.

نگاره هایی که در کف هر کاسه ی تبتی است بستگی به این دارد که آن کسی که کاسه را ساخته فقط یک کاسه ی دکوری ساخته یا با آن کار کرده است. مثلا فرکانس های مرتبط با هر کدام از چاکراهای بدن در شرق یک معقوله ی بسیار بزرگ است. ممکن است که آن افراد از گل نیلوفر متفاوت در کاسه ها استفاده کنند.

شاید شما با کلیپ هایی روبرو شده باشید مثلا صفحه ی بزرگ مشکی رنگی که روی آن شکر یا نمک می ریزند و بعد فرکانس مختلفی را برایش ایجاد می کنند و این شکرها و نمک ها شکل های متفاوتی پیدا می کنند.

در شرق و باستان هم نظرشان همین بوده است که ارتعاش های مختلف می توانند روی عملکرد سیستم عصبی متفاوت افراد اثر متفاوت بگذارد

.کاسه تبتی

 

بعضی ها برای نمایش ممکن است در این کاسه های تبتی مقداری آب بریزند و بعد با مرتعش کردنش جوشش آبی را ببینید. این هم حالت نمایشی دارد هم اینکه در بعضی از تمدن ها به عنوان آب مقدس از آن استفاده می کردند؛

زیرا متون مقدسشان را درون آن می نوشتند و مثل کاسه های چندکلید دوره ی قاجار که بعضی از ادویه ها یا بعضی از شعارها یا بعضی از جملات کلیدی نوشته میشد در روی هرکدام از آن 40 کلید نامی نوشته میشد، در شرق هم تقریبا همچنین استفاده ای از آن میشد و اشعار و اذکار خودشان را داخل آن مینوشتند و آبی داخل آن میریختند و آنرا مرتعش می کردند و اعتقادشان به این بود که خوردن این آب می تواند انرژی داخل بدنشان را متفاوت کند.

فردی به نام ایموتو حدود 10/15 سال پیش شروع به مطالعه روی کریستال های آب کرد و اعتقادش بر این بود که حتی گفتن جملات خوب و بد میتواند روی کریستال های آب اثر بگذارد.

در شرق این به عنوان یک کهن الگو وجود دارد که ظرفی که برای عبادتشان یا برای تغذیه استفاده می کنند می تواند یک ابزار درمان معنوی و روحی برایشان باشد.

حال وقتی این کاسه ها وارد آیورودا و یوگا شدند در ابتدا ستیزه اتفاق افتاد زیرا ما همیشه باید نگران این باشیم که مورد حجمه ی اطلاعات یک آیین قرار نگیریم و ثبات اجتماعی خود را از دست ندهیم.

اما اکنون میتوان کار پژوهشی روی آن انجام داد می توان تشخیص داد که آیا کارامد هستند یا خیر.

بعضی از درمانگرها در شرق برای اینکه یک پاکسازی چاکرایی یا مریدینی مثلا در طب سوزنی داشته باشند کاسه ی تبتی را به نیت آن مریدین متفاوت فعال کنند.

گروهی به نیت مریدین کبد کاسه ی تبتی را به صدا دراوردند و از آن فرد خواستند که روی مسیری که روی بدنش نشان می دهند توجه بکند و به صدای کاسه ی تبتی هم توجه بکند. قبلش هم با دستگاهی که اکثر پزشکان با آن طب سوزنی انجام می دهند، اندازه گیری کردند و دیدند ارتعاش مریدین کبد مثلا با مشکلی همراه است و بعد گفتند به نیت پاکسازی مریدین کبد ما فلان کار را انجام می دهیم و بعد آن مسیر را به مریض نشان دادند و گفتند روی آن متمرکز باش.

کاسه تبتی

کاسه تبتی

بعد از اینکه چند دقیقه ای کاسه تبتی را به ارتعاش درآوردند سپس با همان دستگاه آزمایش کردند دیدند که مشکل مریدین کبد برطرف شده. این آزمایش ها هم زیبا هستند هم دارای خطا؛ مثلا در روانشناسی بالینی ما تحقیقات زیادی را داریم بابت اینکه اگر شما به عضوی از بدن توجه بکنید آگاهیتان در آن عضو بیشتر می شود، آن عضو فعالتر می شود، حساس تر می شود و جریان خون و غذا و اکسیژن در آن قسمت بیشتر می شود.

خیلی از درمانگرها برای پاکسازی اتاقی که مثلا در آن دعوا و جروبحثی اتفاق افتاده از همین روش استفاده می کنند.

اگر ما به این فکر کنیم که می تواند روی باورهای ما اثر بگذارد بنابراین توصیه می شود که هیچوقت از وسایلی که در جاهای دیگر و تمدن های دیگر میبینید استفاده نکنید و اصلا راجع به آن فکر هم نکنید؛

اما اگر میتوانید به عنوان یک شی پژوهشی با آن سر کنید و اطلاعات خود را با آن بیشتر کنید و منجر به ابتکاری شود، در این صورت شی ای است بسیار جذاب و شما می توانید هر لحظه در کنار خود داشته باشید و به نوای آن گوش دهید و در تمرکزهایتان با مرتعش کردن آن و حالات روحی خودتان قیاسی داشته باشید که آیا می تواند روی بدنتان اثر بگذارد یا خیر.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=2249
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد کاسه تبتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.