0
0

تکنیک های یوگا نیدرا و ملاتونین : هورمون معجزه گر

369 بازدید

تاکنون شده از خود بپرسید که چرا پس از انجام تکنیکهای یوگا نیدرا احساس آرامش می کنید؟

آن دسته از تکنیکهای  یوگانیدرا که شما را به سطح عمیق تری می برند نشاط شما را دو چندان می کنند. به خصوص پس از یک روز پرتلاش کاری خستگی و استرس را از بدن شما دور می کنند. ممکن است بگویید : این به دلیل اینست که در یوگانیدرا و امثال آن تمرکز ذهن از روی منفی ها برداشته و به مثبت ها متمرکز می شود . به این ترتیب انرژی پراکنده بدن را دوباره گردآوری می کند.

نکته ای که در طرح این پرسش برای من حائز اهمیت است دلیل مستدل علمی و اثبات شده تاثیر تکنیکهای یوگانیدرا بر عملکرد مغز است.من این سوال را فعلا بی پاسخ رها می کنم تا توجه شما را به مطلب مهم دیگری معطوف کنم.

 غده صنوبری شکلی در مرکز مغز به نام غده پینه آل.

دیدگاه تاریخی

دکارت ، پدر فلسفه مدرن در سده هفدهم بر این باور بود که غده پینه آل ” جایگاه روح” است.شاید او این عقیده را از آموزه های کهن شرقی وام گرفته بود. کسانی از هند گرفته تا چین معتقد بودند که پینه آل جایگاه چشم سوم و رابط بین انسان و کیهان است و روی پرورش ذهن و روح انسان تاثیر به سزایی دارد.  علاوه بر این امروزه  برخی اساتید ادبیات ایران ، به این معتقدند که مقصود حافظ نیز از” جام جهان بین” همین غده پینه آل است که اساسا شرقی ها برای آن خواص متافیزیکی قائل بوده اند.

دیدگاه پزشکی

در دنیای پزشکی نظرات در خصوص پینه آل به گونه ای متفاوت است. بیش از چهل سال پیش دانشمندان تصور می کردند غده پینه آل در بدن آدمی نقش چندانی ایفا نمی کند.حتی فکر می کردند که پینه آل  زائده ای است به جا مانده از مغز باستانی .شاهد این مدعا این بود که دیده شده بود غده پینه آل روی رنگ پوست و بلوغ جنسی خزندگان نقش دارد .( قدیمی ترین ساختار مغزی متعلق به نوع خزندگان است) . علاوه بر این روشن شده بود که در برخی خزندگان، پینه آل نقش نوعی چشم سوم حساس به نور را بازی می کند.شواهد دیگری هم در دست بود که پرندگان به وسیله آن مسیر مهاجرت خود را پیدا می کنند.

تحقیقات  ملاتونین

به نام ترین و ماجراجوترین این محققان دو نفر به نامهای پیر پائولی و رگلسون بودند.

تحقیقات تخصصی آنهادر خصوص روند سالخورده شدن بود. آنها به زودی به اهمیت این هورمون پی بردند. طی سی سال، بی وقفه روی آن کار کردند و در آزمایشهایشان به نتایج شگفت انگیزی دست یافتند. نتایج حاکی از آن بود که ملاتونین برخلاف تصور عام تاثیر همه جانبه و کنترل کننده ای روی تمامی سیستم غدد هورمونی بدن انسان دارد. به عبارت دیگر این ملاتونین است که تعیین می کند کدام هورمون و به چه میزان و چه وقت ترشح شود! این کشف دیگر پژوهشگران را هم بر آن داشت که دست به آزمایشهای گسترده ای روی ملاتونین بزنند.

از دیگر نتایج مهم تحقیقات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. تولید ملاتونین توسط پینه آل به شدت تحت تاثیر نور است و فقط در تاریکی شب صورتمی گیرد. میزانملاتونین خون در شب، ده برابر میزان آن در نور روز است.
  2. اگر به افراد ملاتونین تزریق شود احساس خواب آلودگی می کنند. یعنی ملاتونین روی سیکل خواب و بیداری شخص در طول 24 ساعت تاثیر می گذارد. به عبارت دیگر کنترل ساعت بیوریتمیک بدن در دست آنست.
  3. میزان ملاتونین در کودکان نسبت به افراد بالغ بسیارزیاد و در سالخوردگان ناچیزاست و تقریبا وجود ندارد. شواهد حاکی از آن است که ملاتونین روی روند پیر شدن موثر است و با هم رابطه مستقیم دارند.
  4. میزان ملاتونین در مبتلایان به سرطان، بیماری های مزمن و نیز بیماری های مخصوص دوران سالخوردگی نظیر پارکینسون و آلزایمر ناچیز است و یا اصلا وجود ندارد.
  5. ملاتونین با بلوغ جنسی در ارتباط است و ترشح غدد جنسی را کنترل می کند. با خاموش و روشن کردن چراغ و پدید آوردن روز و شب مصنوعی برای موشها، میتوان روی ترشح ملاتونین و سیکل جنسی آنها تاثیر گذاشت.

تلاش پیر پائولی و رگلسون و برانگیختن دیگران به تحقیقات در گوشه و کنار دنیا منجر به شناخت بیشتر ما از غده پینه آل و هورمون آن ملاتونین شد. (البته معلوم شده که ملاتونین تنها هورمون پینه آل نیست و هورمونها دیگری هم دارد که در کل به عملکرد ملاتونین کمک کرده یا در مواقع به خصوص، نظیر دوران شیردهی ترشح می شوند.) امروزه محققان غده پینه آل را یک غده هوشمند و ملاتونین را هورمون معجزه گر می نامند. اکنون به همه ثابت شده که پینه آل، کنترل همه امور بدن انسان را در دست دارد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1939
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تکنیک های یوگا نیدرا و ملاتونین : هورمون معجزه گر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.