0
0

یوگا نیدرا عمق و ارتفاع

371 بازدید

این تمرین یوگانیدرا،عمق و ارتفاع هم از مجموعه تمرینات متضاد است که به سوژه کمک میکند تا در امور زندگی در حالت تعادل باقی بماند.

لزوم این تمرینات چیست؟

تمرین یوگانیدرا ی عمق و ارتفاع از تمریناتی است که باعث میشود شما در زندگی از یک حدی عمیق تر و یا سطحی تر نباشید.

این تمرین یوگانیدرا با تنظیم تفکرتان به شما این امکان را میدهد که در هر چیزی بیش از اندازه عمیق و یا بیش از اندازه سطحی نگر نشوید.در طول زندگی،هیچکس به ما یاد نداده در رابطه با انجام امور ذهنی خودمان ( مانند تفکر کردن ) چقدر باید به یک موضوع،راهکارهای ممکن و حل آن مسئله فکر کنیم . ما بر اساس الگویی که در اطرافمان داشتیم این کار را انجام داده ایم .این الگو بر اساس رفتار افراد خانواده،مدرسه و جامعه بوده است.

آیا الگوی های اکتسابی ما درست بوده است؟

اگر الگویی که ما از فکر کردن، عمیق بودن و یا سطحی بودن در زندگی برداشت کرده ایم خود حقیقی ما نباشد و فقط اکتساب ما از محیط اطرافمان باشد ما را به هدفمان میرساند؟

به این فکر کنید که ما بر اساس چیزی که کسب کردیم و نمی دانستیم درست و یا غلط است زندگی خود را پیش بردیم. اگر جور دیگری فکر می کردیم و یا کمی عمیق تر فکر می کردیم و حتی بجای خیلی عمیق شدن کمی سطحی تر فکر می کردیم . آیا زندگی بیشتر بر وفق مرادمان نبود؟ این یکی از دهها دلیلی است که ما عمق و ارتفاع را بعنوان یک متضاد باید انجام دهیم.

حالا این سوال که چرا باید بعضی از کارها را عمیق و یا سطحی در نظر بگیریم؟

در زندگی هر کدام از ما معماهایی توسط کائنات در نظر گرفته شده است . ریتم زندگی هر کدام از ما بطور مدام در حال بالا و پایین و سخت و آسان شدن است. گاهی نیاز به تمرکز و تفکر زیاد و عمیق شدن در همه امور داریم تا بتوانیم آن معما را حل کنیم و جایی دیگر کاملا احساس سبک بودن ، ساده فکر کردن و عمیق نشدن باعث می شود ما آن مرحله را پشت سر بگذاریم و این مکرر اتفاق می افتد. اینکه ما این توانایی را داشته باشیم در هر جا به همان شکلی که باید کار را انجام دهیم آن چیزی است که در انجام دادن یتمرین یوگانیدرای عمق و ارتفاع حاصل می شود.

چرا در تمرینات یوگانیدرا اول عمق و بعد ارتفاع را کار میکنیم؟

مثل هر تمرین یوگانیدرا ی متضاد دیگر، تمرین عمق و ارتفاع هم اول عمق و بعد ارتفاع اتفاق می افتد.

دلیل آن هم این است که مانند مقاله قبلی(تمرینات یوگانیدرا-سنگینی و سبکی) رفتن به عمق کار سختی است بنابراین کسی که موفق می شود به عمق برود جایزه اش این است که به سطح بیاید و احساس سبکبالی بکند. اما اگر  این تمرین را برعکس می کردیم کسی که می توانست خودش را سبک بکند حالا جایزه اش این بود که به شدت عمیق و سنگین شود! به همین دلیل تقدم و تاخر این دو تکنینیک را به این شکل پشت سر هم گذاشتیم که اول عمق را تجربه کند و جایزه اش از لحاظ مغزی و همان شرطی شدن کلاسیک این به سطح آمدن و سبکبالی باشد.

نکته ی ناپیدای تمرین

نکته ای وجود دارد که در  تمرین یوگانیدرای متضادها میبایست  از پنج حالت استفاده کنیم . مثلا در این تمرین باید بگوییم حالت عادی ، حالت عمیق شدن،حالت عادی، حالت به ارتفاع رفتن و حالت عادی .

در تمرین یوگانیدرا،عبارت حالت عادی را که سه بار بین این دو عبارت متضاد تکرار می شود  را هیچگاه نمی گوییم و در این تمرین مستتر است. این عبارت هیچگاه گفته نمی شود ولی به معنای این نیست که وجود ندارد. در تمام متضادها این حرکت سینوسی وجود دارد و بعد از تمرین خارج می شویم.

چند بار تمرین را تکرار کنیم؟

تعداد انجام دادن تمرین مثل مقاله قبلی  بیست و یکبار است با در نظر گرفتن اینکه می تواند هفت روز ، روزی سه بار یا بیست و یک روز ، روزی یکبار  انجام شود تا حداقل نتیجه را  نشان دهد. اما همین حداقل نتیجه در زندگی شما تاثیر مثبت فراوانی خواهد داشت.اما برای انجام دادن تمرین بهتر است از آنچه در مقاله تمرینات یوگانیدرا- سنگینی و سبکی اشاره کردیم پیروی کنید تا دهها سال زندگی همراه با شادی و خوشی داشته باشید.

این تمرینات برای چه کسانی مناسب خواهد بود؟

بر اساس تجربه شخصی گرند مستر ذاکرین، با انجام این تمرین عملکرد بهتری در تمرینات با آب،تمرینات سقوط آزاد و یه طور کلی تمریناتی در عمق و ارتفاع اتفاق می افتد همخوانی بهتری داشته و بر اساس بازخورد اشخاص در سالهای متمادی تدریس ،سوژه ها توانستند به ترس هایشان اعم از ترسهای فیزیکی مانند شنا کردن در یک استخر عمیق و یا شنا کردن در دریا، پرواز کردن و سوار شدن تله کابین  غلبه کنند و با دردها و ترس های  ذهنی مقابله کنند. مثلا اگر موردی اتفاق افتاده به جای اینکه در آن عمیق شوند و انجامش دهند معمولا از آن اتفاق فرار می کردند اما بعد از انجام تمرین نتیجه این بوده است که در اتفاق عمیق شدند و برای آن موضوع راه چاره پیدا کردند.” این نتیجه بالینی پانزده سال انجام تمریناتی است که شاگردان من طی سالها و زمانهای متفاوت انجام دادند و هنوز هم  تمرین یوگانیدرا ی متضادهایی که برای انجمن یوگا ضبط شده بین مربی ها و شاگردهای یوگا دست به دست می شود.”

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1937
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد یوگا نیدرا عمق و ارتفاع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.