مراقبه یوگانیدرا

مراقبه ی یوگا نیدرا چیست

مراقبه یوگانیدرا، تمرينى برای کشف آگاهانه بیدارى، رويابيني، خواب عمیق و ساختار بدن‌های عاطفی، ذهنی و انرژتیکی شماست.

جزئیات وضعیت های ساده یوگانیدرا

تمرین‌های تنفسی، مراقبه‌های هدایت شده و نکاتی برای حفظ آگاهی در حالت گذار (آستانه) پیش از خواب را بیان می‌شود.

چگونگی یوگانیدرا

توضیح اینکه به شما امکان می‌دهد که حالت‌های مختلف هوشیاری و هرگونه انسداد در بدن‌های عاطفی، ذهنی و انرژتیک را کشف کنید.

این مقاله شامل چهار قسمت کامل و همچنین  توصيه‌های مفيد برای ایجاد جلسات شخصی شما است.

مراقبه یوگانیدرا

یوگانیدرا

معروف به “یوگاى خواب آگاهانه”، یک تمرين باستانی هندی است که به شما امکان می‌دهد با تلفیق آرامش عمیق و آگاهی دقیق، حالات بیداری، رويابیني و خواب عمیق و همچنین روحیات(روان) خود را كشف كنيد.

بر اساس فلسفه های هندو، بودایی و تانتریک، این تمرين- که می‌توان آن را “خواب خردمندان” نامید – روی تکنیک‌هایی براي قراردادن ذهن و جسم در خواب، در حالى كه هوشیاری خود را نگه مى‌داريد، تمركز مي‌كند.

از طریق مراقبه یوگانیدرا می‌توانید به طور مستقیم فرآیندهای جسمی، عاطفی و ذهنی را در درون خود مشاهده و درک کنید و همچنین لحظاتی از آرامش، شادی و سلامتی درونی را تجربه کنید.

مختصری از کتاب

نویسنده، با راهنمایي گام به گام  مراقبه يوگانيدرا، طیف کاملی از روش‌های متمركز بر زمان بیدار شدن و به خواب رفتن كه در عین حال سازگار با هر ساعت از شبانه روز  است را ارائه مي‌دهد.

وی جزئیات وضعیت‌های ساده یوگانیدرا را به تفصیل بیان مي‌کند که شامل تکنیک‌های مقدماتی است که با نفس کشیدن و مراقبه‌های هدایت شده به شما کمک می‌کند تا ناظرى هماهنگ بر دنیای درونی خود باشید.

وی با ارائه نکاتی برای برداشتن حواس و حفظ آگاهی در وضعيت آستانه پیش از خواب، چگونگی شروع همه تمرين‌هاى این رشته را با مرحله‌ای از آرامش و مشاهده تنفس آغاز می‌کند و به دنبال آن غوطه وری در یک آگاهی بسیار ظریف از بدن‌هاى جسمی، ذهنی و انرژتیكى.

وی توضیح می‌دهد که جلسات مراقبه یوگانیدرا چگونه به شما امکان می‌دهد “آنچه در آن اتفاق مي‌افتد” را کشف کنید، و راحت‌تر  از همه حالت‌ها و روندها گذشته و رها شوید.

یک جلسه  مراقبه يوگانيدرا می‌تواند حالت‌های مختلف هوشیاری و همچنین حواس، خواسته‌ها و ترس‌های شما را کشف کند. حالت‌هاى بيشتر در جلسات پیشرفته‌تر روی بدن انرژتيك و اجزای تشکیل دهنده آن چاکراها ، نادی‌ها ، پرانواویو، تنفس حیاتی و عملکردهای اتوماتيك بدن تمركز دارد.

مراقبه یوگانیدرا

اثرات مراقبه یوگانیدرا

وی نشان می دهد که:

  •  چگونه  مراقبه یوگانیدرا اثرات مثبت، تثبیت کننده و درمانی را برای بدن، احساسات و افکار ارائه می‌دهد.
  •  این روش ایده آلی برای خلاص شدن از استرس، اضطراب و ترس از مرگ  و منبع همه ترس‌های دیگر است.
  •  با ارتباط بین  ایده‌های فلسفی هندی و غربی، خواب چگونه مي‌تواند يك فرصت براي تمرينى از يوگا باشد كه نه تنها شب‌هايمان بلكه هر دقيقه از روزهایمان را تغییر دهد.

مروری بر دیدگاه ها

الیوت گلدبرگ ، نویسنده کتاب” مسیر مدرن یوگا “

“مراقبه یوگانیدرا پیر بوناس به هیچ وجه کتابی خودآموز سطحي براي کمک به استفاده از یوگای مدرن نیست.

تمريني برای تجسم تصاویر، آگاهی از تنفس و بی حرکت ماندن_در حالی که در حالت آرامش و همچون خواب هستید_ برای خلاص شدن از استرس و اضطراب است.

این در ازای، یک نمایش عمیق، عاقلانه و ظریف نوشته شده از فلسفه و تمرين مدرن یوگانيدرا که چیزی کمتر از ابزاری برای دستیابی به “طعم هستی” برهمن نیست. بدین ترتیب، خود کتاب نوعی مراقبه است – نوعی که ممکن است فرد هنگام خواب بخواند تا بتواند خواب راحت‌تر داشته باشد.

ویل جانسون، نویسنده کتاب تنفس از طریق کل بدن و چشمان کاملا باز

مراقبه یوگانیدرا یا خواب خردمندان به همان اندازه كه درباره بیدار شدن از خواب است، درباره خوابیدن است.

پیر بوناس به ما نشان می‌دهد که چگونه از  رویاهای خواب‌آلود که هوشیاری ما را سست می‌کند و حالت روشن ضمیرى طبیعی ما را پنهان نگه می‌دارد، بیدار شویم. او به ما می‌گوید که برای فراتر از بدن رفتن و به حالت بیداری رسیدن، ابتدا باید به درون بدن برویم و احساسات و تنفس آن را بیدار کنیم.

پس از آن، حالت بیداري بدن به رودخانه‌ای تبدیل می شود که ما را از احساس محدودیت های خودمان فراتر می‌برد. این یک پیام مهم است که به زیبایی بیان شده است و نویسنده دستورالعمل های قدرتمند اما در عین حال ساده‌ای را برای ورود به حالت یوگانیدرا برای خودمان ارائه می‌دهد.”

مراقبه یوگانیدرا چیست

درباره نویسنده

پیر بوناس، به عنوان Chitragupta نیز شناخته می شود.

بیش از 20 سال تحت هدایت استادان مختلف معنوی تحصیل کرده است.  وی نویسنده بیش از 20 کتاب، موسس دانشکده ریشی یوگاشالا، ارائه  دهنده برنامه‌های آموزشی یوگا در هند و فرانسه است. او هم در فرانسه و هم در ریشیکش هند زندگی می‌کند.

قسمت دوم

تمرین یوگانیدرا

نیچه در Thus Spake Zarathustra می‌نویسد: “لازم است که تمام روز بیدار باشید تا خوب بخوابید.” در متن یوگانیدرا، این تأیید، معنای جدیدی به خود گرفته و آموزه‌ای با اهمیت بالاست که می‌توان اضافه کنیم که اين به ما بستگي دارد  كه شب به خوبی بخوابیم تا حقيقتا بیدار شویم.

نیچه

بنابراین، مراقبه یوگانیدرا مسیری را برای آرامش، آگاهی درونی، تخليه، بازسازی و بازكردن فضاهای عاری از درد و رنج  و بودن در بیداري، در زندگی، در خواب و یا مرگ فراهم می‌کند.

مراقبه یوگانیدرا با هحوم به ناآگاهی در منبع همه حالات، چشم انداز جدیدی از جهان، دیگران و خود، فراهم می‌کند، چشم اندازی صلح آمیزتر.

با آموزش منظم روزانه، اين تمرين‌ها در جاي خودشان قرار مي‌گيرند حتی در شب، عملی می‌شوند. همه چیز روشن و درخشان است. طعم جدیدی که زندگی را تغییر می‌دهد  و شیوه شناخت خود و هستي‌مان.

فلسفه بوداساساً كاربردي است. آگاهی و هستی در یک رقص هماهنگ، خیرخواهانه و تغذیه کننده به هم می‌پیوندند. نقشه، قلمرو نیست، اما به ما اجازه می‌دهد تا در مسیر پیش برویم، خودمان را گم و بعد خود را پیدا کنیم. این امکان را به ما می‌دهد که چیزی را که گمشده و یافت نمی‌شود را به دست آوريم.

من می‌توانم بدون تمرین یوگا نیدرا استراحت کنم، اما من نمی‌توانم یوگا نیدرا را بدون آرامش تمرین کنم، درست مثل مراقبه. در بیداري، آرامش اساساً بر روی سطح بدن جسمی و بافت‌های آن  اثر مي‌گذارد. اگر آرام نباشم و کاملاً تنش داشته باشم، نمی‌توانم از ساختارهای عميق و انرژی که در آن‌ها گردش می‌کند، آگاهی داشته باشید، نه در طول روز و نه در شب.

در حالی که، در تمرین خواب آگاهانه، آرامش هرچه عمیق‌تر می‌شود، من بيشتر در دسترس و بازتر می‌شوم. حتی اگر این فقط یک مرحله مقدماتی است، اما هنوز هم بسیار مهم است، زیرا درک تنش‌ها به من اجازه می‌دهد تا از آن‌ها رها شوم و به فضایی از هوشیاری که همیشه صلح آمیز و بدون تنش است آگاه شوم. روندهای مختلف به طور صلح‌آمیز مشاهده می‌شود. تبادلات  و ناهمگوني‌ها مشاهده می‌شود و تحقیق ادامه می‌یابد: من کی هستم؟

احساسات در درون من ظاهر می‌شوند و از بین می‌روند، بنابراین من این بدن سخت و آرام نیستم، سالم یا بیمار. احساسات در من ظاهر می‌شوند و از بین می‌روند، بنابراین من این احساسات در حال تغییر نیستم. افكار در من ظاهر می‌شوند و از بین می‌روند، بنابراین من این افكار  نیستم.

این افکار برای چه کسانی ظاهر می‌شوند؟ تنها پاسخ ممکن این است که “من هستم”. با توجه به این حضور شاهد، نفس، “من فکر کردم” ناگهان به نظر می‌رسد تا یک تنش ساده ذهن باشد، تبلور اندیشه‌ای که متعلق به هیچ کس نیست  گره که فاقد استحکام باشد، كششي نخواهد داشت اگر يكبار  رها شده باشد، مانند قلب (وسط) خواب عمیق، مراقبه یا “خواب آگاهانه”. اما لازم است که هوشیار باشیم زیرا حالات تغییر می‌کنند و ممکن است تنش ها دوباره برگردند ، بدون آنکه من متوجه آن‌ها شوم.

با تمرین، یوگا نیدرا – به عنوان یک واقعیت و نه به عنوان مفهوم – خود را دو پیشینه همواره صلح آمیز تمام فعالیت‌ها و تجربیات من آشكار مي‌كند. آگاهانه یا ناخودآگاه بودن، بودن یا نبودن، تنش یا آرام بودن، خوابیدن یا بیدار شدن، همه این دوگانگی‌ها در پایان  اين‌گونه حل می‌شوند که نه در این است و نه آن.

مراقبه یوگانیدرا

هیچ شکلی از یوگا، به عنوان یک تکنیک یا یک تمرين، به من امکان درك خود(نفس) را نمی‌دهد، زیرا درك نفس يك عمل نیست. از طرف دیگر یوگا نیدرا با آشنا کردن من با غیر خود و بیدار کردن من با کیفیت متفاوت گوش دادن می‌تواند مرا در معرض چنین کشف‌هایی قرار دهد. در اين ميان تعهد و تلاش همه جانبه آگاهانه‌ای لازم است که در برابر  نشانه‌هاي مکانیکی شخص من، اصطکاکي را ایجاد کند که يك بدون تلاش، مانند یک حقیقت شفاف و روشن، همه به یکباره پر جنب و جوش وروشني بخش.

وقتی همه مفاهیم حل می‌شوند، یوگی به این ترتیب در خیرخواهی شفاف از  ذات واقعی او که همان آگاهی در همه ما است، نیروی زیربنایی منحصر به فرد در هر یک از بي قاعدگي‌هاي  متعدد ما، و زندگی در کار در هر یک از  سلول هاي ما واقع می‌شود.

مانند همه مسیرهای سنتی، یوگا نیدرا از ما دعوت مي‌كند كه با مشاهده ساده متوجه می‌شويم که ما لامپ نیستیم بلکه برق هستیم و اینکه برق در هر لامپ یکسان است و علاوه بر این، هنگامى كه لامپ مي‌شكند ، برق از بين نمي‌رود.

اما به محض اینکه نور وجود داشته باشد، لامپ به راحتی تمایل دارد که فکر کند جریان از آن ناشی می‌شود و  آن نور را تولید می‌کند. من باید بسیار هوشیار باشم که اگر دوباره ظاهر شد، درگیر توهم “من” نشوم  که به آن چسبیده و به خودش اعتبار می‌دهد. اگر بتوانم آرامش، سکوت و خلأ را تجربه کنم، به این معنی است که من هنوز از این احساس یا احساس خود فراتر نیستم. با این وجود، نباید از یک احساس دروغین رهایی استفاده کرد و با چنین دوره‌های سکوت و اندیشه فریب خورد.

برعکس ، در این لحظه است که فرد باید دوباره هوشیار شود و با توجه زیادی به درون نگاه کند تا بفهمد چه کسی این سکوت را تجربه می کند. زیرا هیچ آغاز و پایانی برای سکوت نفس وجود ندارد ، که هرگز تغییر نمی کند. فقط افکار ظاهر می شوند و از بین می روند. كافی نیست كه افكاررا برای  رهايي متوقف كنیم. شناختن منبع آنها کاملاً ضروری است.

سرانجام، یوگانیدرا تكنيكي  براي  تمرين نيست، روشی برای یادگیری، فكري  برای پیشرفت، يك قصد، تجربه يك، یك وضعیت یا هدفی برای تحقق آن نیست. یوگا نیدرا به سادگی می‌داند که من همیشه هستم، حتی قبل از دانستن اینکه “من هستم.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید