فواید یوگا نیدرا

مقاله فواید یوگا نیدرا

فواید یوگا نیدرا

در مقالات قبلی به تعریف نیدرا و ارتباط نیدرا و یوگا پرداخته شد. در این مقاله به برخی از مزایا و فواید نیدرا پرداخته می‌شود.

1- انسجام فکری

یکی از بارزترین فواید یوگا نیدرا این است که باعث انسجام فکری می شود. تنها تکنیک، بین تمام تکنیک‌های ذهنی در دنیا که انسجام فکری می‌آورد یوگا نیدرا است و این یعنی باعث می‌شود فرد از خود قبلی‌اش محکم‌تر و قاعده‌مندتر فکر کند.


یوگا نیدرا در عین حال که تفکر را نرم و روان می‌کند، فکر انسجام می‌دهد. مثل آب که شما فکر می‌کنید نرم است اما اگر منسجم شود، فلز را می‌برند یا به مرور می تواند سنگ را سوراخ کند. ولی در نهایت خاصیتش آب است و نرم و قابل انعطاف است.

فواید یوگا نیدرا

2- فعال کردن اطلاعات

از دیگر فوایدی که نیدرا دارد فعال کردن اطلاعات است، فکر کنید اگر به فردی بگویند که در مورد دایناسورها حرف بزند، اگر مغز  فرد فعال شده باشد، می‌گردد تمام اطلاعاتی که از بچگی در مورد دایناسورها دیده، شنیده و خوانده همه را کنار هم می گذارد و  بیان می کند.

همه افراد به یک باره همه می گویند “چقدر اطلاعات فرد زیاد است.” کمااینکه بقیه هم همان قدر اطلاعات دارند ولی یادشان رفته است؛ اما آن فرد یادش مانده است.

جالب اینجاست که ممکن است حافظه فرد به شکل لمسی هم باشد.

مثلا در مورد نرمی و یا زبری موردی توضیح بدهد که نکته بسیار کوچکی در آن وجود داشته که او در جایی خوانده است. مغز در مورد موضوعات مختلف این کار را انجام می‌دهد و به این ترتیب مغز تمام موضوعات مشابه را روشن می‌کند و جالب تر آن که  هر نوع تمرین یوگانیدرا  که انجام شود،  این اتفاق می‌افتد و لازم نیست که تمرین اختصاصی برای فعال شدن مغز انجام شود.

3- نرمال شدن

یکی دیگر از مزایای نیدرا این است که وقتی فرد تمرینات عمومی نیدرا را انجام می‌دهد، مثلا  اگر فرد به اصلاح شیرینی‌خور باشد بعد از یک مدت که نیدرا را انجام می‌دهد متوجه می‌شود دیگر آن قدر هم تمایلی به شیرینی‌جات ندارد.


فرد دیگر تمایل به شوری و یا تندی دوست دارد و بعد از چند دفعه تمرین نیدرا همه طعم ها برایش ملایم می‌شود و به مزه خاصی علاقه ندارد. (به طعم شیرینی، ترشی و یا شوری، تندی و …مثل قبل علاقه ندارد.)


این تنها به این خاطر است که نیدرا، کورتکس حرکتی مغز را تحریک می‌کند و کورتکس حرکتی باعث تحریک سیناپسی بقیه قسمت‌های مغز می‌شود.

فرد نمی‌داند چه اتفاقی می‌افتد ولی متوجه می شود سرما و گرمای بدنش  هم تنظیم می‌شود. دست و پاهایش مثل قبل سرد و گرم نیست.


انگار کوک  بهم می‌خورد و بعد از کوک سابق به کوک نرمال تنظیم می‌شود. نه زود عصبانی می‌شود و نه  زود خوشحال،  نه زود سردش می‌شود و نه زود گرم و …. حالا اگر فرد اختصاصا تمرینات یوگانیدرا متضاد را گوش دهد باعث می‌شود که  آن کوک همیشگی شود. ولی به طور کلی این یکی از ویژگی‌هایست که نیدرا دارد.

فواید یوگا نیدرا

4- وضوح تصویر

یکی دیگر از مزایای نیدرا این است که فرد صحنه‌های که دوست دارد را  بهتر بخاطر می‌آورد و هر موضوعی را با صحنه‌اش به یاد می‌آورد. مثلا می‌گوید:خوابی دیدم و صحنه‌هایش را با جزیئات به یاد می‌آورد و همین طور که چشمایش باز است می‌بینید و می‌تواند اسم خیابان را بگوید و دقیقا تصویر تابلوی نبش آن خیابان را هم به یاد آورد و این‌طور نیست که فقط کلمه یادش بیاید و یا مثلا وقتی فرد راجع به درس ریاضی در دبیرستان حرف می‌زند، مبحث اتحادها یادش می‌آید.

با نیدرا فرد می‌تواند وقتی به درسش فکر می‌کند تصویر آن را ببیند و این به خاطر تمرین وضوح تصویر در تمرین نیدرا است. با هر تمرین نیدرایی که انجام می‌دهد، وضوح بیشتری از تصویرسازی که در آن نیدرا وجود دارد را می‌بیند. مغز این را به عنوان یک قالب می‌پذیرد و اینکار را برای فرد انجام می‌دهد. این هم یکی دیگر از نکته های عمومی نیدرا است.

5- به یاد آوردن دردهای یکنواخت

فکر کنید فردی هر روز ادکلنی به خودش می‌زند ولی آن را حس نمی‌کند و این به این دلیل است که  آن بوی عطر برای فرد یکنواخت شده است. اگر چیزی برای مغز یکنواخت شده باشد دیگر آن را حس نمی‌کند. اگر فرد  پا درد داشته باشد، این درد به مرور برای مغز یکنواخت می‌شود و بعد از مدتی دیگر پالس مخصوص درد را نمی‌فرستد.

یکی از مزایای نیدرا که خیلی جالب است این است که وقتی فرد تمرین نیدرا را انجام می‌دهد، بعد از مدتی مغز برای آن جا پالس می‌فرستد و آن قسمت‌هایی که درد وجود داشته  و فرد به دلیل یک نواختی آن را فراموش کرده، شروع به پالس زدن می‌کند و متوجه می‌شود این ناحیه مشکلی دارد؛ که ممکن است با یوگانیدرا حل شود و یا با یوگا و یا با ماساژ حل شود و شاید حتی به جراحی نیاز داشته باشد.

با نیدرا بعضی  از دردها از بین می‌رود و بعضی دردها می‌ماند. اگر درد باقی ماند فرد متوجه می‌شود که این هشدار و آلارمی است که مغز آن را متوجه شده و باید برایش کاری انجام دهد و اگر هم از بین رفت یعنی آن مشکل برطرف شده است. 

نیدرا این مسئله را ایجاد ولی موضوع عجیب و غریبی که بخواهد گریبان فرد را بگیرد ندارد، فقط به واسطه آن مغز  رفرش می‌شود تا به موارد یکنواخت شده واکنش نشان دهد ولی درگیری برای فرد ایجاد نمی‌کند.

6- تاثیر بر ماهیچه‌ها

طبق تحقیقات انجام شده چرخش آگاهی که یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های نیدراست، تا سی درصد حجم ماهیچه را بیشتر می‌کند. کمااینکه تا بیست یا  سی درصد قدرت ماهیچه‌ای را  هم افزایش می‌دهد. این به این خاطر است که  وقتی چرخش آگاهی انجام می‌شود فرد حجم ماهیچه و توده چربی روی آن‌ها را درک می‌کند.


در نیدرا فرد یک دید درونی و آگاهی پیدا می‌کند که چقدر باید وزن کم یا اضافه  کند و تا کجا باید ادامه دهد. این  یکی از مزیت‌های فوق العاده نیدرا است.

فواید یوگا نیدرا

7- نشخوار ذهنی

گزارشات تمام کسانی که نیدرا انجام داده اند نشان داده است که  بعد از مدتی  فرد دیگر نشخوار ذهنی نمی‌کند و  این‌طور نیست که مانند کسانی که وسواس فکری دارند به یک فکری گیر دهد و نشخوار فکری کند. نیدرا کاری می‌کند که فرد دیگر مثل روال قبلش هضم فکری نکند.

8- جلوگیری از پرخوری عصبی

یکی از مزیت هایی که نیدرا دارد این است که جلوی خوردن حتی یک لقمه اضافه تر  را می گیرد. اما لذت فرد از غذا خوردن را  زیاد می کند. انگار زبان فرد نو شده است و  مزه ها را تازه می فهمد. حتی آب هم برای فرد طعم دارد.

متوجه نمک های معدنی داخل  میوه ها می‌شود. مزه ها برای فرد  مشخص می‌شوند. برای همین فرد مثل قبل نمی‌تواند مزه های شدید مثل ترشی، شوری و … مانند قبل بخورد. حتی خوردن مقدار کمی از هر چیزی برای او کافی است، چون همان مقدار هم می‌تواند راضیش می‌کند.

فواید یوگا نیدرا

9- ترشح هورمون ها

هر نیدرایی که  انجام شود از دقیقه پنجم یا ششم  فرد یک خارش ریز خیلی سطحی خواهد داشت که نشان دهنده ترشح هورمون‌های آرامبخش و اندروفین است. این ترشح باعث می‌شود، اگر فرد استرس خیلی زیادی داشته باشد در حین تمرین نیدرا به خواب می‌رود و اگر استرس زیادی نداشته باشد تا پایان نیدرا  هوشیار خواهد بود.


زمانی که فرد از خواب بیدار می‌شود متوجه می‌شود که چقدر استرس دفع کرده است. جالب این‌جاست که فرد هر تمرین نیدرایی که گوش دهد اعم از ثروت، ترک اعتیاد، چشم سوم و یا نیدرای استاد راهنما هیچ فرقی نمی‌کند و این ترشح اتفاق می‌افتد.

نیدرا خواب و خور و خشم و شهوت را تنظیم می‌کند. یعنی خوابیدن، خوردن، بیدار بودن و فعالیت کردن فرد را به حالتی نرمال تبدیل می کند.

10- نیدرا بر اساس نیازها

یکی از زیباترین مزایای نیدرا این است که فرد به نسبت نیازی که دارد، براساس شغل و خواسته‌ها خودش می‌تواند نیدرای اختصاصی داشته باشد.

اصولا هیچ کس به غیر از خود شخص نمی داند که به چه چیزهایی نیاز دارد. شاید فرد نتواند به شخص دیگری بگوید که آدم کم رویی است و به همین علت در  روابط احتماعی موفق نیست. اما خود شخص می‌تواند با تصویرسازی صحیح که در نیدرا برای خودش می‌سازد آن طور که بخواهد روی  عزت نفسش کار کند.

نمونه اش  هم خودم (گرند مستر ذاکرین) من تا مقطع لیسانس طراحی صحنه خواندم و  تا اواخر دوره طراحی صحنه هم در جیب اساتید کاغذ می‌انداختم و همیشه از آن‌ها می‌خواستم جلوی جمع از من سوال نپرسند و  تنها دلیل این که طراحی صحنه خواندم این بود که خواهرم آن رشته را خوانده بود و می‌توانستیم پشت صحنه کار کنیم.

برای همین موضوع هم به این نتیجه رسیدم باید کارگردانی بخوانم تا کمی روی این مشکل کار کنم. من از شدت خجالت کشیدن کهیر می‌زدم و قفل می‌شدم.ولی نیدرا به من کمک کرد تا بتوانم این مشکلات را  برطرف کنم و همان آدم خجالتی به دانشگاه بیهار در هند برود (جایی که نیدرا توسط اساتید آن‌ها پایه گذاری شده است) و برای آن‌ها  دوره نیدرا اجرا کند .

در نیدرا شما یاد می‌گیرید که برای هدف‌های خودتان نیدرا بسازید، طوری که تنها خودتان می‌توانید این کار را به بهترین نحو انجام دهید. شما در تمریناتتان می فهمید کجای ذهنتان مشکل دارد و چگونه می‌توانید آن را درست کنید.

یاد می‌گیرید چه تصویرسازی بدهید و چگونه فرکانس خودتان را تغییر دهید. در عین حال که کسی رازتان را نمی‌داند و فقط خودتان هستید. (مگر این که صدای نیدرای خودتان را در اختیار کسی بگذارید و بگویید این نیدرای من است.) وگرنه هیچ کس متوجه‌اش نمی‌شود و دیگران فقط می‌بینند که یک آدم جدید جلوه کرده است ولی این که چگونه تغییر کرده است را هیچ‌کس متوجه نمی‌شود. فقط این شما بوده‌اید که در نیدرا را فهمیده‌اید باید بر چه چیزی در درونتان غلبه کنید و آن کار را انجام داده‌اید.

11- بهبود دردهای  قدیمی و کهنه جسمی

اگر پای فردی سال‌ها قبل شکسته باشد، با وجود گذشت سال‌ها اگر در فصل سرد بیرون برود، آن قسمت از پا که دچار شکستگی شده بوده است، دچار درد شدید می‎‌شود. وقتی فرد نیدرا انجام می‌دهد بعد از مدتی این اتفاق نمی‌افتد. من (گرند مسترذاکرین) شخصا در این مورد تجربه‌ی جالبی داشتم، روی پای چپم دو تا عمل انجام شده است.

همیشه در زمستان‌ها محل بخیه‌ها کبود می‌شد و درد شدیدی داشت و بعد از یک چند جلسه نیدرا دیگر هرگز این اتفاق در فصل زمستان برایم رخ نداد.


من معتقدم که  این تغییر برای این است که کانال‌های انرژیتیک و مردین‌های آن قسمت ترمیم می‌شوند. نه تنها من بلکه تمام آدم‌هایی که نیدرا انجام داده‌اند، می‌دانند که  بعد از مدتی دردهای رادیکالی‌شان از بین می‌رود.

تنها نکته‌ی اصلی که در نیدرا اهمیت زیادی دارد این است که فرد حق در نظر گرفتن افکار، اهداف، تصاویر، عبارات منفی را ندارد.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید