0
0

درون گرایی و حالات تاماسیک

372 بازدید
درون گرایی و حالات تاماسیک (1)

در این مقاله در مورد درون گرایی صحبت می کنیم.

درون گرایی، حالات تاماسیک و افسردگی را ازهم تفکیک می کنیم و می بینیم که آیا درون گراها همان افسرده ها هستند؟

آیا درون گراها افرادی هستند که ما در آیورودا به آنها می گوییم تاماسیک؟

مشحصات درون گراها را که باهم بررسی کنیم جواب سوال ها را پیدا خواهیم کرد.

20 مشخصه از درون گرایی:

1) درون گراها وارد گپ و گفتگو نمی شوند خصوصا که مسائل ریز و پیش پا افتاده ای باشد مثل گفتگو راجع به آب و هوا و در نظر آنها این گونه صحبت ها مسخره می آید و تا زمانی که به شما اعتماد نکنند با شما وارد گفتگو نمی شوند و موقعی که حواستان نیست شما را نگاه می کنند تا بفهمند آیا شما قابل اعتماد هستید یا خیر!

2) درون گراها برای ادای احترام به مهمانی می روند و قصد گفتگو با کسی را ندارند برعکس برون گراها که برای دیدار با اعضای فامیل به مهمانی می روند. همچنین گفتگوهای مهمانی هم گفتگوهای جذابی برای آنها نیست اما حواسشان به همه چیز هست ولی بیانش نمی کنند.

3) اغلب در جمع احساس تنهایی می کنند چون دنبال کسی می گردند که واقعا راجع به اخباری که از ساعت 8 صبح مدام درحال پخش شدن است، صحبت نکنند. دنبال یک بحث مغزدار می گردند و برون گراها معمولا چون سطحی تر از درون گراها فکر می کنند دنبال مثلا مسابقه ها هستند.

4) شبکه سازی و ایجاد بانک عاطفی بهشان حس کلاهبرداری می دهد. مثلا به عنوان یک مدیر فروش شما یک شبکه ای از فروش را تشکیل می دهید و یک سری از اجناستان را میفروشید. بعد از اینکه اجناستان را فروختید به آدمها می گویید که شما الان یک یوزر و پسورد دارید که بواسطه ی آن اکانت شما خیلی راحت می توانید صاحب این صنعتی باشید که به آن نتورک مارکتینگ گفته می شود.

درون گرایی

 

ممکن است جنس را خریداری کنند اما وقتی به آنها راجع به بانک عاطفی و ایجاد ارتباط با افرادی که می شناسند و مدتیست که با آنها صحبت نکردند برایشان سخت است و از دید آنها کلاهبرداری است. درون گراها در نهایت دنبال کسانی هستند که مثل خودشان درون گرا هستند و دنبال شبکه ی گسترده از احساسات و عواطف مختلف نیستند چون انرژیشان الکی هدر می رود و دچار کمبود انرژی می شوند.

5) به راحتی حواسشان پرت می شود.در عین حالی که به شدت در خودشان هستند ولی به راحتی حواسشان پرت می شود و از موضوعی که در ذهنشان است یهو بیگانه می شوند.

6) درون گراها دارای شخصیت بسیار بالایی هستند مثل برون گراهای ساتویک. به زمان اختصاصی برای شارژ مجددشان احتیاج دارند. درون گراها انرژی روانی شان را در جایی مصرف می کنند که شما اصلا نمی توانید به آن فکر کنید؛ یعنی ذهنشان لایه لایه است و به شدت در ذهنشان پراکندگی های عجیب و غریبی دارند که اگر در ذهنشان وارد شوید گم می شوید؛ ولی خودشان می دانند که این دالان های تفکرشان به چه شکل است.

هر 5 دقیقه فکر منسجم مثل یک ساعت دویدن از ما انرژی می برد. انرژیشان را صرف تفکر های پیچیده می کنند و هر 5 دقیقه فکر پیچیده کردن به اندازه ی یک ساعت دویدن از آنها انرژی می برد بنابراین آنها واقعا احتیاج دارند چون در روز 8/9 ساعت درحال فکر کردن هستند و همین معادل ساعتها دویدن است مثل یک هفته دویدن ما در یک روز! پس احتیاج دارند که دور از جماعت خودشان را شارژ کنند به همین دلیل گاهی با افسرده ها اشتباه می شوند.

طبق آماری که از اروپا گزارش شده در اتوبوس یا مترو معمولا گوشه ای را برای نشستن انتخاب می کنند بالعکس برون گراها که معمولا وسط نیمکت اتوبوس یا مترو را برمی گزینند.

7) این افراد دکمه ای دارند که خاموش می شوند مثلا زمانی که چیزی طولانی شود یا گندش در بیاید دیگر به آن واکنشی نشان نمی دهند. مثلا خواهر یا برادری دارید که برون گراست. به قصد اذیت کردن او به سراغش می روید ولی بعد از مدت کوتاهی دیگر واکنشی از او دریافت نمی کنید. و ممکن است این خاموشی طولانی باشد چون تفکرشان قطع شده زمانی را باید اختصاص دهند تا رشته ی افکارشان را بدست بیاورند و آن را مرتب کنند.

8) اصولا رابطه ی شما به عنوان یک آدم درون گرا فقط با یک آدم برون گرا اتفاق میفتد و زمان زیادی گذشته که به او اعتماد کردی. ممکن است آن فرد از خانواده ی خودتان باشد یا خارج از خانواده. و با آن فرد کمی حس برون گرایی دارید ولی از همه لحاظ امتحان خود را پس داده و مطمئن هستید که امن است.

9)درون گراها ترجیح می دهند که در یک کار متخصص شوند تا مثل بقیه سعی کنند از هرچیزی سر دربیاورند. برایشان جالب نیست که از هر پیچ و مهره ای سر دربیاورند ولی اگر قصد کنند که چیزی را یاد بگیرند آن را به طور تمام و کمال یاد میگیرند و فقط در همان زمینه حرفه ای هستند و اگر تصمیم بگیرند چندین سال دیگر مهارتی را انجام دهند همان را برمیگزینند.

به شدت با حوصله هستند و در مهارتی که دارند شاهکار هستند و آن را سطحی یاد نمی گیرند.

10) تماس هایی که با آنها گرفته می شود را دسته بندی می کنند و تماس های غریبه ها را به هیچ وجه جواب نمی دهند. آنهایی را هم که می شناسد بسته به اینکه چقدر در هفته ی گذشته با او در ارتباط بوده تماس برقرار می کند. یعنی گزینش می کند. ممکن است دیروز باهم صحبت کرده باشید ولی امروز با او تماس بگیرید جوابی دریافت نکنید ولی اصلا نشانه ی بی احترامی نیست یا نشانه ی افسردگی نیست؛ او با خودش فکر می کند حرف ها زده شده چیزی باقی نمانده برای دوباره صحبت کردن!

11) جزئیاتی را می بینند که دیگران به هیچ عنوان آن را نمی بینند؛ چون اهل تفکر هستند و خوب نگاه می کنند و دید گسترده ای دارند و بقیه ی کارها را در مغزشان انجام می دهند می توانند در مغزشان یک لحظه چیزی را ببینند یا بشنوند و بعد متوجه شوند که آیا مشکل داشته یا نه.

12)آیا برایتان اتفاق افتاده که آهنگی مدام در ذهنتان تکرار شود؟ درون گراها همیشه چیزی در مغزشان درحال تکرار شدن است که اگر نباشد احساس خوشایندی ندارند که به آن مونولوگ همیشگی می گویند.

13) پزشکان معتقدند که درون گراها افت فشار خونشان از برون گراها بیشتر است. چون برون گراها یکباره آدرنالین در بدنشان ترشح می شود و فشار خونشان میل به بالا دارد ولی درصد کسانی که فشار خونشان میل به پایین دارد در درون گراها بیشتر است.

14) به آنها می گویند روح های پیر؛ چون زیاد فکر می کنند و معما حل می کنند و از پختگی خاصی برخوردار هستند که برخی آدمها تعجب می کنند. ممکن است در 20 سالگی به اندازه ی یک فرد 50/60 ساله بدانند و دید بسیار وسعی دارند. از دیگران می شنوند که “افسرده از لاکت بیرون بیا” و همیشه در معرض اتهام افسردگی قرار دارند .

15) اصولا در نوشتن و شعر گفتن و قصه گفتن مهارت دارند اما خجالتی بودنشان باعث می شود که ما این را نفهمیم.

درون گراها فوق العاده هستند اما بروز بیرونی ندارند و ممکن است کسی متوجه آن نشود.

به این افراد نمی توان برچسب تاماسیک یا افسردگی زد؛ تاماسیک در آیورودا یعنی تنبل و رکود پیدا کرده؛ به شدت اهل غرغر و انتقاد از دیگران هستند، اهل آویزان شدن از دیگران هستند، فرصت طلب هستند ولی هیچ کدام از اینها را درون گراها ندارند و همپای بقیه افراد کار می کنند و به اصطلاح حیف نان نیستند! این خصلت افراد تاماسیک است و می خواهند انرژی یک سازمان و یا یک گروه را برای خودشان بکنند ولی درون گراها این چنین نیستند و فقط ساکت هستند و تمایلی به گفتگو ندارند.

درون گراها شخصیت درست خودشان را دارند. اگر چیزی به این افراد بدهید رویش فکر می کنند و از آن فکر یک ایده ی ناب درمیاورند.

16) از سورپرایز خیلی خوششان نمی آید

.درون گرایی

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=2248
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد درون گرایی و حالات تاماسیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.