کاریزماتیک

کاریزماتیک چیست

کاریزماتیک

علاقمندی به داشتن شخصیت کاریزماتیک به عنوان فردی دارای برش و جذبه به اوایل تمدن بشری برمی‌گردد.

اینکه همیشه آدم ها تحت تاثیر جذبه رییس و یا درمانگر قبیله قرار می‌گرفتند و آن فرد به این واسطه اجتماع خودش را اداره می‌کرد.


معمولا این شخصیت‌ها آیین‌ها و مناسک خاص خود را داشتند و در بسیار مواقع مقابل چشم افراد معمولی نبودند. همین امر باعث می‌شد افرادی که قدرت را دوست دارند احتیاج به بدست آوردن جذبه‌ای این چنین داشته باشند، که این موضع تا به امروز و در دنیای مدرن نیز ادامه پیدا کرده است.

کاریزماتیک

بر خلاف باور خیلی از افراد، داشتن جذبه و شخصیت کاریزماتیک هیچ ارتباطی به عصبانی بودن و عصبانیت ندارد، بلکه دارای شاخصه‌هایی است که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

برای سهولت درک این مطلب در اینجا شخصیت کاریزماتیک را به دو بخش تقسیم کردیم.

 • شخصیت‌های کاریزماتیکی که در اروپا و آمریکا (غرب) نمود بیشتری دارند و دارای مشخصه‌های زیر هستند:
 • مجهول بودن: همیشه آنچه دارند را رو نمی کنند.
 • داشتن نقشه های متعدد: همیشه نقشه ای دارند که کسی از آن باخبر نیست.
 • شکل های ابر قهرمانی و خیرخواهانه: همیشه در امور خیریه شرکت می کنند.
 • متمایز بودن: همیشه از پوشش های خاص، رنگ و لوگوی خاصی استفاده می کنند. پوشش لباسی متفاوتی دارند. مانند مارک زاکربرگ که تی شرت هایی با یک رنگ می‌پوشد. حتی در نگهداری حیوان خانگی هم این تفاوت را مشاهده می‌کنید.
 • زبان بدن : هنگام سخنرانی تمام تلاش خود را می کنند تا کمترین رمزگشایی از زبان بدنشان بشود تا دیگران متوجه نشوند چه چیزی از ذهنشان می گذرد. معروف‌ترین مثال در این مورد در سخنرانی‌های سازمان ملل رخ می‌دهد که در جایگاه سخنرانی میله ای وجود دارد که مقامات دستشان را روی آن می گذارند تا هنگام سخنرانی از دست هایشان استفاده نکنند.
 • شبکه اجتماعی و بانک عاطفی: معمولا این ارتباط را با توده آدم‌ها و یا شخصیت های خاص برقرار می‌کنند که بسیار به بعد شخصیتی و محبوبیت شان کمک می کند. مثالی که در این زمینه می‌توانیم بزنیم، عکس معروف جشن 80 سالگی وارن بافت است که بیل گیتس کیک پخته است. شایان ذکر است که این کارها کاملا حساب شده انجام می‌شود اما از دید عموم و آن چیزی که می‌خواهند به نمایش بگذارند عادی جلوه دادن این موضوع و اینکه جزء شخصیت عادی آن‌ها است.
 • هویت و برند سازی: این نکته هم در شخصیت‌های کاریزماتیک بسیار حائز اهمیت است.

بعد از بررسی تمام این نکات متوجه این موضوع می شویم انگار در غرب همه چیز در بیرون اتفاق می افتد.

نوعی شیوه مدیریتی در غرب وجود دارد که روش مدیریت مرغابی نام دارد. وقتی روی سطح آب یک قو، مرغابی و یا اردک را نگاه کنید خیلی آرام شنا می کند اگر همان لحظه با دوربین به زیر آب نگاه کنید متوجه می شوید پاهایشان به شدت در حال فعالیت است. اما در شرق تلاطم وجود ندارد و آرام است.

 • شخصیت های کاریزماتیکی که در شرق نمود بیشتری دارند.

این موضوع را در شرق از دید یوگایی بررسی می کنیم. اندیشه عمیقی که اینجا بسیار مهم است. مدیریت منابع انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن است. در فصل اول و دوم (یاما و نیاما) فلسفه یوگا شرایط فردی و اجتماعی مدیریت هدر رفت انرژی بازگو شده است. وقتی انرژی درست مدیریت شود و نشتی نداشته باشد به آن مسیری که می‌خواهند، هدایتش می‌کنند.

این مسیر اصلا رو به بیرون نیست بلکه درونی است و به مراتب روحی بر می‌گردد، همچنین به پرورش سیستم‌های عصبی، کانال‌ها و چاکراها کمک می کند.

در شرق اعتقاد راسخ دارند حجیم شدن به معنای بزرگ شدن نیست بلکه جرم داشتن مهم و به معنای قدرت است .

اگر می‌خواهید شخصیت کاریزماتیک داشته باشید باید تمرینات و اصول یاما و نیاما را به درستی انجام دهید این تمرینات خود به خود  باعث جذبه و کاریزما می‌شود.

نکته :

 • هر چقدر انسان ها پیچیده و دارای نشت انرژی باشند فهمیدن کسی که نشت انرژی ندارد، برایشان بسیار سخت و غیرقابل فهم است و دچار توهم اینکه آن آدم قدرتمند است می‌شوند. در واقع خودشان، خودشان را ضربه فنی می‌کنند.
 • خردمند هیچ نیازی برای به نمایش گذاشتن ندارد.
 • آدم‌ها در کنار خردمند زندگی می‌کنند و اصول و تفکر از آن آدم یاد می گیرند و چون ایمان عملی آن خردمند را می‌بینند جذبه و قدرت را از آن فرد دریافت می‌کنند.
 • جالب این است که خردمند برای عدم نشت انرژی زندگی را ساده‌تر می‌گیرد. مثلا غذاهای سالم می‌خورد، موسیقی درست و فاخر می‌شنود ولی از دید دیگران این نوع زندگی تجملاتی و لوکس دید می‌شود.
 • در واقع کاریزما در شرق به معنای توسعه فردی است.

در کتاب‌های رشد روانشناسی عنوان شده افراد بالای سن 60 سالگی روزانه به طور ناخودآگاه زمانی را به مرور زندگی گذشته و خاطراتشان می‌گذرانند و اگر گذشته شما مسیری اشتباه باشد خیلی دردناک است.

رعایت کردن اصول ساده و انضباط شخصی کمک می‌کند به جذبه و شخصیت کاریزماتیک برسیم. اگر این کار را نکنیم دچار اتلاف انرژی می‌شویم. پس باید سبک زندگی را انتخاب کنیم که ما را برای رسیدن به هدف‌های بزرگمان مهیا کند.

شخصیت کاریزماتیک

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید