0
0

گیاهان دارویی- بومادران

356 بازدید

با ما همراه باشید تا با گیاه بومادران بیشتر آشنا شویم.

نام علمیAchillea millefolium
نام سانسکریتگاندانا Gandana
نام چینیآی چی کائو I chi kao
بخش مورد استفادهبرگ و سرگل
مزه و انرژی گیاهتلخ، گس، تند/ خنک
تاثیر بعد از هضم(ویپاکا)تند/ PK- ، V+ (اگر افراطی مصرف گردد)
بافت تحت تاثیرپلاسما، خون، ماهیچه
دستگاه تحت تاثیردستگاه گردش خون، تنفسی و گوارش
خواصمعرق، قابض، منعقد کنندهﻯ خون، مرهم، ضد اسپاسم
موارد تجویزسرماخوردگی، تب، ورم معده، خون دماغ، زخم معده، ورم رودهﻯ کوچک، رقیق شدن خون، خونریزی رحم، کرم کدو، آبسه
احتیاطواتای بالا
نحوهﻯ آماده سازیدم کرده (سرد یا گرم)، پودر (250 تا 500 میلی گرم)، خمیر

رویش گیاه بومادران

بومادران یا برنجاسف از خانواده Compositae گیاهی است علفی، خودرو، ریزوم دار که دارای ساقه ای مستقیم به ارتفاع یک متر میباشد. بخش های مورد استفاده گیاه، سرشاخه هـای گـلدار آن است که طعم تلخ و بوی قوی دارد و در زمان گلدهـی در تابستان جمع آوری می گردد.

نام لاتين آن برگرفته از نام آشيل، قهرمان افسانه­اي يونان است. اين گياه بومي اروپا و آسيا است و تا ارتفاع 2700 متري از سطح دريا قادر به رشد كردن مي باشد.

ترکیبات شیمیایی بومادران

مهم ترين مواد متشكله مـوثر موجـود در ايـن گيـاه عبارتنـد از گلـيكوزيـدهاي سـيانوژنيك(اكـسي لئـين(، كــولين، اســيد والريــك، اســيد فورميــك، تــانن، روغــن فــرار كامازولين، الكالوئيد(بتونيسين و استاخيدرين)، فلاونوئيد، رزين، صمغ، اسيدهاي آمينه، تركيبات پلـي فنـولي، سـزكويي تـرين، لاكتون ها، بتايينهـا، آشـيلين، فـسفات، نيتـرات، نمـك هـاي پتاسيم و اسيدهاي آلي است.

بومادران

خواص این گیاه در طب سنتی

گياه بومادران درپزشكي سنتي در مواردي از قبيل بندآوردن خون، اخـتلالات قاعـدگي، رفـع بواسـير، وجـود خـون در ادرار، بـي خـوابي، اخـتلالات بينـايي، رفـع التهـاب، صـرع، رفـع گاستريت هاي مزمن و حاد، آرام بخش دردهاي معده، ضد تشنج و موارد ديگري كاربرد دارد.

بومادران دارای اثرات آنتی هموروئید و ضد تشنج بوده و دم کرده آن در سوء هاضمه همراه با نفخ و افزایش اسید معده مؤثر می باشد. بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ معطر بر روی سیستم اعصاب، قلب، درمان خستگی عمومی، ضعف قلب و بیماری های عصبی مانند ضعف اعصاب، هیستری و صرع اثر بسزایی دارد.

بومادران در هموروئید همراه با خونریزی و اسهال های ساده مؤثر بوده و به علت دارا بودن خاصیت مدری، در دفع سنگ کلیه نیز مؤثر واقع می گردد. این گیاه خاصیت ضد تب داشته و شیرۀ تازه یا دم کرده آن در آب یا الکل موجب التیام آسیب و زخم های پوست و ناحیه سینه در زنان می گردد.

بومادران

مصارف خارحی

اسانس بومادران در دردهای عصبی و روماتیسمی مؤثر است. Tozyo وهمکـــارانش، در مطالعـــات خـــود اثـــرات ضدباکتریایی، سایتوتوکسیک، ضدسرطانی و ضـدالتهابی گیـاه بومـادران را ثابـت کردنـد.

گل تازه بومادران كه سرشار از مواد شيميايي است، براي درمان حساسيت هاي همراه با آبريزش، مانند تب يونجه استفاده ميشود. عصاره روغني بومادران به رنـگ آبـي تيـره، داراي اثر ضد التهاب است و به صورت پماد در درمان سرما خوردگي روي سينه ماليده ميشود.

در آیورودا

بومادران یک معرق سرد است که خواص ضد اسپاسم و قابض نیز دارد. برای رفع سرماخوردگی، آنفولانزا و بیماری های عفونی خوب است به خصوص آنهایی که با تب و التهاب همراه هستند. بومادران جلوی خونریزی داخلی و خارجی، خونریزی شدید عادت ماهانه و درد قاعدگی را می گیرد. به همین دلیل برای افراد پیتایی به طور کلی خوب است و بیماری های سطحی ایشان را درمان می کند.

بومادران صفرا، پیتای اضافه و التهاب را از لولهﻯ گوارش زدوده و از این رو به تقویت غشای مخاطی کمک می کند. همچنین دارای خواص آرام بخش و مقوی اعصاب است و به شفافیت ذهنی کمک می کند. بومادران به همراه نعناع فلفلی یک ترکیب معرق خوب به دست می دهد. به عنوان مقوی اعصاب بهتر است با مریم گلی ترکیب گردد.

برای رفع دل درد بهتر است همراه بابونه مصرف گردد. آب سبزی تازه یا جوشاندهﻯ آن، شویندهﻯ خوبی است برای زخم ها به خصوص برای بند آوردن خونریزی و رفع التهاب.

یادداشت مترجم: در طب گیاهی ایران در خصوص بومادران گفتنی زیاد است. طبع بومادران در طب ایرانی گرم و خشک شناخته شده است. بومادران مرهمی عالی برای زخم های داخلی است و زخم های مری، معده و روده را به خوبی ترمیم می کند. بومادران ضد انگل است و اکثر مشکلات دستگاه گوارشی را برطرف می سازد.

چکاندن آب آن در بینی خونریزی بینی را قطع می کند. مانند بابونه و حتی بهتر از آن خون را رقیق کرده و چربی، اوره و فشارخون را کاهش می دهد. به شرط مداومت در خوردن عرق آن در طول ماه، بومادران عادت ماهانه را تنظیم می نماید. پودر بومادران به همراه رازیانه و عسل ماسکی عالی برای پوست صورت است که لک ها را از بین برده و پوست را روشن می کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1947
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد گیاهان دارویی- بومادران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.