سوامی ویدیاناند

Swami Vidyanand (سوامى ويدياناند)

جناب سوامى ويدياناند، استاد مشهور یوگا اهل هندوستان است.

او بنیانگذار و رئيس‏ دانشکده بین المللی یوگا تحول ( SriMa International School of Transformational Yoga ) و  همچنین اتحادیه بین الملل یوگا  Yoga Alliance International ®️) YAI)، اتحادیه بین المللی یوگا اروپا (Yoga Alliance International Europe)، فدراسیون جهانی یوگا (WYF (World Yoga Federation) و همچنین اتحادیه بین الملل مدیتیشن  Meditation Alliance International®️) MAI) سازمان هايي که در سراسر قاره ها گسترده شده اند.

سوامى ويدياناند

دوران کودکی

سوامی ویدیاناند که متعلق به شاخه قدیمی یوگای مشهور بهاکتی است، در محیط معنوي كه به داتیا (مادهیا پرادش) شناخته مي‌‌شود، متولد شد که به عنوان یکی از هفده مركز مقدس تانترا در هند می‌باشد.

اولین استاد سوامی ویدیاناند پدر خودش بود: دکتر سری هاریهار گوسوامی که گوینده روحانی  بسيار برجسته بود او سخنراني‌هاي معنوى درباره فلسفه باستانی هند و متون مقدس ارائه مي‌داد.

سوامی ویدیاناند از بدو تولد در معنویت غرق شد، در سنین پایین،آگاهی از جهان معنوی را کسب کرد و توانست به همراه پدرش صحبت کند و آموزه‌هایی درباره وداها، گیتا، رامیایانا و غیره. ..را بياموزد.

گرچه وی خود سخنران خوبی بود، اما احساس كمبود درباره آموزه‌ها و چیزهایی که تجربه نکرده بود، داشت و این‌گونه تلاش روحانی وی آغاز شد.

سؤالات مدام در قلب او این بود: “ملکوت چیست؟ چگونه می‌توانم ملکوت را تجربه کنم؟ “

Swami Vidyanand

دوران نوجوانی

اگرچه سوامی ویدیاناند درس می‌خواند و به دنبال پاسخ استادان ارجمند می گشت، اما هرگز از جواب‌هایی که دریافت می‌کرد راضی نبود و این احساس كمبود همواره تشديد مي‌شد.

در شانزده سالگی به ملاقات با یک استاد روشن فکر معروف منطقه که در آن‌جا به قدرت معجزه‌گری معروف بود رفت. استاد تانترا سفید معروف به سری سوامیجی از  پیتامبرا پیت در اولین برخورد با این موجود روشنگر بلافاصله متوجه شد که او به عنوان يك جستجوگر حقیقت الهی است.

او یک میدان انرژی بسیار قوی را احساس کرد كه قبلا هرگز احساس نکرده بود و وقتی استاد او را به ماندن در كنار خود دعوت كرد، او با خوشحالی پذیرفت و شانس زندگی در این فضای معنوی را به دست آورد. او هر روز می‌آمد و كنار استاد می‌نشست و از فضا و فعالیت‌های اطراف لذت مي‌برد. طی چند روز او انرژی بسیار متفاوتی را که از بدن او عبور می‌کرد احساس کرد و نوع بیشتری از شادی را تجربه می‌کرد كه به تدریج در حال افزایش بود.

وقتی روزی انرژی بسیار زیاد بود، فکر کرد: “اوه! این بسیار خوب است، این شادی واقعی است، این ملکوت است! ” استاد رو به سمت او کرد و گفت: ” نه! اين آن نيست، این فقط آغاز است.

” در روزهای بعدی، او بالاترین سطح آگاهی  و سامادي را تجربه كرد. سری سوامجی از  پیتامبرا پیت او را ترغیب کرد تا از اسم “Swami” استفاده کند “‏Vidyanand ” كه به عنوان یادآوری مأموریت واقعی او در زمین باشد: دانش درست(Vidya) را تجربه  و انتقال دهد. استاد او را متعهدکرد كه برود و دیگر سیستم‌هاي يوگا و اعمال معنوی به منظور پیشرفت دانش خود را تجربه كند و اين خرد را نشر دهد.

سوامى ويدياناند

جستجوگری سوامی ویدیاناند

این جستجو  سوامی ویدیاناند را به معبد ماهاویرا در نزدیکی سوناگیری (مادهیا پرادش) برد و در آنجا جین دهارما را تجربه كرد.

تکنیک‌های مراقبه فیزیکی با هدف به دست  آوردن دانش در مورد مراقبه جسماني و نزدیک شدن به ارتباط با آگاهی جسمی ابدی ياد گرفت. در ریشيكش، او در اشرام شیواناندا ماند، با شاگردان و چندین استاد دیگر  براي درک بهتر سیستم‌هايي كه در آنجا تدریس مي شد زندگي كرد.

به دنبال این تجربیات متنوع متمرکز بر بدن جسمی و قلب و ذهن او همچنان پر از سؤال بود و سوامی ویدیاناند در جستجوی معنوي اش احساس كمبود  داشت.

همه استادان بزرگی که با آن‌ها ملاقات و زندگی کرده بود ، نتوانسته اند به طور کامل به سوالاتش پاسخ دهند  او به سمت شیوه‌های دیگر جلب شد و براي تجربه زندگي و آموزه‌های فلسفی دهارما بودایی به صومعه‌های مختلف رفت، او با مراقبه ویپاسانا روبرو شد.

هروقت، سوامی ویدیاناند دانشی را جذب می‌کرد لزوم دنبال كردن سفرش  را احساس مي‌كرد و ميرفت كه از سایر مکان‌ها، و استادان دیگر یاد بگیرد. اصول اینگونه بود که توسط ویوکاناندا و سیستم‌های راجا یوگا آموزش ديده بود  علاقه مند شد و تجربه بدن ذهنی را به دست آورند.

هر کجا که سفر می‌کرد، دانش را نیز به اشتراک می‌گذاشت و آن‌چه را که آموخته و تجربه كرده بود را تدريس مي‌كرد.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید