یوگای صورت

فواید یوگای صورت

یوگای صورت یکی از مجموعه تکنیک‌هایی است که امروزه برای پیشگیری و درمان مشکلات صورت مورد توجه قرار گرفته است.

فلسفه زیبایی

در زمان‌های گذشته باروری در زنان نقش مهم و مورد توجه‌ای داشته است.

در آسیا زن زیبارو با ویژگی های خاص مثل استخوان بندی پر( نه چاق)، پاهای پر، چشم‌ها و ابروهایی که انگار وسمه کشیده‌اند، نشانه باروری بوده است.

در اروپا بدن میان اندام (نه لاغر و نه چاق ) و موهای بلوند نشان دهنده باروری در زنان بوده است که اصولا صورت جوان‌تری نسبت به سنشان داشته‌اند و البته در بخشی از اروپا، داشتن ساق پای بسیار بزرگ نشانه باروری و جزء زیبایی شناسی محسوب می‌شده است.

خلاصه بررسی‌ها اینکه زیبا شدن و زیبایی بحث اولیه‌اش باروری بوده است و نشانه‌های باروری در هر قومی به نشانه‌های زیبایی شناسی تبدیل می‌شده است که مجموعه این‌ها به مقوله‌ای به نام زیبایی اعم از اندام، صورت و… تبدیل شد که عموم افراد از این موارد زیبایی تبعیت کردند.

یوگای صورت

نقش تحولات تاریخی در زیبایی

اتفاقات و تحولات در گذشته بر روند زیبایی تاثیر به سزایی داشته است .

در دوره‌ای که همه چیز وابسته به کلیسا بود افراد می‌توانستند به کلیسا شکایت کنند که مثلا همسایه‌ای دارند که سال‌هاست در کنارشان زندگی می‌کند و پیر نمی‌شود و بعد از طرف کلیسا آن زن را به جرم اینکه حتما دستش با شیطان در یک کاسه است دستگیر می‌گردند و می‌سوزاندند و به این ترتیب نسل زن‌هایی که این مشخصه زیبایی را نداشتند در اروپا زیاد شد و همیشه با این موضوع مواجه بودند که کاری بکنند تا زیباتر شوند.

در آسیا هم بخاطر قبیله‌ای بودن، آمیختگی بین قبایل زیاد اتفاق افتاد و باعث شد ژن افراد با یکدیگر مخلوط شوند.

به این ترتیب ممکن بود بعضی خصوصیات بدن و بعضی خصوصیات چهره قبیله را داشته باشند و بعضی آن‌ها را نداشته باشند، بنابراین این نیاز که حالا که بدن زیبایی دارند‌ای کاش صورت زیبایی هم داشته باشند به وجود آمد که بعد از آن روند  آرایشگری و پیرایشگری هم قوت گرفت.

نقش زیبایی

ماجرا این است که موضوع زیبایی، طالبان خیلی زیادی دارد. کسانی که بدنبال زیبایی می‌گردند بسیارند.

زیبایی، سمبل و کهن الگو مادری، فرمانروا بودن، بزرگ قبیله بودن، بارور بودن را در فرد زنده می‌کند، حتی اگر او تصمیم بگیرد ازدواج نگیرد و بچه دار هم نشود ولی به دنبال زیبایی خودش است. به دلیل این‌که فرق می‌کند بداند که بارور نیست و ازدواج نمی‌کند و یا اینکه نه بارور هست و نمی‌خواهد ازدواج کند. از درون احساس پر بودن هم دارد.

یوگای صورت

چگونگی پیدایش یوگا صورت

بعد از آشنایی با طرز فکر گذشتگان درباره زیبایی، می‌توان به موضوع یوگای صورت پرداخت. نه تنها یوگا بلکه هر کدام از طب‌ها و سبک‌های زندگی که در دنیا وجود دارد و از قدیم پایه‌گذاری شده است، در بخشی به مقوله زیبایی پرداخته است.

در آن قسمت فکر آدم‌ها درگیر این است که چگونه می شود با به کارگیری آن‌ها زیبا و خوشگل‌تر بود و یا چگونه می‌شود بدین وسیله تناسب اندام داشت؟ با (یوگا، آیورودا، طب ایرانی ، طب سوزنی و…) برای پوست چه کار می‌شود کرد؟ برای صورت و بدن چه کاری می‌شود انجام داد؟

مسلما یوگا هم از این قضیه مستثنی نبوده است. حالا که یوگا می‌تواند بدن را جوان‌تر کند حتما برای پوست هم می‌توان از تکنیک‌هایش استفاده کرد. برای زیبا شدن صورت هم می‌توان از یوگا استفاده کرد و به این ترتیب یوگای صورت به بخشی محبوب در میان عموم افراد رواج پیدا کرد.

زیبایی یوگا صورت

زیبایی صورت در فلسفه شرق

زیبایی صورت با نقاط شفابخش 

در این مورد چینی ها تکلیف خود را روشن کردند و آن اینکه در چین صورت آیینه تمام نمای اندام داخلی است اگر فردی زیبایی صورتش را دوست ندارد به این معنی است که فرد اندام داخلی اش به هم ریخته است.  طب چینی(طب سوزنی) به افراد یاد می دهد که چه نقاطی در صورت وجود دارد که تحریک آنها  هم باعث زیبایی صورت شده و هم چون اندام ها را در داخل بدن تنظیم میکند زیبایی صورت نیز دو چندان می شود.

این سری نقاط روی صورت که به نقاط شفابخش معروفند و یک سری دیگر از نقاط که روی دست و پا وجود دارند به واسطه تحریک آنها،اندام داخلی تنظیم شده و هر چقدر اندام داخلی تنظیم تر، صورت شفاف تر و جوان تر خواهد شد.

زیبایی صورت با یوگای صورت

از طرفی دیگر افراد متوجه شدند که با فلسفه چینی به نتیجه نمی‌رسند چون زود بازده نیست و مردم دنبال راهکاری می‌گشتند که زود بازده باشد. آن‌ها می‌خواستند اول تغییر را روی صورت ببینند و بعد اندام‌های داخلی بدن را تنظیم کنند. در حالی که در روش‌های طب چینی  اول اندام داخلی تنظیم می‌شود و بعد از مدتی نشانه‌هایش در زیبایی صورت پیدا می‌شود.

از این رو  یوگا را انتخاب کردند. به هرحال یوگای صورت هم مانند طب چینی روی اندام داخلی کار می‌کند ولی انگار زیبایی در این روش مقدم‌تر است و فرد زودتر به نتیجه می‌رسد.

خطوط و خمیدگی‌های چهره با یوگای صورت زودتر از بین می‌رود، ضمن اینکه انجام تمرین‌های یوگای صورت به تنظیم اندام داخلی کمک می‌کند.

یوگای صورت

یوگای صورت یا نقاط شفا بخش

در صورت، نقاط طب سوزنی هم با انجام تکنیک‌های یوگای صورت تحریک می‌شوند. کمااینکه در یوگای صورت نقاط فشاری هندی که به آن‌ها مارما گفته می‌شودُ  نیز تحریک می‌شود.

پس یوگای صورت دسته بندی خاصی از یوگایی که از پاتنجلی می‌شناسیم نداشته است. بلکه به مرور زمان نیازش ایجاد شده است.

طی دو، سه سده گذشته نیازش ایجاد شده و تکنیک‌هایش پیشرفت کرده. ولی به هرحال تکنیک‌هایش از تکنیک‌های کهن گرفته شده و ترکیبی است از ماساژ و میمیک (پوزیشن‌هایی که با عضلات صورت گرفته می‌شود) که باعث زیبایی هر چه بیشتر صورت هم می‌شود.

یوگای صورت چیست؟

یوگای صورت مجموعه تکنیک‌هایی است که به رها شدن و ریلکسی ماهیچه‌های منقبض صورت کمک بسیار زیادی می‌کند و چون فرم ماهیچه‌های صورت به فرم استاندارد خودش برمی‌گردد صورت جلوه بهتری از قبل خواهد داشت.

یوگای صورت یوگای جوان کننده

کاری که یوگا صورت می‌کند این است که به واسطه تکنیک‌های نقاط فشاری ( چینی و آیورودا ) آن‌ها را ماساژ داده و تحریک می‌کند.

کار دیگری که در یوگای صورت انجام می‌شود این است که فشار خون سطحی و موقتی را روی اندام صورت ایجاد می‌کند که باعث می‌شود اکسیژن و جریان خون در آن منطقه زیاد شود و به نوعی غذا و آبرسانی برای آن نقاط صورت اتفاق بیوفتد.

از خواص دیگر یوگای صورت این است که چون تاثیرش آنی‌تر است بعد از مشاهده تاثیر در آیینه قابل مشاهده است و همچنین به افزایش هورمون‌های آرام بخش کمک می‌کند.

فرد زیباروتر از قبل شده و  از این بابت خوشحال هست و خوشحالی توام با ترشح هورمون‌های آرام بخش باعث کلید خوردن سیستم ترمیم پذیری بدن می‌شود و بدن میل به ترمیم خودش پیدا می‌کند. روان هم میل به زیبایی شناسی خودش را دارد. به همین خاطر فرد به سمت افکار بهتر، خوراک بهتر، موسیقی بهتر و … حس احترام به خویش می‌رود.

برای همین است که می‌گویند یوگای صورت یوگای ضدپیری و اصطلاحا یوگای جوان کننده است. جوانسازی پوست، ترمیم کننده ی ارگان‌های داخلی بدن و شادابی چهره، ایجاد احساس خوب و … نتیجه انجام یوگای صورت است.

یوگای صورت چیست

پژوهش درباره یوگای صورت

پژوهش‌های کوتاه مدت خوبی در این زمینه صورت گرفته است ولی  پژوهش‌های عمیق و طولانی مدتی در این زمینه اتفاق نیوفتاده است و آن هم به خاطر این است که پژوهش بلند مدت آیتم‌های زیادی دارد.

یکی از این آیتم‌ها این است که سوژه‌هایی که در پژوهش شرکت می‌کنند می‌بایست تا 5 ساله آینده به تمریناتشان ادامه دهند و دیگر آن‌که تکنولوژی وجود داشته باشد که جزیی‌ترین تغییرات صورت را اندازه‌گیری و  با هم مقایسه کند.

آن‌ها باید بتوانند رژیم‌های غذایی خودشان را  ثابت نگه دارند و به طور کلی شرایط تقریبا یکسان محیطی را تجربه کنند. حال آن‌که حادثه خبر نمی‌کند ممکن است اتفاقی بیوفتد و استرس ایجاد شود و پژوهش را مخدوش کند.

یوگای صورت

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید