0
0

اکسیتوسین

354 بازدید
اُکسیتوسین

در این مقاله قصدمان این است که در رابطه با هورمون اکسیتوسین یا هورمون عشق با شما صحبت کنیم.

ترشح هورمون اکسی توسین مزایای بسیار زیادی دارد که ما سعی می کنیم در این مقاله هم راجع به مزایای این هورمون و هم اینکه چه کارهایی باید انجام دهیم که این هورمون در بدن ما ترشح شود صحبت کنیم.

ابتدا مسئله ی حائز اهمیت این است که شما بدانید اکسی توسین در هیپوتالاموس ساخته می شود و در قسمت هیپوفیز وارد می شود و از آنجا در بدن ترشح می شود.

اکسیتوسین

مزایای اکسیتوسین

 • ارتباط عاشقانه یکی از مزایای ترشح اکسیتوسین است؛ ارتباط بسیار عاشقانه و قوی ای که در افسانه ها از آن یاد می شود و این ارتباط عاشقانه وقتی به وجود می آید که اکسی توسین ترشح می کند.

در عین حال اکسی توسین ترشح می کند چون یک ارتباط عاشقانه به وجود آمده است. حفظ و پایداری این ارتباط عاشقانه می تواند به پایداری ترشح هورمون کمک بکند.

بنابراین هر کدام از مزایایی که اکسی توسین ایجاد می کند یک شیر دو طرفه است و به واسطه ی استمرار در همان کار باعث می شود که اکسی توسین سطحش در خون بالا باشد.

 • اکسی توسین باعث اوج لذت جنسی می شود. در یک رابطه ی جنسی سالم، اگر زمان از 10 دقیقه بیشتر شود ترشح اکسی توسین شروع می شود و اگر ترشح اکسی توسین شروع شود زمان رابطه و لذت جنسی بیشتر می شود.
 • از دیگر مزایای ترشح این هورمون میل به تولید مثل است. معمولا زوج هایی که قصد تولید مثل داردند و تحت آزمایش قرار می گیرند می بینند که مقدار اکسی توسینشان بالا رفته است.

بنابراین زوج هایی که به هیچ وجه میل به تولید مثل ندارند به واسطه ی انجام کارهایی که در این مقاله است می توانند سطح اکسی توسین را بالا ببرند.

 • ضد التهاب بودن اکسیتوسین یکی از مزایای جالب آن است هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی. اگر التهابی ذهنی یا جسمی در بدن ایجاد شود و در بدنش اکسی توسین شود، این التهاب خیلی زودتر فروکش می کند.

مثال آن افسانه ها و فیلم و کارتن هایی است که دختر داستان به حالت خواب یا کما رفته باشد و فقط با بوسه ی معشوق است که از خواب بیدار می شود؛ یا کسانی که از کما برگشته اند آنهایی که عاشق تر بوده اند و عشق ورزی در زندگیشان بیشتر بوده این حالت را زودتر سپری کرده اند و زودتر به زندگی برگشته اند.

 • کنترل و ازبین بردن طوفان سایتوکین از مزایای دیگر این هورمون است. طوفان سایتوکین توسط فعل و انفعالات داخل هر سلول و انتشار پیغام درد در سراسر بدن بعد از یک خستگی طولانی است. گاهی این درد و التهاب ناشی از خستگی در بدن آنقدر زیاد است که در بعضی آدم ها این طوفان سایتوکین که مکرر به وجود آمده منجر به مرگ آن فرد می شود و کسانی که این هورمون را داشته باشند این طوفان خنثی می شود.

مثلا وقتی فردی خستگی شدید کاری داشته باشند اما بداند فردی که دوستش دارد در خانه منتظرش است بسیار کمک حال در ازبین بردن طوفان سیتوکین در بدن است.

 • احساس رضایتمندی در زندگی از دیگر مزایای اکسی توسین است. وقتی فرد با برنامه ریزی و هدف گذاری دقیق به یک سطح مورد قبول به رضایتمندی می رسد باعث می شود اکسی توسین در بدن ترشح شود.
 • احساس امنیت از مزایای ترشح این هورمون در بدن است. این احساس امنیت می تواند خانوادگی باشد، می تواند اجتماعی باشد، می تواند فردی باشد و به دنبال این احساس امنیت فرد می تواند به خانواده، به جامعه و به شغل و مهارت هایی که دارد و درونی است اعتماد کند.
 • از مزایای دیگر ترشح اکسی توسین عدم وابستگی به مواد مخدر است. تحقیقات نشان داده افرادی که سطح اکسی توسین در بدنشان بیشتر است به سمت وابستگی به مواد مخدر نمی روند و حتی ممکن است این مواد مخدر را تجربه کرده باشند ولی هیچوقت به آن وابستگی نخواهند داشت.

ما در جامعه ممکن است افرادی را ببینیم که در رابطه ی جنسی و عاشقانه ی خودشان و برای رسیدن به این سطح از ارتباط از مواد مخدر استفاده می کنند ولی این اشتباه است؛ اگر اکسی توسین وجود داشته باشد در همه ی روابط جنسی یا روابط عشقی احتیاجی به استفاده از مواد مخدر نیست.

 • خاصیت دیگر اکسی توسین ضد اضطراب بودن و ضد استرس بودن آن است. بنابراین افراد عاشق در آزمون هایشان بیشتر موفق می شوند چون اکسی توسین به عنوان ضد استرس عمل می کند.

اکسیتوسین

اکسیتوسین

 • از مزایای دیگرش می توان به شناخت نسبی فرد نسبت به جامعه اشاره کرد که جزو بلوغ ذهنی هر فرد است. افرادی که اکسی توسین بیشتر در بدنشان ترشح می شود زودتر از سایرین به این شناخت و به این بلوغ ذهنی می رسند.
 • ایجاد همدلی و اعتماد بین افراد. همدلی باعث پیشرفت اجتماعی می شود و از طبقه ی فخر فرد را می گذراند. کار گروهی و رسیدن به نتیجه ی مطلوب از آن مزایایی هست که از ترشح اکسی توسین به دست می آید؛ همدلی و هم سو شدن بخاطر یک هدف خاص.

جوامعی که از لحاظ روانی پیشرفت می کنند به نوعی می توان گفت سطح اکسی توسین در افراد بالا است.

 • از مزایای دیگر اکسی توسین بهبود زخم های عاطفی است. هر کدام از انسان ها در طول زندگیشان مکررا دچار زخم های عاطفی به واسطه ی کار و شغل یا خانواده و روابط بین فردی شان می شوند. افرادی که اکسی توسین بیشتری ترشح می کنند قابلیت درمان این زخم ها در وجودشان بالاتر است. افرادی که اکسی توسین کمی در بدنشان وجود دارد میل به سرکوب این زخم ها دارند. به مرور با سرکوب این زخم ها و عدم رسیدگی به آنها، مشکلات بیشتر می شود و دردشان افزایش پیدا می کند.
 • اکسی توسین و لاغری. افرادی که دچار پرخوری عصبی هستند سطح اکسی توسین بدنشان پایین است. افرادی که سطح اکسی توسین در بدنشان بالا است میل به کم خوری و کم اشتهایی دارند. بنابراین افراد چاق _که در روانشناسی قسمتی از این چاقی به دلیل اختلالات اضطرابی و یا افسردگی است_ به واسطه ی هورمون اکسی توسین می توانند غلبه بر پرخوری عصبی داشته باشند و این اختلال پرخوری را کم کم متوقف کنند.
 • اکسی توسین باعث کم شدن خونریزی رحم بعد از زایمان است. مادرهای عاشق لحظه ای که زایمان انجام می دهند بهتر می توانند به طور طبیعی جلوی خونریزی بعد از زایمان خود را بگیرند و سلامتی به مراتب در این مادرها بیشتر است.
 • ایجاد سخاوتمندی از مزایای دیگر اکسی توسین است. کسانی که اکسی توسین بیشتری در بدنشان ترشح می شود از دیگران بخشنده تر و سخاوتمندتر هستند و به کارهای خیریه و همچنین پاداش دادن، به شکرگزاری و تشکر کردن بیشتر از بقیه افراد اعتقاد دارند.
 • ایجاد علاقه مندی عاطفی بین افراد نسبت به افراد دیگر و مکان ها و یا شغل از مزایای اکسی توسین است. مثلا افرادی هستند که عاشق طبیعت و حفظ محیط زیست هستند. این افراد اکسی توسین بیشتری نسبت به افراد عادی در بدنشان آزاد می شود چون علاقه مندی عاطفی فقط به واسطه ی گفتگو به وجود نمی آید و باید حتما توسط یک هورمون ایجاد شود و بعد به واسطه ی رفتار پایدار بماند.اما اینکه اکسی توسین به چه اعمال روزمره ای در ارتباط است و چه کاری انجام بدهیم که این هورمون در بدن ساخته و ترشح شود باید به چند مورد اشاره کنیم:
  1. نگهداری و بازی با حیوانات خانگی مانند سگ، گربه یا پرندگان
  2. بغل کردن و محبت و لمس عاطفی اعضای خانواده
  3. بازی های عاشقانه با همسر یا پارتنر حتی بازی های ساده یا تماشای فیلم
  4. صحبت کردن راجع به صفات خوب افرادی که دوستشان داریم
  در کل آنچه که ما به آن سبک زندگی سالم می گوییم چیزی است که ما را به سمت ترشح صحیح اکسی توسین هدایت می کند.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=2186
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اکسیتوسین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.