0
0

آسانای یوگا نیدرا

379 بازدید
آسانای یوگا نیدرا

در همه سبکهای یوگا اعتقاد بر اینست که انجام سه آسانا ،ایستادن، خوابیدن (آسانای یوگانیدرا) و نشستن بسیار سخت است.

سه آسانایی که هر روز، همه افراد در دنیا انجام می دهند اما همه  از درد کمر، دست و پا درد و  اختلال خواب رنج میبرند.

شاواسانا ،آسانای مادر یوگانیدرا

خوابیدن (شاوآسانا) یکی از مهمترین آساناهاست و در یوگانیدرا به عنوان تنها آسانایست که استفاده میشود. کما اینکه  آسانا کودک و آساناهایی که خوابیده و  فرد در آن راحت و  برای ریلکس کردن مناسب است را می توان برای یوگانیدرا انجام داد اما آسانای مادر که در یوگانیدرا انجام میشود شاوآسانا است. سخت ترین و متفاوت ترین آسانا.

آنچه هنگام آسانای یوگانیدرا در اندام ها اتفاق میافتد

در هر آسانا قسمتی از بدن اکتیو (فعال) و قسمتی از بدن پسیو (رها) است. این اکتیو و پسیو بودن در کنار همدیگر،مجموعه ای را فراهم میکند تا فرد بتواند یک آسانا را انجام دهد. شاوآسانا تنها آسانایی است که در آن هیچ قسمتی از بدن اکتیو نیست و برای  انجام آن باید تمام بدن را ریلکس کرد  به طوری که در هیچ ماهیچه ایی، به طور ارادی انقباض وجود نداشته باشد و فقط ذهن است که اکتیو (در حال فعالیت) است بنابراین در بخشی از یوگانیدرا ،خود فرد با یک نظم و ترتیب خاصی بدنش را چک میکند تا بتواند گرفتگی ها را رها کندو این کار را تکرار میکند تا تمام  تنش هایی که در بدن وجود دارد رها شود.

شاید همه ادعا کنند که مینوانند به راحتی بدنشان را رها کنند اما وقتی در یوگانیدرا بدن را رها می کنند تازه متوجه این موضوع می شوند که بدنشان آنقدر هم که فکر میکردند رها نمی شود و واقعا باید برای اینکار تمرین کنند. هر چقدر بدن رهاتر و انقباضات کمتر باشد بیشتر متوجه این موضوع(انقباض های موجود) خواهند شد و این به خاطر اینست که هر چه تعداد انقباضات کمتر ترشح هورمون نرمال تر انجام شده و حسگرها دقیق تر کارشان را انجام میدهند.

 آنچه هنگام  آسانای یوگانیدرا در مغز اتفاق میافتد

وقتی بدن منقبض است، مغز فکر می کند فرد هیجان احتیاج دارد، آدرنالین بیشتر، کورتیزول بیشتر ترشح میکند حال آنکه بدن فرد فقط دچار گرفتگی شده و اگر فرد بخواهد بخوابد مغز این را متوجه نمی شود. چون بدن دچار گرفتگی است پس هورمون متناسب با گرفتگی ترشح می کند. مغز فکر می کند کار درست را انجام داده و کاری به این ندارد که شب است و یا فرد می خواهد بخوابد.اگر شما انقباضات را رها نکنید هورمون آرامبخش ترشح نمی شود. وقتی هورمون آرامش بخش ترشح نشود فرکانس مغزی پایین نمی آید و هورمون خواب ترشح نمی شود.

بنابراین برای یک سوم تمام زندگی یعنی هشت ساعت خواب در هر بیست و چهار ساعت شبانه روز فقط یک آسانا وجود دارد که باید به شدت در آن تبحر پیدا کرد و مابقی آساناها برای دو سوم دیگر عمر(مابقی بیست و چهار ساعت)نیاز است. ولی شاواسانا اختصاصا برای یک سوم زندگی فرد لازم است.

اهمیت رهایی در آسانای یوگانیدرا

فکر کنید دو هزار و صد آسانا وجود دارد و فقط یکی از آنها برای یک سوم زندگی فرد نیاز است  به همین دلیل است که این آسانا اهمیت خاصی پیدا می کند. شاید از دور ،برای آن جک بسازند و بگویند من عاشق یوگانیدرا هستم چون همه در آن دراز می کشند و این بهترین ورزشی است که همیشه دنبالش بودم. ولی وقتی درست در موردش فکر کنند متوجه می شوند کار خیلی سختی است. حقیقت این است که اگر بتوانند درست دراز بکشند واقعا موفق شده اند. اما افراد نمی توانند به راحتی اینکار را انجام دهند  و همیشه ذهنشان یک جای دیگری است.

افراد در اوج  تمرینات یوگانیدرا که همیشه تجربه کردند یکباره متوجه میشدند که عضلات صورت را رها نکردند. عضلات دور لبها و دور چشم ها منقبض است  و باید دوباره شروع به رهاسازی کنند در این حال خود فرد متوجه می شود  که هنوز یک جایی از بدنش دچار گرفتگی است یعنی عضله هنوز در اختیار فرد است که می تواند آن را رها کند. اگر حواس فرد ازآن قسمت پرت شود خودش را دچار گرفت می کند و بعد فرد دوباره باید به آن آگاه شود و رهاسازی را انجام دهد.

آسانای یوگا

انتخاب نوع آسانای مناسب با ویژگی های فردی

پس آسانا به تعداد کم اما بسیار حیاتی در یوگانیدرا وجود دارد. اصولا وقتی فرد یوگانیدرا انجام می دهد می تواند یکی از آساناهایی که در حالت خوابیده است ( به پشت یا به رو و یا به پهلو ) را انتخاب کند و مقداری بیشتر از زمان یوگانیدرا در آن حالت بماند  و مراحل یوگانیدرا را انجام دهد.

مثلا فرد می تواند به پهلو دراز بکشد و یک پا را  دراز کند و یک پا را در شکم جمع کند ( یا همان حالت کودک) و می بیند بیست دقیقه یوگانیدرا دارد که می تواند تا چهل دقیقه راحت در این وضعیت باشد پس این آسانا را برای آسانای یوگانیدرا انتخاب می کند،پس لزوما همه طاق باز نمیخوابند که به کمرشان فشار بیاید (بخصوص آنهایی که مشکل کمر یا زانو دارند ) اینگونه نوع آسانای یوگانیدرا انتخاب میشود. ولی آسانای یوگانیدرا از این مثالی که زده شد عجیب و غریب تر نیست.

نکته قابل توجه اینست که  یوگانیدرا نباید هیچ وقت با چشم باز و در حال انجام کاری با مهارت ذهنی بالا ( مثل رانندگی) انجام شود. و این به خاطر اینست که فرد فقط حالت خواب آلودگیش را می گیرد.

یوگانیدرا با آسانای خودش و در جای خودش باید انجام شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1928
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد آسانای یوگا نیدرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.