سید محمد حسام الذاکرین، از دوران نوجوانی با علاقه به موضوعات ذهنی و کنجکاوی درباره فضای ذهنی به پرسشگری وکسب تجربه و جستجوی پاسخ به سوالات ذهنی اش پرداخته است.در طول این دوران ضمن گذراندن مقاطع تحصیلی به  فعالیت های خبری و مرتبط با جوانان، به یادگیری طب سنتی و فراگیری یوگا مشغول بوده است.

جستجو در مسیر دانش

وی به عنوان دانشجوی کارگردانی با درک ارتباط تنگاتنگ بین هنر و ذهن و روان ، به تحقیق در این زمینه مشغول و پس از فارغ التحصیلی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران ،همچنان به پژوهش های خود در زمینه تکنیک های مدیریت ذهن و روانشناسی نوین، روش های پرورش تن و روان و نوروتکنولوژی مدیریت ذهن ادامه داد.متد جدید موتورکورتکس تکنولوژی برای مدیریت تن و روان دستاورد پژوهش های ده ساله او در کنار تجربیاتش به عنوان مدرس تکنیک های مدیریت ذهن و مدیریت درد در موسسات فرهنگی و مدرس مربیان و متقاضیان در انجمن یوگای ایران می باشد.

گام نهادن در مسیر بین الملل

در سال1387( 2009 میلادی) ایشان با سفر به هند  به عنوان نماینده‌ی رسمی انجمن یوگای ایران جهت مذاکرات با فدراسیون بین‌المللی یوگای هند ، علاوه بر ایجاد دگرگونی در یوگای ایران ،موفق به دریافت تقدیرنامه های بین المللی در زمینه های یوگا، طب سنتی هند ( طب آیورودا)،یوگای ذهنی(یوگانیدرا) و … شدند .

برگزاری خارق العاده  همایش ها ،کارگاه ها و کلاس های فشرده در زمینه ها مختلف توسط استاد ذاکرین، استادان (گروها)،پیشکسوتان و مسئولین هندی را بر آن داشت که گواهی و  لقب گرند مستری را در زمینه یوگانیدرا ،پرانایاما ،پراتی آهارا و…. را به ایشان تقدیم کنند.

تلاشی برای آگاهی سازی

پس از بازگشت از هند، ایشان تلاش مجدانه خود درجهت پژوهش و توسعه تحقیقات،را دو چندان نمود و با برگزاری دوره های مقدماتی و متوسطه و پیشرفته در زمینه های مختلف از جمله یوگا،کاربرد یوگا ،یوگانیدرا،حفظ سلامت با طب سنتی هندی ،ایرانی و اسلامی و ارائه مقالات در همایش های مرتبط در سراسر کشور موفق به دریافت تقدیرنامه های بیشماری از طرف مسئولین و دست اندرکاران علمی گردید.

رهآورد سلامتی تن و روان

گرند مستر ذاکرین پس از گذراندن رشته روانشناسی بالینی، علوم مکمل در دانشگده آتلانتیس انگلستان باعنوان مدرس تربیت بدنی انجمن یوگا و مدرس طب سنتی در مراکز طب سنتی به منظور آگاهی رسانی به مردم سراسر ایران  به برگزاری دوره‌ های روابط متقابل خانواده،تغذیه،پاکسازی در طب سنتی،دمنوش‌ها،مدیریت درد توسط گیاهان دارویی،دوره‌ی اخلاط و مزاج‌ها در طب سنتی،مدیریت استرس و …. پرداخت.

تحقیقات و تجربیات و دانش  ایشان در علوم کهن و مدرن نتایج جالبی به همراه داشت که در تالیفات ایشان به صورت کتاب و مقاله ،دریچه جدیدی را به سوی پرتو جویانی که در پی پرورش تن و روان خود و دیگران باز کرد

از کتاب های منتشر شده ایشان میتوان به هنر آرامش درون جلد اول، خوشایند کردن زندگیو هنر آرامش درون جلد دوم تصحیح الگوهای رفتاری اشاره کرد . از مقالات برجسته ایشان  میتوان از “ملاتونین هورمون معجزه‌گر” چاپ شده در کتاب مقالات ششمین کنگره‌ی ملی یوگای ایران اشاره کرد.

از کتاب ها ی و مقالات منتشر نشده ایشان نیز میتوان به  هنر آرامش درون جلد سوم غلبه بر ترس و افسردگی، هنر آرامش درون جلد چهارم موفقیت و مقاله “طب سوزنی برای جراحان” ارائه شده در انجمن علمی جراحان عمومی ایران اشاره نمود.

ایشان بعد از گذراندن سالهای عمر خود در راه  تدریس ، تالیف و  تحقیق  در طب کل نگر ،به ارائه درسنامه‌ های اختصاصیی خود پرداخته اند.

1.هنر آرامش درون (روانشناسی عمومی)

2.شناخت چاکراها (معرفی و بررسی بخشی از طب سنتی هند)

3. مودرایوگا (مدیریت سلامت ذهن و بدن توسط یوگای انگشتان دست)

4.پانچاپرانا (مدیریت سلامتی توسط تمرینات تنفسی)

5.پراتی‌هارا (مدیریت سلامت روانی توسط تمرینات ذهنی)

6.فنگ‌شوئی ذهن (مدیریت بهداشت ذهن توسط چیدمان ذهن)

7.مدیریت ذهن (مدیریت بهداشت ذهن توسط تمرینات تمرکزی)

8.یوگانیدرا

9.طب فشاری

10.مغناطیس‌درمانی

درسنامه ها

 گرند مستر ذاکرین  با تالیف درسنامه و همکاری با دیگر اساتید در جامعه‌ی گیاه‌درمانی ایران و سایر موسسات  علمی در زمینه های مختلف فعالیت داشته اند که در زیر به برخی از آنها اشاره میشود: 

طب سنتی ایرانی اسلامی ( برای سه مقطع از مقدماتی تا پیشرفته)

کسب و کار در طب سنتی

اعمال یداوی در طب سنتی

طب بنیادین ( مقدمه‌ای بر طب سنتی ایران، هند و چین و بررسی آراء مشترک)

منشأ بیماری‌ها در طب سنتی ایرانی اسلامی

ماساژ عمومی

مدیریت درد توسط ماساژ نقاط طب سوزنی

طب سوزنی زیبایی

تغذیه در طب سنتی

گیاهان دارویی ایران

تشخیص بیماری از روی زبان

طب سوزنی عمومی

آشنایی با مبانی طب سنتی ایرانی اسلامی

آموزش برای پرورش تن و روان

گرند مستر ذاکرین پس از سیزده سال تدریس علوم طب مکمل برای مخاطبین عام در موسسات یوگا و طب سنتی ایران و همچنین تدریس دوره‌های بازآموزی مربیان یوگا برای انجمن یوگای ایران در کمیته‌های ورزشی شهرهای بزرگ کشور و سایر شهرستان‌ها،تدریس طب سنتی ایران ، هند و چین در شیراز، یزد، اصفهان و تهران (انجمن یوگای ایران، جامعه‌ی گیاه‌درمانی ایران، موسسات غیروابسته) در سال 97 مجموعه آموزشی خود را با نام کانون پرورش تن و روان با همکاری همسر خود گرند مستر منیره منسوبی (ملقب به نیرا) راه اندازی نمود تا به هدف زندگی شان که همان سلامت تن و روان نزدیکتر شده  و بتواند دانش و تجربیات سالیان خود را در اختیار علاقه مندان قرار دهد . آموزش حضوری و غیر حضوری درسنامه های شخصی ایشان، ازجمله مربی گری مدیریت ذهن(مدیتیشن)،مربی گری یوگانیدرا، مربی گری پرانایاما،اصلاح سبپزندگی،مدیریت درد با نقاط فشاری  … از فعالیت های روزمره ایشان در کانون پرورش تن و روان است.