وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
رايگان

دوره توانا

این دوره بر اساس علم هالستیک هلث (Holistic Health) پایه گزاری شده است که به سبک زندگی سالم بر اساس دانش یوگا و آیورودا تمرکز دارد.

هدف از آموزش این دوره، ارائه یک رویکرد جامع به سلامتی و بهبود کیفیت زندگی است که به این اعتقاد مبتنی است که بدن، ذهن، و روح انسان به طور ناگزیر با یکدیگر ارتباط دارند و هر گونه تغییر در یکی از این بخش‌ها می‌تواند تأثیری مستقیم بر سلامت کلی فرد داشته باشد.

این سه بعد انسان در حالت تعادل با یکدیگر همسو و هماهنگ هستند اما در طول حیات، نوع سبک غلط زندگی باعث از هم گسیختگی این تعادل و بروز بیماری‌ها می‌شود. همچنین حفظ این هماهنگی سبب سلامتی جسمی، روحی و روانی خواهد شد.

بنابراین، این آموزش به دانشجویان و شرکت‌کنندگان اصول، تکنیک‌ها، و روش‌هایی را آموزش می‌دهد که به آن‌ها کمک می‌کند تا بهبودی در سه بخش مختلف زندگی خود، یعنی بدن، ذهن، و روح، را تجربه کنند.

این دوره برای همه افرادی که در دوره های کانون پرورش تن و روان شرکت می‌کنند اجباریست………….

تمرکز اصلی در دوره توانا، نوع سبک زندگی فرد است که باعث می‌شود فرد آگاهانه از تمام ابعاد زندگی خود مراقبت انجام دهد.

این موارد مراقبتی شامل جسم، ذهن، روح، ارتباطات اجتماعی، روانشناسی، محیط زیستی، معنوی، چاکراها و… می‌باشد.

دوره توانا

هالستیک هلث (Holistic Health)  چیست؟

هالیستیک هلث به عنوان یک رویکرد کامل به سلامت انسان نگریسته و تأکید دارد که سلامت به معنای کلی و شامل سلامت جسم، ذهن و روح است.

این مفهوم توجه به ارتباطات بین این سه جنبه را برای حفظ و بهبود سلامت فردی تأکید می‌کند و به این باور است که تغییرات مثبت در یکی از این بخش‌ها می‌تواند تأثیر مستقیمی بر سلامت کلی فرد داشته باشد.

هالیستیک هلث به یک دیدگاه جامع و یکپارچه نسبت به سلامت انسان اشاره دارد که در آن، سلامت به عنوان یک وضعیت عمومی فرد در سه بعد بدن، ذهن، و روح مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این مفهوم بر این اعتقاد استوار است که این سه جنبه با هم در ارتباط هستند و هرگونه تغییر یا نقص در یکی از آن‌ها می‌تواند بر سلامت کلی فرد تأثیر بگذارد.

هالستیک هلث چیست

هدف از آموزش هالستیک هلث چیست؟

  1. توانمندسازی فرد: آموزش علم هالیستیک هلث به افراد کمک می‌کند تا آگاهی بیشتری درباره خود داشته باشند و توانایی‌هایشان را برای مدیریت بهتر سلامتی جسمی،ذهنی، روحی و افزایش کیفیت زندگی خود و دیگران به کار ببرند.
  2.  تأکید بر پیشگیری: این دوره به اهمیت پیشگیری از بیماری‌ها و حفظ سلامتی جسمی و روانی توجه ویژه‌ای دارد و روش‌هایی را برای حفظ و بهبود سلامت ارائه می‌دهد.
  3. مقدم به درمان است: پیشگری در این دوره می‌آموزید نکات علم یو کاربردی را می‌آموزید که حاصل آن عدم ابتلا به بیمنالری ‌های جسمانی و روانیست. گام ‌های ساده ای که به شما کمک می‌کنند به حفظ بیشتر تن و روان خود بپردازید…….
  4.  ارتقاء کیفیت زندگی: آموزش هالیستیک هلث به افراد کمک می‌کند تا کیفیت زندگی خود را ارتقاء دهند، احساس رضایت و آرامش بیشتری داشته باشند و به عملکرد بهتر در زندگی روزمره دست یابند.

همچنین سبب مدیریت استرس، بهبود روابط، افزایش خلاقیت و… در فرد خواهد شد.

  • ایجاد تعادل بین بخش‌های مختلف زندگی: ایجاد تعادل در بخش‌های مختلف زندگی از جمله روابط، کار،تفریح و استراحت در فرد می‌تواند تاثیر بسیاری در سلامت کلی داشته باشد. این آموزش به ارتباط و تعادل بین بخش‌های مختلف زندگی انسان می‌پردازد و تکنیک‌های کاربردی را در این زمینه ارایه می‌دهد.

به طور کلی، هدف اصلی آموزش این دوره، ارائه یک دیدگاه جامع و یکپارچه نسبت به سلامتی و بهبود کیفیت زندگی فردیست که از طریق ارتباط بین بدن، ذهن، و روح، به افراد کمک می‌کند تا زندگی با کیفیت تری نسبت به قبل داشته باشند.

سرفصل‌های دوره توانا

تغذیه

در این بخش، اصول تغذیه هالیستیک و اهمیت تغذیه سالم برای حفظ سلامت بدن و ذهن تشریح می‌شود. همچنین راهکارهایی برای انتخاب غذاهای سالم و متوازن، رویکردهای بهبود تغذیه، مصرف مقادیر مناسب آب و جلوگیری از مصرف مواد غذایی زائد به دانشجویان ارائه می‌شود.

تغذیه در هالستیک هلث

تکنیک‌های تنفسی یا پرانایاما

پرانایاما به تمرینات تنفسی در یوگا اطلاق می‌شود که به منظور کنترل و بهینه‌سازی عملکرد تنفس و انرژی‌های داخلی بدن انجام می‌شوند. این تمرینات تأثیر مستقیم و غیرمستقیم بر جسم، ذهن، و روح دارند و در هالستیک هلتز نقش‌های متعددی را از جمله کاهش استرس، افزایش انرژی و ایجاد تعادل و همانگی در چاکراها و نادی‌های انرژی ایفا می‌کنند.

پرانایاما

ارتباط با خود

در این بخش، ارتباط میان خودشناسی و ارتباطات اجتماعی برای بهبود کیفیت زندگی مورد بررسی و آموزش قرار می‌گیرد. همچنین برای بهبود ارتباطات موثر با خود و دیگران راهکارهای اساسی ارائه داده می‌شود.

تکنیک های روانشناسی

استفاده از تکنیک‌های روانشناسی در ایجاد تعادل در زندگی روزمره، مدیریت روابط، تصمیم‌گیری‌های صحیح، ایجاد شبکه‌های عاطفی صحیح در ارتباط با اجتماع، موفقیت‌های شغلی، احساسی و … بسیار موثر است.

همچنین ایجاد روابط مثبت و حمایتی با دیگران، احساس تعلق و پذیرش اجتماعی، و ایجاد شبکه ارتباطی قوی می‌تواند به رشد و سلامت روحی کمک کند.

در این دوره تکنیک‌های روانشناسی و ذهنی برای مدیریت استرس، روش‌های افزایش آرامش و امنیت، تکنیک‌های ارتباط-اجتماعی و… آموزش داده می‌شود.

محیط زیست و سلامت فردی

حفظ محیط زیست و انجام اقدامات محافظتی در جهت حفاظت از آن برای سلامت جهان و سلامت انسان‌ها یک امر اساسی است.

در این دوره ارتباط محیط زیست و سلامت فرد،  راهکارهای حفاظت از محیط زیست و بهبود سلامت جامعه، نقش فرد در حفظ منابع طبیعی و پایداری زیستی آموزش داده خواهد شد.

ارتباط با طبیعت

مدیتیشن و تفکر

مدیتیشن یک جزء اساسی و حیاتی در هالستیک هلث است. این روش، که اصلی‌ترین عنصر یوگا و تمرکز در هالستیک هلث نیز می‌باشد، بر افزایش آگاهی، آرامش و تمرکز توجه دارد.

تمرینات مدیتیشن در این دوره موجب کاهش استرس و اضطراب، آرامش ذهنی، تسکین احساسات ناخواسته، تسلط بر واکنش‌های استرسی، افزایش آگاهی، شناخت بهتر تن و روان، بهبود سلامت روحی، افزایش شادی و احساس خوشبختی و… خواهد شد.

مدیتیشن و تفکر

توازن بین کار و زندگی شخصی

تلاش برای تعادل میان زندگی شخصی و حرفه‌ای، و همچنین اختصاص وقت کافی برای استراحت و تفریح امری ضروری است. در این دوره تکنیک‌های کاربردی در جهت تعیین اولویت‌ها، مدیریت زمان و مراقبت از خود آموزش داده می‌شود.

اگرچه تعادل کامل ممکن نیست، اما تلاش برای بهبود توازن بین کار و زندگی می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

طب فشاری و آیورودا

طب فشاری و آیورودا، با تایخچه بسیار کهن یکی از روش‌های درمانی اصلی در طب سنتی چین و هند می‌باشد. این درمان جایگزین با فشار بر روی نقاط یا مناطق خاصی از بدن، به درمان و یا بهبود بیماری‎‌های جسمی-ذهنی منجر می‌شود.

در دوره توانا، به منظور تسکین دردهای عضلانی-مفصلی، کاهش استرس، رهایی از انقباض عضلانی، و بهبود عملکرد سیستم عصبی، کاهش استرس و اضطراب، تعادل انرژی و… آموزش داده خواهد شد.

طب فشاری و آیورودا

یوگا

یوگا به عنوان اصلی‌ترین عنصر در هالستیک هلث می‌باشد. در واقع، یوگا به عنوان یک روش جهت بهبود سلامتی و تعادل بین بدن، ذهن و روح در این رویکرد زندگی سالم محوریت دارد.

در این دوره تمرکز اصلی تناسب فیزیکی بر اساس دوشای هر فرد خواهد بود. تمرینات یوگا شامل آساناها و ایجاد سبک زندگی سالم با یوگا می‌باشد که سبب افزایش انعطاف‌پذیری، قدرت، و توانایی بدنی، بهبود آرامش ذهنی، تأمل، تفکر مثبت، و روش‌هایی برای رشد شخصی و روحی و… در فرد می‌شود.

چاکراها

مودراها

مودراها به زبان ساده به معنای یوگا با انگشتان دست یا تنظیم و تعادل انرژی های بدن با ایجاد حالات متفاوت در انگشتان دست است.

مودراها در هالیستیک هلث به عنوان کلید اصلی برای دستیابی به سلامتی کامل در انسان‌ها عمل می‌کنند.

در دوره توانا، مودراها بر پایه تعادل و هماهنگی بین تعادل در اندام‌های داخلی  و بالاتر بردن کیفیت زندگی انسان استفاده می‌شوند.

مودرا

چاکراها

چاکراها بر هم کنش انرژی زنانه و مردانه ما هستند که پیرامون گره های عصبی بدن ما شکل گرفته اند هر کدام از این چاکراها با گروهی از گره‌های عصبی، اعضا داخلی و عضوهای حرکتی ما در ارتباط هستند.

در این دوره ایجاد تعادل در چاکراها، ارتباط هر چاکرا با بخش‌های جسمی-ذهنی فرد آموزش داده می‌شود.

_ در دوره جامع یوگا و آیورودا درمانگران آیورودا با سیستم صحیح یازده چاکرایی و نحوه تقویت، تضعیف، تصیح آن‌ها آشنا می‌شوند.

تمرینات فول بادی

همانطور که می‌دانید فعالیت بدنی منظم و متعادل برای حفظ سلامتی قلبی_عروقی، کنترل و کاهش وزن، افزایش انرژی، و بهبود وضعیت روحی بسیار مهم است.

در این دوره تمرینات و ورزش‌های مناسب برای حفظ سلامت جسمی_روانی، افزایش انرژی، روش‌های انتخاب و ترکیب تمرینات مناسب آموزش داده می‌شود.

گیاهان دارویی

از زمان‌های گذشته، گیاهان دارویی به عنوان یکی از اصول اصلی در طب و تغذیه مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در هالستیک هلث نیز، گیاهان دارویی برای حفظ و بهبود سلامتی، پیشگیری از بیماری‌ها و درمان آن‌ها، و تقویت سیستم ایمنی بدن، نقش مهمی دارند.

نقش گیاهان دارویی در این دوره شامل تسکین درد، کاهش التهاب، تسریع فرآیند بهبودی، کمک به درمان بیماری‌های سیستم گوارشی، قلب و عروق، سیستم عصبی و… می‌باشد.

گیاهان دارویی