0
0

11 مورد از مزایای نیدرا

364 بازدید
مزایای نیدرا

در مقالات قبلی به تعریف نیدرا و ارتباط نیدرا و یوگا پرداخته شد .در این مقاله به برخی از فواید و  مزایای نیدرا پرداخته می شود.

1-انسجام فکری

یکی از بارزترین مزایای نیدرا اینست که بالذاته  باعث انسجام فکری می شود. تنها تکنیک بین تمام تکنیکهای ذهنی در دنیا که انسجام فکری می آورد یعنی باعث می شود فرد از خود قبلی اش محکم تر و قاعده مندتر فکر کند.در عین حال که تفکر را نرم و روان می کند ولی به فکر انسجام می دهد.مثل آب که شما فکر می کنید نرم است اما اگر منسجم شود ، فلز را می برند یا به مرور می تواند سنگ را سوراخ کند ولی در نهایت یک آب نرم و قابل انعطاف است.

2-فعال کردن اطلاعات

مزیت دیگری که نیدرا دارد همین فعال کردن اطلاعات است، فکر کنید اگر به فردی بگویند که در مورد دایناسورها حرف بزند ، اگر مغز  فرد فعال شده باشد، می گردد تمام اطلاعاتی که از بچگی در مورد دایناسورها دیده، شنیده و خوانده همه را کنار هم می گذارد و  میگوید،بعد یک باره همه می گویند “چقدر اطلاعات فرد زیاد است.” کما اینکه بقیه هم همانقدر اطلاعات دارند ولی یادشان رفته است اما آن فرد یادش مانده است.

جالب اینجاست که ممکن است حافظه فرد به شکل لمسی هم باشد مثلا در مورد نرمی و یا زبری موردی توضیح بدهد که نکته بسیار کوچکی بوده که جایی خوانده است. مغز در مورد موضوعات مختلف اینکار را انجام می دهد به این ترتیب مغز تمام موضوعات مشابه را روشن می کند. و جالبتر آنکه  هر نوع تمرین یوگانیدرا  که انجام شود  این اتفاق می افتد و لازم نیست که تمرین اختصاصی برای فعال شدن مغز انجام شود.

3-نرمال شدن

یکی دیگر از مزایای نیدرا اینست که وقتی فرد تمرینات عمومی نیدرا را انجام می دهد مثلا  اگر فرد به اصلاح شیرینی خور باشد بعد از یک مدت که نیدرا را انجام می دهد متوجه می شود دیگر آنقدر هم تمایلی به شیرینی ندارد. فرد دیگری شوری و یا تندی دوست دارد و بعد از چند دفعه تمرین نیدرا همه طعم ها برایش ملایم می شود و به مزه خاصی علاقه ندارد.( به شیرینی، ترشی و یا شوری ،تندی و …مثل قبل علاقه ندارد.)این تنها به این خاطر است که نیدرا، کورتکس حرکتی مغز را تحریک می کند و کورتکس حرکتی باعث تحریک سیناپسی بقیه قسمت های مغز می شود.

فرد نمی داند چه اتفاقی می افتد ولی متوجه میشود سرما و گرمای بدنش  هم تنظیم می شود. دست و پاهایش مثل قبل سرد و گرم نیست. انگار کوک  بهم می خورد و بعد از کوک سابق به کوک نرمال تنظیم می شود. نه زود عصبانی می شود و نه  زود خوشحال،  نه زود سردش می شود و نه زود گرم و …. حالا اگر فرد اختصاصا تمرینات یوگانیدرا متضاد را گوش دهد باعث میشود که  آن کوک همیشگی شود. ولی به طور کلی این یکی از ویژگی هایست که نیدرا دارد.

مزایای نیدرا

4-وضوح تصویر

یکی دیگر از مزایای نیدرا این است که فرد صحنه های که دوست دارد را  بهتر بخاطر می آورد و هر موضوعی را با صحنه اش به یاد می آورد. مثلا می گوید: خوابی دیدم و صحنه هایش را با جزیئات به یاد می آورد و همینطور که چشمایش باز است می بینید و میتواند اسم خیابان را بگوید و دقیقا تصویر تابلوی نبش آن خیابان را هم به یاد آورد و اینطور نیست که فقط کلمه یادش بیاید.و یا مثلا وقتی فرد راجع به درس ریاضی در دبیرستان حرف می زند ، مبحث اتحادها یادش می آید.

با نیدرا فرد می تواند وقتی به درسش فکر می کند تصویر آن را ببیند و این به خاطر تمرین وضوح تصویر در تمرین نیدرا است . با هر تمرین نیدرایی که انجام می دهد، وضوح بیشتری از تصویرسازی که در آن نیدرا وجود دارد را می بیند. مغز این را بعنوان یک قالب می پذیرد و اینکار را برای فرد انجام می دهد. این هم یکی دیگر از نکته های عمومی نیدرا است.

5-به یاد آوردن دردهای یکنواخت

فکر کنید فردی هر روز ادکلنی به خودش می زند ولی آن را حس نمیکند و این به این دلیل است که  آن بوی عطر برای فرد یکنواخت شده است. اگر چیزی برای مغز یکنواخت شده باشد دیگر آن را حس نمی کند. اگر فرد  پا درد داشته باشد و این درد به مرور  برای مغز یکنواخت می شود و بعد از مدتی دیگر پالس مخصوص درد را نمی فرستد.

یکی از مزایای نیدرا که خیلی جالب است اینست که وقتی فرد تمرین نیدرا را انجام می دهد بعد از مدتی مغز برای آنجا پالس می فرستد و آن قسمت هایی که درد وجود داشته  و فرد بدلیل یکنواختی آن را فراموش کرده ،شروع به پالس زدن می کند و متوجه می شود این ناحیه مشکلی دارد که ممکن است  با یوگانیدرا حل شود و یا با یوگا و یا با ماساژ حل شود و شاید  به جراحی نیاز داشته باشد .

با نیدرا بعضی  از دردها از بین میرود و بعضی دردها می ماند. اگر درد باقی ماند فرد متوجه میشود که این هشدار و آلارمی است که مغز آن را متوجه شده و باید برایش کاری انجام دهد و اگر هم از بین رفت یعنی آن مشکل برطرف شده است.  نیدرا این مسئله را ایجاد ولی موضوع عجیب و غریبی که بخواهد گریبان فرد را بگیرد ندارد،فقط به واسطه آن مغز  رفرش می شود تا به موارد یکنواخت شده واکنش نشان دهد ولی درگیری برای فرد ایجاد نمی کند.

6-تاثیر بر ماهیچه ها

طبق تحقیقات انجام شده چرخش آگاهی که یکی از اصلی ترین قسمتهای نیدراست ، تا سی درصد حجم ماهیچه را بیشتر می کند کما اینکه تا بیست یا  سی درصد قدرت ماهیچه ای را  هم افزایش می دهد.این به این خاطر است که  وقتی چرخش آگاهی انجام می شود فرد حجم ماهیچه و توده چربی روی آنها را درک می کند. در نیدرا فرد یک دید درونی و آگاهی پیدا میکند که چقدر باید وزن کم یا اضافه  کند و تا کجا باید ادامه دهد. این  یکی از مزیت های فوق العاده نیدرا است.

مزایای نیدرا

7-نشخوار ذهنی

گزارشات تمام کسانی که نیدرا انجام داده اند نشان داده است که  بعد از مدتی  فرد دیگر نشخوار ذهنی نمی کند و  اینطور نیست که مانند کسانیکه وسواس فکری دارند به یک فکری گیر دهد و نشخوار فکری کند. نیدرا کاری میکند که فرد دیگر مثل روال قبلش هضم فکری نکند.

8-جلوگیری از پرخوری عصبی

یکی از مزیت هایی که نیدرا دارد اینست که جلوی خوردن حتی یک لقمه اضافه تر  را می گیرد. اما لذت فرد از غذا خوردن را  زیاد می کند انگار زبان فرد نو شده است و  مزه ها را تازه می فهمد. حتی آب هم برای فرد طعم دارد. متوجه نمکهای معدنی داخل  میوه ها می شود.مزه ها برای فرد  مشخص می شوند . برای همین  فرد مثل قبل نمی تواند مزه های شدید مثل ترشی ، شوری  و … آنچنانی بخورد. حتی خوردن مقدار کمی هم برای او کافی است چون همان مقدار هم راضیش می کند.

9-ترشح هورمون ها

هر نیدرایی که  انجام شود از دقیقه پنجم یا ششم  فرد یک خارش ریز خیلی سطحی خواهد داشت که نشان دهنده ترشح هورمونهای آرامبخش و اندروفین است. این ترشح باعث میشود ، اگر فرد استرس خیلی زیادی داشته باشد در حین تمرین نیدرا به خواب می رود و اگر استرس زیادی نداشته باشد تا پایان نیدرا  هوشیار خواهد بود . و قتی از خواب بیدار میشود متوجه می شود که چقدر استرس دفع کرده است. جالب اینجاست که فرد هر تمرین نیدرایی که گوش دهد  اعم از ثروت ، ترک اعتیاد، چشم سوم و یا نیدرای استاد راهنما هیچ فرقی نمی کند و این ترشح اتفاق می افتد.

نیدرا خواب و خور و خشم و شهوت را تنظیم می کند. یعنی خوابیدن ، خوردن، بیدار بودن و فعالیت کردن فرد را به حالتی نرمال تبدیل می کند.

10- نیدرا بر اساس نیازها

یکی از زیباترین مزایای نیدرا این است که فرد به نسبت نیازی که دارد، براساس شغل و خواسته ها خودش میتواند  نیدرای اختصاصی داشته باشد. اصولا هیچ کس به غیر از خود شخص نمی داند که به چه چیزهایی نیاز دارد. شاید فرد نتواند به شخص دیگری بگوید که آدم کم رویی است  و  برای همین در  روابط عمومی اش موفق نیست.اما خود شخص می تواند با تصویرسازی صحیح که در نیدرا برای خودش می سازد آن طوذر که بخواهد روی  عزت نفسش کار کند.

نمونه اش  هم خودم (گرند مستر ذاکرین)من تا مقطع لیسانس طراحی صحنه خواندم و  تا اواخر دوره طراحی صحنه هم در جیب اساتید کاغذ می انداختم و همیشه از آنها می خواستم جلوی جمع از من سوال نپرسند و   تنها دلیل اینکه طراحی صحنه خواندم این بود که خواهرم آن رشته را خوانده بود و میتوانستیم  پشت صحنه کار کنیم.

برای همین موضوع هم به این نتیجه رسیدم باید کارگردانی بخوانم تا کمی روی این مشکل کار کنم . من از شدت خجالت کشیدن کهیر می زدم و قفل می شدم . ولی نیدرا  کمک کرد تا  بتوانم این مشکلات را  برطرف کنم و همان آدم خجالتی به دانشگاه بیهار  در هند برود(جایی که نیدرا توسط اساتید آنها پایه گذاری شده است) و برای آنها  دوره نیدرا اجرا کند .

در نیدرا شما یاد میگیرید که برای هدفهای خودتان نیدرا بسازید ،طوری که تنها خودتان می توانید اینکار را به بهترین نحو انجام دهید. شما در تمریناتتان می فهمید کجای ذهنتان مشکل دارد و چگونه میتوانید آن را درست کنید.

یاد میگیرید چه تصویرسازی بدهید و چگونه فرکانس خودتان را تغییر دهید. در عین حال که کسی رازتان را نمی داند و فقط خودتان هستید.( مگر اینکه صدای نیدرای خودتان را در اختیار کسی بگذارید و بگویید این نیدرای من است.) وگرنه هیچ کس متوجه اش نمی شود و دیگران فقط می بینند که یک آدم جدید جلوه کرده است ولی اینکه چگونه تغییر کرده است را هیچ کس متوجه نمی شود. فقط این شما بوده اید که در نیدرا فهمیده اید باید بر چه چیزی در درونتان غلبه کنید و آن کار را انجام داده اید.

11-بهبود درد های  قدیمی و کهنه جسمی

اگر پای فردی سالها قبل شکسته باشد ، وقتی در فصل سرد بیرون می رود آن قسمت از پا که دچار شکستگی شده است دچار درد شدید می شود. وقتی فرد نیدرا انجام می دهد بعد از مدتی این اتفاق نمی افتد.  من (گرند مسترذاکرین) شخصا در این مورد تجربه ی جالبی داشتم،روی پای چپم دو تا عمل انجام شده است.

در زمستانها محل بخیه ها کبود می شد و درد شدیدی داشت و بعد از یک چند جلسه نیدرا دیگر این اتفاق در فصل زمستان نیافتاد. من معتقدم که  این تغییر برای اینست که کانالهای انرژیتیک  ومردین های آن قسمت ترمیم می شوند .نه تنها من بلکه تمام آدمهایی که نیدرا انجام داده اند می دانند که  بعد از مدتی دردهای رادیکالی شان از بین می رود.

تنها نکته ی اصلی که در نیدرا اهمیت زیادی دارد اینست که فرد حق در نظر گرفتن افکار ،اهداف، تصاویر ،عبارات منفی را ندارد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1923
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 11 مورد از مزایای نیدرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.