0
0

یوگا نیدرا چیست؟

379 بازدید

یوگانیدرا به معنای ساده خواب خردمند و یا خواب یوگی است .

یک یوگی هر لحظه در حالت بیداری ، فکر کردن و یا خوابیدن در حال تلاش برای رسیدن به خردورزی است. یوگانیدرا هم از این اصل تبعیت می کند.

یوگا نیدرا،خواب خردمند

همه افراد می خوابند و خواب آنها را می رباید و به درون خودش می برد اما کسانیکه یوگانیدرا انجام می دهند شرایطی را برای بدن و ذهنشان آماده می کنند که در آن شرایط جسم می خوابد اما ذهن بیدار، هوشیار و درحال انجام کار است.

این تجربه ای است که تا زمانی که تمرینات یوگانیدرا را انجام نداده اید اصلا درکی از آن نخواهید داشت.

تجربه یوگانیدرا

زمانی که یوگانیدرا انجام می دهید متوجه میشوید که ده ها دقیقه  به تصاویر و یا چیزی با معنای خاص دقت می کنید ولی وقتی حواستان به بدنتان جمع میشود جسمتان کاملا آرام گرفته است به طوری که حتی وضعیتی مانند نفس های عمیق و نزدیک به خروپف را تجربه می کنید. اما در ذهن کاملا بیدارید و آنجاست که  متوجه میشوید در خواب خردمند  میتوان کاری انجام داد. در یوگانیدرا میتوان جسم را خواباند و به راحتی تفکر کرد.

کارکرد ذهن

اینکه افراد در چند هزار سال پیش ( بیش از پنج هزار سال) در ایران و هند به این نتیجه رسیدند که بدن و ذهن از افکار تاثیر می پذیرد بسیار جالب است. امروزه در روانشناسی بالینی در این مورد بحث های بسیاری شده است  و به این نتیجه رسیدند که باید تمرینات ویژه ای برای ذهن وجود داشته باشد.

تمرینات ذهنی

این تمرینات شامل تمرینهایی است که ذهن را توسعه میدهند و یا تمرینهای بازدارنده به این معنا که، فعلی را در شما کمرنگ و حتی خنثی میکنند و یا تمرینهای پیوند دهنده که بین علومی که در ذهن و رفتاری که در ذهن است ارتباط برقرار میکند.

برای انجام چنین تمریناتی باید جسم را بخوابانید ،اگر جسم را نخوابانید نمی توانید این تمرینات را انجام دهید. چون ذهن اینقدر پراکندگی دارد و فرار میکند و که هیچ وقت نمی توانید تمرین را به درستی انجام دهید.

یوگا نیدرا و مدیتیشن

خیلی ها فکر می کنند یوگانیدرا همان مدیتیشن است. یوگانیدرا مدیتیشن نیست .یوگانیدرا تفکر است ، خلق شخصیت یا یک سمبل است و اینکار را نمی توان در مدیتیشن انجام داد. شما در مدیتیشن فقط می توانید به آگاهی وصل شوید. ولی اینکه این آگاهی چگونه در تک تک سلولها جا خوش کند تا شما به شخصیت مورد نظرتان تبدیل شوید در یوگانیدرا انجام میشود.

یوگا نیدرا و یوگا

در فلسفه هشتگانه یوگا، شما با هشت وجه یوگا  روبرو میشوید .انجام  این مراتب چندین و چند سال طول می کشد. ولی وقتی یوگانیدرا را انجام می دهید خیلی زودتر به آن دسترسی پیدا می کنید. مثل اینکه بگوییم یک غذایی وجود دارد و شما از وسیله ای که می توانید به بهترین شکل آن غذا را بخورید استفاده کنید. مثلا یک غذایی برای خوردن نیاز به چنگال دارد ، درست است که می توانید با قاشق و یا دست نیز این غذا را بخورید ولی بهترین شیوه خوردن با چنگال است . برای ذهن شما یوگانیدرا اینگونه عمل میکند یعنی با یوگانیدار بهتر خوراک ذهنتان را مهیا می کنید.

مابقی ابزارها برای مرحله آخر مثل مرحله  پرداخت ( آخرین کاری که روی فلز انجام میدهند ) است.همه انگشترهای طلایی که در دست انسانها است، اگر آن را درکارگاه ببینند هرگز انتخاب نمی کنند چون پس از پرداخت شکل اصلی را به خود می گیرد. پس دهارنا، دهیانا و خیلی از تکنیک های دیگر پرداخت و جلوه شخصیت است. قسمت ساخت و آن کارگاهی که ذهن و شخصیتتان در آن ساخته می شود یوگانیدرا است.

سال ها تجربه یوگانیدرا

یوگانیدار تحولی را برایتان ایجاد می کند که آزاردهنده نیست .من – گرند مستر ذاکرین – سه دهه است که یوگانیدرا را انجام می دهم .خیلی از تکنیک ها را کار کردم حتی تکنیک هایی که برون ریزی های عجیب دارند ، سخت  و طاقت فرسا هستند اما تغییر هم کار بسیار سختی است و ما بخاطر منفعتی که پشت این تکنیکها است انجامش می دهیم. یوگانیدرا هیچ برون ریزی و حتی سختی برای اینکه متحول بشوید ندارد و فقط درست انجام دادن یوگانیدرا است که در شما تحول ایجاد می کند. اتفاقی است که در خلسه ای که خودتان برای خودتان ایجاد کردید می افتد . خیلی نادر هستند تکنیکهایی که شما بتوانید خودتان را وارد یک خلسه جسمانی بکنید و دست از جسم بکشید و بعد روی ذهنتان معماری انجام دهید. یوگانیدرا این توانمندی را دارد. این یک تکنولوژی فکر است که هزاران سال قدمت دارد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1933
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد یوگا نیدرا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.