0
0

نبوغ و شیوه ی تفکر آدم های نابغه

362 بازدید

نبوغ انسانها به 8 دسته ی اصلی تقسیم می شود که در این مقاله راجه به آن صبحت میکنیم.

8 نوع نبوغ داریم که در این مقاله راجع به آنها صحبت میکنیم:

 • یکی از آنها نبوغ زبانی است:

مربوط به کسانی است که نویسنده و سخنران هستند؛ مثل ژولاستین (Joel Osteen)_ که یک کشیش و روانشناس است_، تولستوی، مارکز، شکسپیر، داستایوفسکی..

 • نوع دیگر نبوغ، نبوغ ریاضی است:

همه ی کسانی که دانشمندند و برنامه ریزی مالی می توانند بکنند در این نوع نبوغ محسوب می شوند؛ مثل رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) نابغه ی مالی، ادیسون، انیشتین، نیوتون، ابوریحان بیرونی، وارن بافت…

همه چیز را با منطق می بینند. وقتی پول ندارند بالشت زیر سرشان را هم میفروشند تا با پول آن کار کنند و پول دربیاورند و برای خودشان بالشت بخرند!

اگر به آنها بگویید با قلم آزاد طراحی کنند نمی توانند چون هنرمند نیستند؛ اما به آنها بگویید با نرم افزار های 3بعدی ایزومتریک، دیمیتریک یا کاوالیر که سبک های پرسپکتیو استاندارد دنیا استفاده کنید تازه متوجه می شوند چون ذهنشان منطقی است.

 • دسته ی سوم نبوغ تصویری فضایی که شامل هنرمندان و رقصندگان می شود:

مثل میکل آنژ، داوینچی، ابن سینا، فارابی که همه ی اینها مولتی نابغه هستند! داوینچی انقدر هوش مالی داشت که پادشاه وقت احتیاج پیدا میکند به بودجه برای ساخت ابزار نظامی تمام مجسمه های خود را ذوب کرد که با آن توپ جنگی بسازند!

مولانا، بهرام بیضایی، شیخ بهایی هم جزو نوابغ تصویری محسوب می شوند.

 • نبوغ موسیقایی در مورد آهنگسازها و موسیقیدان هاست:

مثل کیوان ساکت، فارابی، حسین علیزاده، لطفی، چاکناواریان که در 14 سالگی اولین ارکستر سمفونیک را به تنهایی رهبری کرد، شجریان که نغمه هایی را طی 30 الی 35 سال از آدمهای اطراف ایران جمع آوری کرده و این فرد تنها کسی بود که مثلا در فلان تاریخ و فلان ساعت چه نغمه ای با چه دستگاه و ردیفی گوش کنیم که حال خوبی بگیریم؛ کیهان کلهر..

 • نبوغ ورزشی فیزیکی که ورزشکاران را شامل می شود:

مثل علی کریمی، مایکل جردن، مسی، مایکل فلپس، عابدزاده…

 • نبوغ میان فردی که شامل فیلسوف ها پیشگوها و رهبرهای دینی هستند:

فیلسوف مثل نیچه، اوشو، وین دایر، دکارت… پیشگوها مثل نوستراداموس… رهبرهای دینی مثل گاندی…

 • هوش هیجانی

که بیشتر شامل هنرپیشه ها می شود که عموما آرتیست نامیده می شوند و روی استج می روند. مثل مریل استریپ، پرویز پرستویی، چارلی چاپلین، عزت الله انتظامی…

دکتر گاردنر می گوید هوش توانایی خلق “محصول کاربردی” است.

20 تا 40 درصد نبوغ مربوط به ژن است 20 تا 40 درصد آن مربوط به خانواده است که شامل خودت و اعضای خانواده ات می شود و 20 تا 40 درصد مربوط به جامعه است و شما درنهایت به دوتای اینها احتیاج دارید که نابغه محسوب بشوید..

شماره ی 17 که مهمترین آن است اینست که نابغه شدن اکتسابی است و باید تنها تمرین کنید.

 1. آدمهای نابغه در هر زمینه ای خلاقیت دارند؛ نه اینکه فقط باهوش باشند. مثل مریم میرزاخانی. یعنی هر چیزی را که می بینید فکر کنید اگر اینجوری نباشد چه می شود؟! کاملا متفاوت با چیزی که هست.
 2. ایجاد رابطه ی خوب باعث می شود که بگوییم یا نابغه اید یا درحال نابغه شدن هستید مثل اینکه یک زوج در سکس و عواطف شش دانگ باهم باشند.
 3. آدم متفاوت بودن
 4. ویژگی های جسمانی مثل قد و وزن که باید وزن خود را در حد تعادل نگه می دارند به نسبت قد.
 5. لذت می برند، می شنوند و یاد میگیرند. آنها معتقدند استاد خوب و بد وجود ندارد ولی شاگرد خوب و بد وجود دارد و بستگی دارد که چه چیزی از چه کسی یاد میگیرند.
 6. خاله زنک نیستند و انرژی خود را هدر نمی دهند؛ توی جمع ها حضور دارند تا جایی که فقط حرف مفید زده شود.
 7. گاها از دخان استفاده می کنند مثل سیگار و انواع دودها ولی اعتیاد ندارند تفننی استفاده می کنند.
 8. شب زنده دار هستند چون کار طولانی شده می خواهند کارشان تمام شود نه بی دلیل. اختلال خواب ندارند.
 9. توانایی هنری و تخیل بی حدو مرز
 10. در کارشان کنکاش نکنید
 11. سرگرمی های عجیب دارند مثلا بازی جدید انجام می دهند
 12. احتمال بیماری های ذهنی که وقتی رواشناس تازه کاری باشد تشخیص اختلال روانی می دهد مثل وسواس نه که روزی 3 بار دستشان را بشورند، نسبت به تعهدهایشان وسواس دارند که به آن شبه وسواس می گویند. شبه افسردگی دارند. برخی روان شناسان این بزرگنمایی آنها را به شکل مانیا تشخیص می دهند. به شکل اختلال نیست و در برخی مواقع برای آنها اتفاق میفتد.
 13. کارهایی که باعث تمسخر دیگران می شود کما اینکه آن فرد حرف حقیقت را میزند که معمولا در ادبیات ایرانی به او بهلول می گویند که حرف حقیقت میزند و همه به او میخندندو
 14. دو مغز بودن و دو دست بودن. از این به بعد هرکاری می کنید با دست دیگرتان بکنید که دو طرف مغزتان بتواند کار انجام دهد و مجبور شود تجزیه تحلیل کند . IQ بالا برود. برای هر کار منطقی یک شوخی و برای هر شوخی یک کار منطقی ایجاد کنید مثلا بین انجام دادن فیزیک شوخی کنید تا مغز احساسی شما بفهمد که فقط کار نیست و بالعکس.

فردی که IQ بالا دارد دو طرف مغزش باهم کار می کند و در اساسی ترین کارها هم منطقی هست هم احساسی؛ مثل اینکه به اوشو می گویند بودا را تعریف کن می گوید کمی جدیت کمی علاقه کمی شوخ طبعی!

15.طعنه زدن یکی از خصوصیات انسانهای بافکر و نابغه است که این طعنه آن فرد را به جلو هل می دهد نه که فرد را دمغ کند مثلا حرفی که استادی به ما میزند و ما می رویم آن کار را انجام می دهیم. پس فقط کسی می تواند طوری طعنه بزند که اتفاق بدی نیفتد که نابغه باشد.

16.پوشیدن لباس های تکراری. چون نمی خواهند فکرشان معطوف به پوشیدن لباس های مختلف با برندهای خاص شود مثل بیل گیتس و مارک زاکربرگ

18. گوش شنوا دارند همیشه اول قصه را می شنوند بعد سوال می کنند و به اصل داستان توجه می کنند.

نبوغ
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=2263
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد نبوغ و شیوه ی تفکر آدم های نابغه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.