0
0

تمرین یوگا نیدرا ، سرما و گرما

376 بازدید
تمرین یوگا نیدرا سرما و گرما

تمرین یوگا نیدرای سرما و گرما از مجموعه تمرینهای متضاد یوگانیدرا است که به سوژه کمک میکند تا در امور زندگی در حالت تعادل باقی بماند.

می گویند نیدرا خواب خردمند است.

آیا شما دوست دارید این خواب را تجربه کنید؟

تمرین یوگا نیدرای سرما و گرما از مجموعه تمرینهای متضاد یوگانیدرا است که به سوژه کمک میکند تا در امور زندگی در حالت تعادل باقی بماند.

لزوم انجام تمرین یوگا نیدرا سرما و گرما چیست؟

همیشه این سوال پیش میاید که چرا باید این نوع تمرینات را انجام داد.در زیر مواردی از جواب این سوال پرداخته میشود.

  • تمرین یوگا نیدرا سرما و گرما به تنظیم هورمونها کمک می کند.

این هورمونها عمدتا هورمونهای درون ریز هستند که باعث تنظیم خلق و خو در انسان می شوند. هر چقدر هورمونها تنظیم تر افراد و رفتارشان به استاندارد نزدیکتر است.

  • تمرین یوگا نیدرا سرما و گرما در تنظیم ۱۰ اندام داخلی موثر است.

یعنی سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک را تنظیم کرده  و باعث تنظیم  اندام داخلی می شود. اندام های داخلی در طب چینی دو به دو با همدیگر جفت هستند. مثلا ریه که با سیستم سمپاتیک کار می کند با روده بزرگ که با سیستم پاراسمپاتیک کار می کند تشکیل یک گروه عضوی را می دهند.پس با یوگا نیدرا ی سرما و گرما هم ارگانهایی که با سیستم سمپاتیک کار می کنند مثل ریه، کلیه، کبد، قلب و طحال تنظیم تر از حالت قبل میشوند و هم ارگانهایی که با سیستم پاراسمپاتیک کار می کنند مثل روده بزرگ، مثانه، کیسه صفرا، روده کوچک و معده تنظیم می شوند.

  • تمرین یوگا نیدرا سرما و گرما رابطه بین اندام را تصحیح و تنظیم می کند.

رابطه بین اندام ، رابطه بین هر جفت اندامی است که در طب چینی و نبض آیورودا هم به همین شکل وجود دارد. مثلا رابطه ریه و روده بزرگ، رابطه کلیه و مثانه، رابطه کبد و کیسه صفرا، رابطه قلب و روده کوچک، رابطه طحال و معده با همدیگر دو به دو تنظیم می شوند. از آن مهمتر رابطه بین دو عضو با دو عضو بعدی و یا قبلی خودش است که آن هم تنظیم می شود(رابطه فرزند -مادر-مادربزرگ).

  • انجام تمرین یوگا نیدرا سرما و گرما باعث رفع حساسیت های بی مورد می شود.

حساسیت در زندگی هر فرد ممکن است به کلمات،عبارات، فصول مختلف و …باشد.این تمرین با تنظیم هورمون ها و ارگانهای داخلی بدن و تاکید بر دو مورد متضاد با گسترش ظرفیت وجودی فرد ،سوژه را از جزیی نگری و حساسیت به جزئیات دور میکند.

با تنظیم سوخت و ساز بدن ، تنظیم هورمونها و تنظیم ارگانهای داخلی در مجموع  اتفاقی را به وجود می آورد که با روند پیری مقابله می کند .در نتیجه کلا تمرینات متضاد بخصوص سرما و گرما روند پیری را کند کرده و در  کنار مابقی تمرینات یوگانیدرا  میتوانند با سبک زندگی سالم به روند جوان سازی بدن کمک کنند.

تمرین یوگا نیدرا ، سرما و گرما

چرا در یوگا نیدرا سرما و گرما اول باید سرما و بعد گرما را انجام داد؟

اصولا وقتی که تمرین یوگا نیدرا سرما و گرما شروع می شود، فرد میبایست به سرما و گرمای محیط و بدنش اشراف داشته باشد . بعد از آن تمرین سرد کردن تدریجی شروع می شود. سرد کردن مقوله به مراتب سخت تر از گرم کردن بدن است. هر چقدر که در عمق یوگانیدرا فرو برویم بدن حالت خواب به خودش می گیرد و درجه حرارت بدن یک تا یک و نیم درجه پایین می آید و این باعث می شود بدن سردتر و خنک تر شود.

تجربه سرما هم در این قسمت، بهتر برای بدن اتفاق می افتد. از آن طرف در نیمه دوم یوگانیدرا تکنیک  به آرامی شروع به گرم کردن بدن میکند و  چون فرکانس مغزی فرد  آرام آرام بالا می آید برگشت درجه حرارتی که در بدن از بین رفته بود باعث می شود بدن گرمتر شده  و این حس را بیشتر تداعی کند و درنهایت  با احساس گرما و سرمای متعادلی که در محیط هست این تمرین به پایان می رسد. به نوعی جایزه اینکه فرد به شدت توانسته خودش را تمرین سرما بدهد این است که بدنش دوباره گرم و نرم شده و مغز دیگر مقاومتی برای انجام تمرین نداشته باشد و تمرین به شکل درست انجام شود.

تمرینات یوگا نیدرا سرما و گرما برای چه کسانی مناسب خواهد بود؟

در هند باستان خردمندان از خواب هم برای رسیدن به هدف هایشان استفاده می کردند.

آنها در زمان خواب هم تمرین می کردند تا به فکرهایشان جهت بدهند و در زمان بیداری یک قدم به هدف هایشان نزدیکتر شوند.

همانطور که در بالا گفته شد این تمرین برای افرادی که حساسیت های متفاوتی در زمینه های مختلف دارند مناسب است. کسانیکه به کلمات، عبارات، رفتارها و به عملکردهای خود و دیگران حساس هستند. نسبت به هر چیزی حتی تغییر فصول و تغییر محیطی هم حساسیت نشان می دهند و این حساسیت بالا عملکرد صحیح را از آنها گرفته است.

برای تمام این افراد بهترین و موثرترین کار انجام تمرین یوگا نیدرای سرما و گرما خواهد بود. اصولا حساس بودن به شکل منطقی باعث حل یک مسئله،ساخت یک دستگاه و یا اختراع یک سیستم میشود.

معمولا آدمهایی که حساس هستند برای رفع نیازشان اینکار را انجام می دهند. اما این حساسیت باید شکل معقول و استاندارد خودش را داشته باشد از یک حدی که بیشتر شود باعث لطمه زدن به زندگی روزمره می شود. از طرفی هم گروهی از افراد هستند که بی تفاوت تر از معمول هستند و این بی تفاوتی باعث می شود آنها نتوانند با اطرافشان پیوند اجتماعی و عاطفی داشته باشند؛

مثلا پدری که بی خیال تر از یک پدر نرمال و مادری که حساستر از یک مادر نرمال است، اگر این دو نفر یک زوج باشند و بخواهند برای تربیت کودک هماهنگ شوند هر کدام نقطه نظرهای بسیار متفات و جنجالی خواهند داشت. پس این تمرین لزوما فقط برای آدمهایی که حساسی بسیار بالایی دارند طراحی نشده است .

تمرین یوگا نیدرای سرما و گرما برای کسانیکه از شکل نرمال خودشان خلق و خوی پایین تری دارند و واکنش کمتری به رفتارها و رویدادها نشان می دهند (که از دید دیگران خیلی بی خیال به نظر می رسند) نیز مفید است تا بتواند سیستم عصبی آنها را هم تا حدی برانگیخته کند.

تمرین یوگا نیدرا

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1926
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تمرین یوگا نیدرا ، سرما و گرما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.