0
0

تمرینات یوگا نیدرا ، سنگینی و سبکی

375 بازدید
سبکی و سنگینی

تمرینات یوگانیدرا  سبکی و سنگینی از مجموعه تمرینات متضاد است . هرسوژه ایی که در ذهن شما متضاد باشد میتواند جز این دسته قرار بگیرد. مانند تاریکی و روشنایی. البته باید همیشه یادتان باشد که تمرینات در یوگانیدرا بر پایه ی مثبت اندیشی است. بنابراین در این تمرینات،متضاد هایی مثل خیرو شر قرار نمیگیرند..

لزوم این تمرینات چیست؟

به ذهنتان رجوع کنید تصور مغزتان از بدنتان چیست؟ از لحاظ مغز، بدنتان چقدر سنگین و یا سبک است ؟ یا انجام یک کار یا پروژه از لحاظ مغز تا چه حد سخت و یا آسان است . اصطلاحا چقدر سبک و یا سنگین است ؟

بعضی از کارها وجود دارند که آنها را سخت می نامید و یکسری کارها هم هستند که به آنها آسان میگویید اما همان کارهایی را که شما سخت می پندارید برای گروه ی دیگر آسان است.

ماجرا این است که در یوگانیدرا ،کورتکس مغز به واسطه یکسری تمرینات که به آنها متضادها میگویند ،( بخصوص همین تمرین سنگینی و سبکی) طوری تنظیم میشود که هیچ کاری نه آنقدر سخت و سنگین باشد و نه آنقدر سبک و آسان .به طور مثال بعد از مدتی که این تمرینات را انجام دادید اگر به شما بگویند غواصی کار سختی است؟ شما می گویید کار هست نه اینکه کار سختی است.  و حتی اگربگویند جوشکاری زیرآب (غواصی که زیر آب میرود و جوشکاری پتروشیمی انجام میدهد) -که جز سخت ترین مشاغل دنیا، بر اساس طبقه بندی وزارت کار سراسر دنیا شناخته شده است – دیگر برای شما فقط یه کار هست و سختی آن برای مغز شما پذیرفته شده است..

بچه داری ، رانندگی ، تحصیل در دوره دکترا و یا پژوهشگر بودن نیز مانند مثال بالا خواهند بود چون سختی های ذهنی و سنگینی آن کار شکسته می شود.

حالا این سوال که چرا بعضی از کارها را سخت و سنگین در نظر میگیریم ؟

جواب اینست که سختی را ما در نظر نمیگیریم این مغز ما است که سنگینی را در نظر میگیرد ولی چرا این طور است ؟!

چون ما هیچ وقت ملاکی به مغز نداده ایم و مغز ما معیاری را برای سنجش این کیفیات ندارد. مثلا ممکن است وزن فردی از دید خودش سنگین باشد ولی برای فردی دیگر اصلا اینطور نباشد حال آنکه هر دو فرد یک وزن و بدن مناسبی داشته باشند  و این یعنی دو گزینه موجود در مغزکه در اینجا همان سنگینی و سبکی است

چرا در تمرینات یوگانیدرا اول سنگین و بعد سبک را کار میکنید؟

یعنی از حالت معمول آرام آرام با هر تنفس سنگینی تر می شوید تا به نهایت سنگینی برسید و بعد آرام آرام متعادل می شوید و بعد با هر تنفس سبک تر شده و به اوج سبکی می رسید و دوباره متعادل می شوید و بعد تمرین را به پایان می رسانید.

جواب اینست که اگر بتوانید ابتدا تمرین سنگینی را تحمل کنید جایزه اش تمرین سبکی است پس به این دلیل ابتدا تمرین سنگینی و بعد تمرین سبکی داده میشود که شامل دو نکته است.

نکته اول آنست اگر کار سخت را انجام دهید و جایزه دریافت کنید آنوقت می توانید دوباره آن کار سخت را انجام دهید.

نکته دوم آنکه اگر شما از بودن در یوگانیدرا خسته شده باشید حداقل این هست که شما به قسمت خوب یوگانیدرا رسیده اید و بعد چشمهایتان را باز کردید و روی سبکی ثابت شده اید و جایزه تان را دریافت کرده اید ولی اگر برعکس این باشد،یعنی اول خودتان را سبک کنید  وجایزه سنگین شدن را دریافت کنید طبق پازتیو سایکولوژی یا روانشناسی مثبت گرا عمل نادرستی انجام داده اید.

آنچه که در پایان تمرینات یوگانیدرا از شما خواسته میشود آنست که ابتدا متعادل شوید و بعد از تمرین یوگانیدرا خارج شوید یعنی نه سنگینی نه سبکی، بلکه اعتدال .این برای اینست که مغزتان متوجه شود که همه چیز را  نباید لزوما به صورت سیاه یا سفید ببیند و   گزینه سومی هم برای انتخاب داشته باشد تا بتواند در تصمیم گیری ها از آن استفاده کند و در مورد مثال ذکر شده  هر کار فقط کاری است که باید انجامش دهد، نه کار سخت  و نه کار آسان.

مثلا تصور کنید ماشین شما در یک شب برفی خارج از شهر پنچر شده است شما یک آقا هستید که همراه همسرو فرزندانتان در چنین شرایطی گیر افتاده اید و شما باید کاری انجام دهید . حالا اگر تمرینات یوگانیدرا، سنگینی و سبکی را قبلا انجام داده باشید این اتفاق برای شما فقط یک کار هست .درغیر اینصورت چون مغز شما ملاک سنگینی و سبکی و یا سختی و راحتی  این کار را تشخیص نمیدهد شما حتی جرات پیاده شدن از ماشین را هم ندارید.

چند بار تمرین را تکرار کنیم؟

اصولا کسانی که میخواهند به درک والایی از تمرینات متضاد برسند ، بعد ازانجام تمرین( بر حسب تجربه بین هفتاد تا صد وبیست بار) تا آخرعمرشان کارها را فقط به عنوان یک کار تلقی میکنند  کار فقط کار هست و  سختی ها فقط یک شرایطی است که میگذرد

ولی اگرتعداد تکرار تمرین کمتر باشد فقط برای مدتی اینگونه است مثلا با انجام بین بیست تا چهل بار، فقط چند سالی  این احساس  در مغز شما ایجاد می شود که شما به راحتی می توانید کاری انجام دهید و با هر شرایطی کنار بیایید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kanoonptr.com/?p=1936
اشتراک گذاری:
گرند مستر ذاکرین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تمرینات یوگا نیدرا ، سنگینی و سبکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.