بیست و پنج اکتبر روز جهانی طب آیورودا است.

طب آیورود یکی از موثرترین طب هایی که در دنیای هفت هزار ساله، قدیمی ترین طب محسوب می شود. این طب کل نگر هزاران سال است که با شناخت کامل از از ساختارهای فرد به جوامعی بشری کمک شایان توجه ای داشته است. کاپیلای خردمند کسی است که آیورودا به ایشان نسبت داده شده است.  چاراکا نام کتابی است که آیورودا را با تمام جزئیات به زبان سانسکریت در خودش جای داده است.

“آیو” در زبان سانسکریت به معنای زندگی  و “ودا”به معنای دانش است و معنای لغوی آیورودا به معنای علم زندگی است.

 طب آیورودا و دیگر طب های کهن

این طب با طب های ایرانی و چینی در ماساژ ، بادکش، رایحه درمانی، استفاده از گیاهان دارویی و غذا، تمرینات جسمی و خیلی موارد دیگر اشتراکات زیادی دارد. اما ویژگی های اختصاصی مانند کار کردن روی مراکز انرژی، مدیتیشن، مودراها (یوگا با انگشتان) و جنبه فیزیکی اختصاصی مانند یوگا نیز داراست.

یوگا و طب آیورودا آنقدر بهم نزدیک هستند که در هند آنها را دو خواهر دوقلو می نامند

طب آیورودا اساسی ترین طبی است که در دویست سال گذشته در کل دنیا، روی آن تحقیق صورت گرفته است.اتفاقهای بسیار که در ایران افتاده است باعث شد منابع طب ایرانی مخدوش و بخشی از نوشته های مرتبط با آن گم شود. اما  در طب آیورودا می توانید جزییات این  آثار را پیدا کرد، منابعی مثل :

  • تشخیص بیماریها از روی زبان
  • تشخیص بیماریها از روی نبض
  • تشخیص بیماریها از روی عنبیه
  • تشخیص بیماریها از روی خطوط چهره
  • تشخیص بیماریها از روی دستها
  • تشخیص بیماریها از روی فرم دستها و پاها

مطالعه طب آیورودا این قابلیت را به شما می دهد که به جنبه هایی  که از طب ایرانی  یا طب چینی گم و رها شده اند،دست پیدا کنید.

این طب با تقسیم بندی های جزیی و دقیق،تشخیص و درمانهای کاملی را برای افراد با هر تیپ بدنی و شخصیتی ارائه میدهد که علاوه بر بیماری های فیزیکی، انواع اختلال ها ،ناهنجاری ها ،در گیری های ذهنی و جسمی را برطرف مینماید.این طب با تکیه بر فلسفه های هند باستان ،سعی دارد فرد را به سرشت طبیعی خود باز گرداند.

سبک زندگی طبیعی با طب آیورودا

آیورودا یکی از ناب ترین درمانهایی است که بشر به آن دست پیدا کرده است. یکی از ویژگی های خاصی که آیورودا را از بقیه طب های مکمل متمایز میکند این است که آن از شما یک درمانگر حاذق ساخته و این امکان را به شما می دهد بر اساس تیپ بدنی هر شخص ،بواسطه خواب و خوراک و  بقیه مواردی که در زندگی عادی و  روزانه فرد وجود دارد را به سبک زندگی طبیعی و سالم برسانید.

جمله غذای شما، دوای شما است و دوای شما، غذای شما است. جملی ایست که در آیورودا به آن بسیار پرداخته شده است

آیورودا با تاثیر بر تمامی وجوه زندگی فرد، به پاکسازی،ترمیم و رشد همه جانبه فرد کمک کرده تا فرد را به بالاترین سطح کیفیت در زندگی برساند.

همه حکمای بزرگ از جمله فارابی، جرجانی و رازی طب آیورودا را قبول داشتند.

طب آیورودا به واسطه قوانینی که به شما یاد می دهد از ریزترین جزئیات زندگی تا بزرگترین اتفاقات پیرامونتان را تحت تاثیر قرار میدهد.

امروزه درمانهای آیورودیک در کل دنیا به صورت گسترده ای مورد توجه قرار گرفته است و در بسیاری از کشورهای پیشرفته به طور آکادمیک تدریس میشود .

از مهمترین دلایل مورد توجه قرار گرفتن طب آیورودا در سراسر دنیا ، طبیعی و بی عوارض بودن درمان های موثر این طب است .

بیست و پنج اکتبر روز گرامیداشت این طب هفت هزار ساله بر تمام رهروان این علم گرامی باد.

https://www.ayurveda.com

https://www.ayurvedanama.org/history-of-ayurveda