وبینار جامع یوگا نیدرا (صبح)

ورود به کلاس

وبینار جامع یوگا نیدرا (بعد از ظهر)

به دوره ی جامع یوگانیدرا خوش آمدید.

به خاطر داشته باشید که همه ی افراد بدون اینکه زمینه ی خاصی از یوگا یا مدیتیشن داشته باشند می توانند در این دوره شرکت کنند.

نکته ی مهم این است که کانون پرورش تن و روان به عنوان نماینده ی انحصاری یوگا الاینس اینترنشنال هند در سال تنها 1 بار این دوره را برگزار می کند که مدت آن هم دقیقا 1 سال کاری است.

یوگانیدرا  همان خواب خردمند است.تمرین ذهنی در حالتی مابین خواب و بیداری.

در این دوره یاد میگیرید یک خردمند چگونه تغییرات رفتاری را در خود ایجاد می کند و به چه شکلی این تغییر اتفاق می افتد؟

 • اولین اصلی که شما در دوره ی جامع یوگانیدرا یاد میگیرید این است که چگونه جسمتان را به خواب ببرید اما ذهنتان بیدار و هوشیار باشد و بتواند کاری انجام دهد.

هر 20 دقیقه تمرین یوگانیدرا معادل 1 تا 2 ساعت خواب عمیق است و می تواند  مشکلات جسمی شما  ناشی از استرس ها و کمبود خواب ها را درمان کند .

و استراحتی که به آن احتیاج دارید را  به شما می دهد.

بنابراین همانطور که یاد میگیرید جسمتان را به خواب ببرید ،ذهنتان فعال و هوشیار است و در حال انجام تمرین ذهنی است.

منحصر به فرد کردن این تکنیک در دنیا احتیاج به خودنمایی ندارد؛ این تکنیک به ذاته منحصر به فرد است. تصور کنید تکنیکی را یاد بگیرید که حین انجام آن در حالت خواب و بیداری قرار بگیرید و هر 20 دقیقه انجام این تمرین معادل 1 تا 2 ساعت خواب عمیق خواهد بود!

 • این تکنیک تنها به این اصل محدود نمی شود؛ دومین اصلی که با انجام تمرینات یوگانیدرا می توانید به آن برسید اصل رهایی از محسوسات است. شما می فهمید از هر آنچه ذهنتان را مختل کرده عقب نشینی بکنید و بتوانید ذهنتان را منسجم بکنید برای هدف یا کاری که برای خود در نظر گرفتید.

هیچ تکنیکی در دنیا وجود ندارد که شما بتوانید به واسطه ی انجام آن رهایی از محسوسات را داشته باشید اما تمرکزتان روی کار باشد. این فقط قسمتی از یوگا به نام پراتی آهاراست که از این تکنیک در یوگانیدرا هم استفاده شده. بنابراین پراتی آهارا یا واپس کشی حواس از محسوسات، تکنیکی ناب برای رد شدن از آنچه ذهنتان را مشغول کرده و تمرکز روی هدف پیش رو است.

 • سومین اصلی که در یوگانیدرا اتفاق می افتد این است که رویاها و طرز فکرهای خودتان را به شکل کاملا عمیقی دستکاری می کنید. مثلا شما می خواهید در یک زمینه حرکت بکنید ولی شما مداما با چلنج ها و موانعی روبه رو هستید و در فکرتان با خود می گویید دلیل این همه مانع سر راه من چیست؟ یوگانیدرا به شما می گوید که دلیل ای مشکلات و موانع تنها به طرز تفکر من بستگی دارد و باید نظم آن قسمت را کامل کنم تا نظم در دنیای بیرون هم اتفاق بیفتد.

بنابراین شروع می کنیم به شکل کاملا آکادمیک و علمی در رشته تفکرات خود دستکاری می کنیم.

هرچقدر این دستکاری منظم تر باشد رفتار من در درون و بیرون کاملا متفاوت است و ما این را گام به گام در این دوره ی یک ساله همراه هم فرا میگیریم.

 • چهارمین اصل باورهای غلط و موانع ذهنی را بتوانید شناسایی بکنید. در صورتی که فقط بخواهید روی شناسایی موانع ذهنی کار بکنید آن هم طی 8 تا 12 جلسه روان کاوی میفهمید آن مشکل ها از کجا می آیند.

اما راهکار برون رفت آن مشخص نیست و ممکن است شما به آن مشکل مجددا مبتلا شوید. برای پی بردن عمق این مشکلات حدود 6 تا 9 ماه لازم می باشد که ذهن ما برنامه ریزی برای تغییر را ندارد باعث می شود ما تنها متوجه مشکل شویم ولی نتوانیم برنامه ای برای رفع آن اعمال کنیم.

فهمیدن باورهای غلط و موانع ذهنی خود 50% راه است اما 50% مابقی این است که چگونه آن را ازبین ببریم.

 • پنجمین اصلی که قرار است در دوره ی یوگانیدرا فرا بگیرید این است که الگوها و چرخش الگوهای اشتباه را شناسایی کنیم که چند وقت یک بار ظاهر می شوند و روند پیشبرد اهدافمان را مختل یا کند می کنند.

این الگوها به صورت بسیار آهسته در زندگیتان ظاهر می شوند و بی آنکه خود بفهمید شما را با هدفتان دچار زاویه می کند و درنهایت متوجه می شوید که تکرار این الگوهای مخرب باعث شده از هدفتان کلا جدا بیفتید و فکر و عملتان باهم متفاوت باشد.

بنابراین هیچ گاه وجود الگوهای مخرب را انکار نکنید و همه ی ما دچار این الگوهای مخرب هستیم و آنقدر دقیق و منطقی به ذهن می رسند و ما در برهه های زمانی مختلف به آنها می گوییم احتیاط کردن و مو به موی آن حرکت می کنیم که با وجود انجام دادن آنها متوجهشان نیستیم.

یوگانیدرا تکنیکی است برای فهمیدن این الگوهای مخرب. بعضی وقت ها ما تکنیکی در یوگانیدرا انجام می دهیم که بدون اینکه متوجه باشیم ساختار الگوهای مخرب را برهم میزنیم و الگوی سلامت میسازیم و بعضی مواقع مقاومت می کنیم و سعی در پیشبرد همان الگوی اشتباه داریم.

 • ششمین اصلی که می توانیم برای یوگانیدرا در نظر بگیریم سواد برنامه ریزی کردن مغز است؛ یعنی همان ورود اطلاعات به قسمت نیمه آگاه و ناخوداگاه ذهنمان.

ما باید زبان مغز را بدانیم و زبان مغز اصلا کلامی نیست. قسمت کوچک مغز که خوداگاه را هدایت می کند با کلمات سروکار دارد؛ آنچه که اتفاق می افتد این است که کلمات چه معنایی و چه حسی و چه مکانیزم دفاعی و چه تصویری را در مغز ما روشن می کنند.

حال این دیگز یک بازی شطرنج است! دانستن این اصول در کنار هم باعث می شود شما بازی برنامه ریزی کردن مغز را یاد بگیرید. مغزهایی که به دلایل ژنتیکی قسمتی از پردازشگر ذهنشان کار نمی کند را نمی توان تغییر داد.

تمرین های یوگانیدرا که در این دوره پیش روست نه وقت گیر است و نه سخت. شما می توانید طی این یک سال که دوره برگزار می شود روزانه 10 تا 15 دقیقه برای خود وقت بگذارید و جامعیت یوگانیدرا این شرایط را ایجاد می کند که محورهای فرکانسی شما را در طول زندگیتان متفاوت می کند و کم کم وارد مدارهای ارتباطی می شوید که تا به حال تجربه نکردید و همین باعث دستیابی به امکانات جدید، منابع جدید در شغل و روابط کاری و شخصی تان و همین یعنی می توانید از الگوهای مخرب دست بکشید.

 • هفتمین اصلی که این دوره به شما می دهد، فعال سازی سیستم خود ترمیمی بدن است. تصور کنید برای برطرف کردن یک فوبیا در خودتان تمرین یوگانیدرا انجام می دهید؛ یا برای درمان یک افسردگی حاد این تمرین را انجام می دهید؛ یوگانیدرا سیستم خود ترمیمی بدنتان را راه می اندازد و آرام آرام بدن میل به خودسازی پیدا می کند.

مثلا کبد، کلیه، معده شروع می کند به ترمیم خودش... اگر این اصل را قبول بکنید اولین چیزی که در بدنتان شروع به ترمیم خود می کند هورمون های شماست و در نتیجه نتظیم عملکرد دستگاه های بدن شما مثل دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی، دستگاه خون، دستگاه ادراری و تناسلی و...

در واقع شما برای چیز دیگری کار می کنید اما در کنارش شما قرار است سورپرایز هم بشوید ! و این جامعیت این تکنیک است.

 • اصل هشتم: آنچه که ما در روان شناسی به آن می گوییم "خوشایند کردن زندگی" در یوگانیدرا کاملا اتفاق می افتد. این اصل شامل تغییر کامل تمام رویکردهایی است که ما به آن می گوییم خطای رفتاری. این خطای رفتاری در زمان حال باعث می شود سلسله ای از خطاهای رفتاری ایجاد بشود که زندگی بر وفق مرادتان نباشد. شاید در نگاه اول این اصول خیلی شبیه به یکدیگر باشند ولی وقتی در دوره قرار میگیرید متوجه فرق اساسی این اصول با یکدیگر میشوید.

خطاهای رفتاری خوداگاه که به واسطه ی یوگانیدرا کاهش می یابند باعث می شوند ما شغلی را خراب بکنیم، یا وارد یک شغل بد یا رابطه ی بد بشویم یا رابطه ی خوبمان را خراب بکنیم...

 • اصل نهم: شیوه ی برخورد شما با زندگی واقع بینانه می شود. سیستم های پکیج فروشی به این دلیل که ادله ی خاصی نمی توانند برای مشکلات شما ارائه بکنند، هر چیزی را گردن خودتان می اندازند! پس شما مشکل دارید، چرا؟ چون همیشه تقصیر خودتان است! ولی در یوگانیدرا یاد میگیرید که اصلا اینگونه نیست و کاملا واقع بینانه به قضیه نگاه می کنید. یا به شما می گویند حتما حکمتی در این اتفاق نهفته است و یوگانیدرا دقیقا حکمت اتفاقات را به شما می گوید؛ البته اگر واقعا حکمتی داشته باشد!

همه چیز قانونمند است. یوگانیدرا به شکل ساده تمرینی است که شما در حالتی بین خواب و بیداری انجام می دهید و مجموعه ای است از ده ها قانون کوچک و ساده که قابلیت تکرارشوندگی دارند. یعنی فردی که در آمریکا این تکنیک را انجام می دهد همانقدر از آن بهره مند می شود که فردی که در اتیوپی آنرا انجام می دهد.

آنچه که برای یوگانیدرا مهم است این است که هروقت برای آن 10 تا 15 دقیقه زمان بگذارید، کار می کند. در شرایط آزمایشگاهی به همان نتیجه ای میرسید که در شرایط غیر آزمایشگاهی مثل جامعه یا منزلمان به آن نتیجه میرسیم.

در نظربگیرید شما روزانه تا یک ساعت را برای آموزش زبان میگذارید یا اصلا پکیجی را به عنوان هدف برای خود در بازه ی زمانی خاص تعیین کرده باشید که شما را به خواسته هایتان برساند؛ درکنار همه ی اینها شما تقویت کننده ای به نام یوگانیدرا دارید و به هدفتان حدود 20 تا 50% نزدیکتر شوید و سرعتش را تسریع کنید و کیفیت آن را افزایش دهید.

امروز 11 تیر ماه 1400 است که این وبینار برگزار شده و دقیقا 22 تیرماه 3شنبه دوره جامع بین المللی یوگانیدرا را شروع می کنیم و در یک هفته ی آینده زمان دارید برای ثبت نام این دوره.

3شنبه ها به مدت 1 سال از ساعت 18 تا 20:30 یعنی 2 و نیم ساعت مدت زمان دوره است.

هزینه ی کل دوره 840 دلار آمریکاست و شما به 2 شکل می توانید این هزینه را پرداخت کنید:

 1. به صورت یک جا
 2. به صورت اقساط 12 ماهه که در واقع 12 تا 70 دلار است.

در صورتی که اکنون مایل به ثبت نام باشید 70 دلار را کافی است پرداخت کنید یا می توانید به جای دلار تتر بدهید.

در صورتی که بخواهید پول نقد پرداخت کنید لینکی از خبرگزاری ها برایتان ارسال می شود و قیمت روز دلار را حساب می کنید و مطابق با آن شهریه را پرداخت می کنید و این مربوط به تمام افرادی است که مایل به پرداخت شهریه به صورت اقساطی هستند و به حساب کانون پرورش تن و روان نماینده ی انحصاری یوگا الاینس اینترنشنال هند ارسال می شود.

شما می توانید در سایت کانون پرورش تن و روان نمونه های مدارک دانش آموختگان دوره های پیشین را از طرف یوگا الاینس اینترنشنال هند مشاهده فرمایید؛ کما اینکه در کنار این مدرک معتبر، شما مدرک اختصاصی کانون پرورش تن و روان هم میگیرید که این مدرک مورد قبول سازمان ها وارگان ها می باشد چون موسسه ی اختصاصی در این زمینه می باشد.

بعد از هر جلسه به مدت 3 روز کاری فیلم آن جلسه در سایت کانون پرورش تن وروان قابل مشاهده و دسترسی اختصاصی برای دانشجویان همان دوره می باشد و تا 10 روز قابل مشاهده است ولی اجازه ی انتشار این فیلم ها در بستر شبکه های اجتماعی برای هیچکس وجود ندارد.